Vědci našli na Galapágách bizarní tvory. Žijí v temnotě

jaz
18. 6. 2015 11:51
Týmu průzkumníků se podařilo nedaleko Ekvádoru zachytit na kameru podmořské tvory, kteří žijí v drsných podmínkách v blízkosti zemských průduchů.
Foto: YouTube

Praha – Mořští průzkumníci z organizace Exploration Vessel Nautilus (E/N) pod vedením Roberta Ballarda, objevitele potopeného Titanicu, prohledávají od začátku letošního roku mořské dno na Galapágách. Důvodem jsou termální průduchy, u kterých se sdružují podivní i zatím zcela neznámí tvorové.

Jak informuje web The Daily Dot, termální průduchy byly objeveny v roce 1977 a jsou to v podstatě místa na dně oceánu, ze kterých vyvěrá mineralizovaná voda o teplotě cca 400 stupňů Celsia s příměsí chemických látek. Průduchům se také říká černý kuřák a do těchto míst nepronikají sluneční paprsky, takže živočichové, kteří dokážou v drsných podmínkách přežít, jsou slepí.

VIDEO Průzkumníci zachytili unikátní mořské tvory | Video: YouTube

Průzkumníci z Nautilu tak zaznamenali podivné druhy ryb, hadů a červů, kteří obývají dno v blízkosti průduchů. Podařilo se jim nafilmovat tři tvory, jedním z nich je plující červ objevený v roce 2007 (Teuthidodrilus samae), který má také přezdívku červ krakatice. Kroužkovec, který je příbuzný běžné žížale, nemá oči, protože žije v hloubce až tři tisíce metrů pod mořem a orientuje se deseti chapadly, která mu vyrůstají z hlavy.

Vědci, kteří před skoro 40 lety objevili průduchy, sice dokázali, že i v těchto místech planety může existovat život, vzbudili tím ale zájem těžařů o usazeniny vznikající vyvěrajícími plyny a minerály. Nautilus Minerals dokonce v roce 2011 získal povolení k těžbě u pobřeží Papuy-Nové Guiney, proti čemuž se zvedla vlna kritiky. Společnost odmítá, že by těžba mohla zničit teprve nedávno objevené ekosystémy.

Tým E/V Nautilus, který právě brázdí vody Galapág, se zaměřuje na tři hlavní oblasti výzkumu, a to biologii, geologii a archeologii. Živě komunikuje s fanoušky mořských objevů a na oficiálních stránkách je možné sledovat videa z lodi a záběry z průzkumného vozítka Hercules.

Na své 64 metrové lodi také nabízejí místo pro nadšené přírodovědce nebo studenty, kteří tak mohou zažít práci biologů na vlastní kůži.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Inter vyhrál v Parmě a vede italskou ligu před AC už o šest bodů

Fotbalisté Interu Milán vyhráli dohrávku 25. kola italské ligy na hřišti Parmy 2:1 a v čele tabulky zvýšili náskok před městským rivalem AC už na šest bodů. Dvěma góly v rozmezí osmi minut ve druhém poločase se na vítězství podílel chilský útočník Alexis Sánchez po asistencích belgického kanonýra Romelua Lukakua. Předposlední tým tabulky dokázal už jen snížit zásluhou Brazilce Hernaniho.

Inter drží v Serii A už devět zápasů neporazitelnost a šestou výhrou za sebou využil středeční bodovou ztrátu AC Milán po remíze 1:1 s Udine. Parma naopak čeká na tříbodový zisk už 16 kol a zaostává o šest bodů za pozicemi znamenajícími udržení v soutěži.

před 4 hodinami

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy