Vědci našli na Galapágách bizarní tvory. Žijí v temnotě

jaz
18. 6. 2015 11:51
Týmu průzkumníků se podařilo nedaleko Ekvádoru zachytit na kameru podmořské tvory, kteří žijí v drsných podmínkách v blízkosti zemských průduchů.
Foto: YouTube

Praha – Mořští průzkumníci z organizace Exploration Vessel Nautilus (E/N) pod vedením Roberta Ballarda, objevitele potopeného Titanicu, prohledávají od začátku letošního roku mořské dno na Galapágách. Důvodem jsou termální průduchy, u kterých se sdružují podivní i zatím zcela neznámí tvorové.

Jak informuje web The Daily Dot, termální průduchy byly objeveny v roce 1977 a jsou to v podstatě místa na dně oceánu, ze kterých vyvěrá mineralizovaná voda o teplotě cca 400 stupňů Celsia s příměsí chemických látek. Průduchům se také říká černý kuřák a do těchto míst nepronikají sluneční paprsky, takže živočichové, kteří dokážou v drsných podmínkách přežít, jsou slepí.

VIDEO Průzkumníci zachytili unikátní mořské tvory | Video: YouTube

Průzkumníci z Nautilu tak zaznamenali podivné druhy ryb, hadů a červů, kteří obývají dno v blízkosti průduchů. Podařilo se jim nafilmovat tři tvory, jedním z nich je plující červ objevený v roce 2007 (Teuthidodrilus samae), který má také přezdívku červ krakatice. Kroužkovec, který je příbuzný běžné žížale, nemá oči, protože žije v hloubce až tři tisíce metrů pod mořem a orientuje se deseti chapadly, která mu vyrůstají z hlavy.

Vědci, kteří před skoro 40 lety objevili průduchy, sice dokázali, že i v těchto místech planety může existovat život, vzbudili tím ale zájem těžařů o usazeniny vznikající vyvěrajícími plyny a minerály. Nautilus Minerals dokonce v roce 2011 získal povolení k těžbě u pobřeží Papuy-Nové Guiney, proti čemuž se zvedla vlna kritiky. Společnost odmítá, že by těžba mohla zničit teprve nedávno objevené ekosystémy.

Tým E/V Nautilus, který právě brázdí vody Galapág, se zaměřuje na tři hlavní oblasti výzkumu, a to biologii, geologii a archeologii. Živě komunikuje s fanoušky mořských objevů a na oficiálních stránkách je možné sledovat videa z lodi a záběry z průzkumného vozítka Hercules.

Na své 64 metrové lodi také nabízejí místo pro nadšené přírodovědce nebo studenty, kteří tak mohou zažít práci biologů na vlastní kůži.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy