Vědci našli na Galapágách bizarní tvory. Žijí v temnotě

jaz
18. 6. 2015 11:51
Týmu průzkumníků se podařilo nedaleko Ekvádoru zachytit na kameru podmořské tvory, kteří žijí v drsných podmínkách v blízkosti zemských průduchů.
Foto: YouTube

Praha – Mořští průzkumníci z organizace Exploration Vessel Nautilus (E/N) pod vedením Roberta Ballarda, objevitele potopeného Titanicu, prohledávají od začátku letošního roku mořské dno na Galapágách. Důvodem jsou termální průduchy, u kterých se sdružují podivní i zatím zcela neznámí tvorové.

Jak informuje web The Daily Dot, termální průduchy byly objeveny v roce 1977 a jsou to v podstatě místa na dně oceánu, ze kterých vyvěrá mineralizovaná voda o teplotě cca 400 stupňů Celsia s příměsí chemických látek. Průduchům se také říká černý kuřák a do těchto míst nepronikají sluneční paprsky, takže živočichové, kteří dokážou v drsných podmínkách přežít, jsou slepí.

VIDEO Průzkumníci zachytili unikátní mořské tvory | Video: YouTube

Průzkumníci z Nautilu tak zaznamenali podivné druhy ryb, hadů a červů, kteří obývají dno v blízkosti průduchů. Podařilo se jim nafilmovat tři tvory, jedním z nich je plující červ objevený v roce 2007 (Teuthidodrilus samae), který má také přezdívku červ krakatice. Kroužkovec, který je příbuzný běžné žížale, nemá oči, protože žije v hloubce až tři tisíce metrů pod mořem a orientuje se deseti chapadly, která mu vyrůstají z hlavy.

Vědci, kteří před skoro 40 lety objevili průduchy, sice dokázali, že i v těchto místech planety může existovat život, vzbudili tím ale zájem těžařů o usazeniny vznikající vyvěrajícími plyny a minerály. Nautilus Minerals dokonce v roce 2011 získal povolení k těžbě u pobřeží Papuy-Nové Guiney, proti čemuž se zvedla vlna kritiky. Společnost odmítá, že by těžba mohla zničit teprve nedávno objevené ekosystémy.

Tým E/V Nautilus, který právě brázdí vody Galapág, se zaměřuje na tři hlavní oblasti výzkumu, a to biologii, geologii a archeologii. Živě komunikuje s fanoušky mořských objevů a na oficiálních stránkách je možné sledovat videa z lodi a záběry z průzkumného vozítka Hercules.

Na své 64 metrové lodi také nabízejí místo pro nadšené přírodovědce nebo studenty, kteří tak mohou zažít práci biologů na vlastní kůži.

 

Právě se děje

Další zprávy