Výzkum amerických vědců sledoval celkem 63 účastníků po dobu jednoho roku, kteří mohli využít placené dovolené. Během roku si vzali placené volno celkem pětkrát, přičemž využili celé dva týdny, na které měli nárok.
Ukázalo se, že s každým dalším volnem u nich kleslo o čtvrtinu riziko takzvaného metabolického syndromu vedoucího ke kardiovaskulárním nemocem.
"Pozitivní zážitek z dovolené se může odrazit ve fyzickém zdraví a pravidelná dovolená může chránit před metabolickým syndromem a dalšími symptomy," píší autoři v článku zveřejněném v odborném časopise Psychology & Health.
Účastníci výzkumu navíc uvedli, že během dovolené se méně stresovali péčí o děti nebo o své finanční záležitosti.
Již dřívější studie finských vědců ukázala, že dovolená je pro lidské zdraví stejně důležitá jako pravidelný pohyb a konzumace ovoce a zeleniny. Severští odborníci po dobu 40 let zkoumali vliv zdravého životního stylu na muže mezi 40. a 55. rokem.
"Studie ukázala, že muži, kteří si nebrali tolik dovolené, spali méně než ti, co si brali delší dovolenou. A tento stres mohl převážit všechny benefity pramenící z dodržovaní zdravých stravovacích návyků," sdělil jeden z autorů finského výzkumu.
"Zdravý životní styl nemůže vyvážit následky přepracování. Právě dovolená je ideální způsob odpočinku," zní závěry finského výzkumu.