Praha – Citrónová šťáva, kovový náprstek nebo bobří varlata byly pro mnoho žen způsob, jakým zabránit otěhotnění. Tyto babské rady byly ale mnohdy naprosto neúčinné i životu nebezpečné.
Jak ve svém spotu uvedla nezisková organizace EngenderHealth z New Yorku, která se zaměřuje na reprodukční zdraví žen, bizarní praktiky používaly jak ženy ze starověku, tak ještě v nedávné době.
Ve starověkém Egyptě ženy sázely na směs krokodýlího trusu a medu, která měla fungovat jako spermicid (látka, sloužící k zabíjení spermií, pozn. red.). Ve starověkém Řecku zase ohrožovaly své zdraví pitím kovářské vody obsahující olovo, které je ovšem jedovaté.
Ve střední Evropě ženy věřily na sílu varlat lasičky, které nosily připevněné na těle během styku. Podobnou víru v samčí rozmnožovací orgány měly i Kanaďanky, které v 16. století pily lihoviny s rozdrcenými varlaty bobra, což rozhodně nezabránilo početí, ale určitě zvýšilo promile alkoholu v krvi. V 17. století zase užívaly ženy ve Francii citrónovou šťávu.
Výjimkou v nepřeberném množství způsobů, jak neotěhotnět, nejsou ani kovové náprstky nebo prezervativy z prasečích střev, které se používali skoro století, než přišly ty silikonové. Ještě v roce 1960 užívaly Američanky jeden oblíbený sladký nápoj, který napěnily a hrdlo láhve si po aktu zaváděly do pochvy. V témže roce sice už byly dostupné antikoncepční hormonální pilulky, ovšem pouze pro ženy, které byly vdané.
Záměrem neziskové organizace EngenderHealth, nebylo jen pobavit rozličnými způsoby snah o plánované rodičovství, ale také poukázat na nedostupnost antikoncepce pro mnoho žen. Ovšem dnes se již hovoří o tom, že ani hormonální antikoncepce není tak úplně vhodným a bezpečným způsobem.
Podle organizace 220 milionů žen z celého světa nemá k moderní antikoncepci stále ještě přístup. Ať už z finančních důvodů, kvůli kulturnímu a náboženskému omezení nebo špatné zdravotní péči či nízké informovanosti.
"Jsme nadšeni, že ženy na celém světě mají moc plánovat založení rodiny, protože když se daří ženám, daří se tak jejich rodinám i komunitám. Když mají ženy přístup ke zdravotní péči a antikoncepci, mají šanci dostudovat, vzdělávat se a mít zdravější děti," říká ke své kampani organizace, která upozorňuje, že dnešní plánování rodiny může být bezpečné, efektivní a dostupné i v chudých oblastech.