Hmyz v ohrožení. Z české přírody mizí řada druhů motýlů, brouků i kobylek

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 12. 3. 2019 0:17
V českých médiích rezonovala zpráva, že v průběhu příštích několika desetiletí může na světě vyhynout až 40 % druhů hmyzu. Jak se tato černá éra hmyzu promítla do české přírody? Po ohrožených druzích jsme pátrali s entomologem Igorem Malenovským z Ústavu botaniky a zoologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.
Roháč obecný
Roháč obecný | Foto: Shutterstock.com

Roháč obecný

Roháč obecný je největší evropský brouk, dříve hojný a rozšířený v listnatých lesích na většině českého území. V současnosti se s ním v některých oblastech, na příklad na jižní Moravě, lze stále ještě poměrně často setkat, celkově však též patří k vymírajícím druhům.

Jeho larvy se totiž vyvíjejí ve starých stromech, pařezech a trouchnivějících padlých kmenech. Jenže právě toto dřevo bývá z lesů většinou odklízeno a s ním mizí i životní prostředí tohoto a řady dalších druhů hmyzu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy