Hmyz v ohrožení. Z české přírody mizí řada druhů motýlů, brouků i kobylek

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 12. 3. 2019 0:17
V českých médiích rezonovala zpráva, že v průběhu příštích několika desetiletí může na světě vyhynout až 40 % druhů hmyzu. Jak se tato černá éra hmyzu promítla do české přírody? Po ohrožených druzích jsme pátrali s entomologem Igorem Malenovským z Ústavu botaniky a zoologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.
Střevlík panonský
Střevlík panonský | Foto: Shutterstock.com

Střevlíci

Střevlíků se v Česku vyskytuje 517 druhů.  Řada druhů je stále běžných, přibližně třetina druhů je ohrožena, některé dokonce kriticky, například střevlík panonský (na snímku). Stejně jako u chrobáků se jednotlivé druhy liší ve způsobu života a nárocích na životní prostředí. 

"Za ohrožení řady druhů mohou změny zemědělského obhospodařování krajiny: scelování lánů, rozorávání mezí, ústup pastvy a také masivní používání pesticidů. Jiné druhy ohrozila likvidace rašelinišť a dalších mokřadů. Jeden z kriticky ohrožených druhů, střevlík mřížkovaný, u nás téměř vyhynul kvůli výstavbě vodních nádrží na místě lužních lesů. Konkrétně jde o výstavbu Novomlýnských nádrží na jižní Moravě," objasňuje biolog.

 

Právě se děje

Další zprávy