Vědci, umělci, bankéři. Ukrajinci, jak je neznáte, i když s námi žijí v Česku

Magazín Magazín
1. 4. 2019 9:30
Posláním projektu "Mezi vámi - Ukrajinci, jak je neznáte" je změna pohledu české společnosti na ukrajinskou emigraci jako na proud podřadné pracovní síly. "Stavební dělníci, zámečníci, elektroinstalatéři, betonáři a uklízečky – všichni tito Ukrajinci opravují, budují a uklízí Českou republiku. Poctivě si odpracovávají svou mzdu, kterou posílají domů," říká ředitelka a iniciátorka projektu Larysa Halyšyč, ukrajinská oční lékařka ze Lvova, která dlouhodobě žije v Česku. "Avšak pracovní migrace nemá pouze jednu tvář. Ukrajinci významně přispívají také k vývoji nových technologií v ČR, k rozvoji vědy, kultury či sportu," dodává. Projděte si příběhy osobností tohoto projektu.
Foto: mezivami.cz

Internistka a praktická lékařka Anna Chrolenko

Narodila se v Doněcku, absolvovala Doněckou lékařskou univerzitu Maxima Gorkého. V roce 2001 se přestěhovala do Čech. Od roku 2002 působí jako lékařka. Posledních 9,5 roku pracovala v pražské Fakultní nemocnici v Motole - největší nemocnici v České republice, kde ošetřila kolem 45 tisíc pacientů. Přibližně tolik obyvatel má průměrně velké město v České republice jako například Mladá Boleslav. Doktorka Chrolenko je pyšná, že měla pacienty z různých států světa: Zimbabwe, Maroka, Ukrajiny, Ruska, Francie, Japonska, Indie, Číny atd. Během svých služeb často ošetřila až osmdesát pacientů za 12 hodin, a přitom střídala angličtinu, češtinu, ruštinu a ukrajinštinu.

 

Právě se děje

před 27 minutami

O změny klimatu se zajímá polovina Čechů, dvě třetiny lidí se jí obávají, zjistil průzkum

O problematiku změn klimatu se v Česku zajímá 53 procent lidí, z toho sedm procent velmi. Podle 86 procent respondentů dochází v posledních 100 letech na Zemi ke změně klimatu. Na 89 procent lidí míní, že ke změně přispívá lidská činnost, 64 procent z nich je o tom zcela přesvědčeno. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Názor, že lidé mohou svým chováním změnu klimatu zpomalit zastává 76 procent respondentů, podle sedmi procent ji tak lze i úplně zastavit. Opačný názor má 12 procent české veřejnosti. Dopadů klimatické změny na Zemi se v určité míře obává 67 procent respondentů, z toho 17 procent velmi. Strach nepociťuje 29 procent.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Na Pelhřimovsku se srazil nákladní vlak s autem, řidička nehodu nepřežila

Nehoda na železničním přejezdu v obci Sojníč na Pelhřimovsku ve středu na šest hodin zastavila provoz na trati Havlíčkův Brod - Veselí nad Lužnicí. Při srážce nákladního vlaku s osobním autem zemřela sedmašedesátiletá řidička auta, uvedla mluvčí policie Stanislava Rázlová. Nehodou vznikla materiální škoda asi 220 000 korun. Provoz v úseku Horní Cerekev - Počátky-Žirovnice byl obnoven ve 14:30.

Nehoda se stala krátce před 8:30 na železničním přejezdu chráněném pouze výstražnými kříži, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Na místě se mimo jiné zjišťovaly rozhledové poměry, které měla řidička mít, podle Drápala byly vyhovující. "Škody byly celkově vyčísleny na 220.000 korun s tím, že 100.000 je na osobním autě," řekl Drápal. Žena v autě cestovala sama.

České dráhy zavedly po nehodě v úseku mezi Horní Cerekví a stanicí Počátky-Žirovnice náhradní autobusovou dopravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy