Hmyz v ohrožení. Z české přírody mizí řada druhů motýlů, brouků i kobylek

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 12. 3. 2019 0:17
V českých médiích rezonovala zpráva, že v průběhu příštích několika desetiletí může na světě vyhynout až 40 % druhů hmyzu. Jak se tato černá éra hmyzu promítla do české přírody? Po ohrožených druzích jsme pátrali s entomologem Igorem Malenovským z Ústavu botaniky a zoologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.
Foto: Reuters

"Samotářské včely"

Veřejnosti není tento fakt možná příliš znám, ale v České republice žije spolu s včelou medonosnou a čmeláky téměř šest stovek dalších druhů včel. Většina druhů nemá, na rozdíl od včely medonosné, vyvinutou kastu dělnic a zakládá jen drobná hnízda ve starém dřevě, v nejrůznějších škvírách a také v norách, jež si vyhrabou v písku či hlíně.

"Mezi těmito tzv. samotářskými včelami je velký podíl ohrožených druhů. Pro člověka přitom mají velký význam pro opylování nejrůznějších rostlin, včetně hospodářských plodin, jako je vojtěška či ovocné stromy," upozorňuje entomolog. "Také část druhů čmeláků je na tom v současnosti velmi bídně," dodává.

Na jejich dramatickém úbytku se podepsala celková změna zemědělské krajiny. Původní mozaiku malých polí, na kterých se pravidelně střídaly různé plodiny včetně pícnin, úhorů, mezí, sadů, selských lomů a úvozových cest, nahradily velkoplošné lány kukuřice či řepky udržované vysokými dávkami umělých hnojiv a pesticidů, hubících plevele i hmyz. Včely tak ztratily velkou část svých původních hnízdišť a potravy.

 

Právě se děje

Další zprávy