Manuál z přistání na Měsíci jde do aukce. Vydražit se může až za 207 milionů

Reuters Reuters
3. 5. 2019 15:01
V rámci padesátého výročí od přistání prvního člověka na Měsíci se v červenci bude v newyorské pobočce aukčního domu Christie's dražit detailní manuál s poznámkami Neila Armstronga a Buzze Aldrina, 44 stránek s harmonogramem lunárního modulu Apollo 11 zachycuje detailně každý krok astronautů. Podle aukčního domu by se mohl vydražit za devět milionů dolarů, v přepočtu zhruba 207 milionů korun.
Manuál prvního přistání na Měsíci.
Manuál prvního přistání na Měsíci. | Foto: Reuters

"Jsou to instrukce popisující krok za krokem celý let Eaglu. Je v nich všechno, od 'nasaďte si helmy', po 'zkontrolujte výkonný systém'," uvedla Christina Geigerová z oddělení knih a rukopisů v Christie’s. 

Kromě technických dat kniha v kroužkové vazbě obsahuje také 150 různých poznámek a značek napsaných ručně Neilem Armstrongem a Buzzem Aldrinem.

Vzhledem k tomu, že neexistují žádné audio- či videonahrávky toho, co se dělo během letu v kokpitu, manuál je naprosto unikátním svědectvím vesmírné historie. A je také první záznamem provedeným na jiném astronomickém tělese. 

Podle aukční síně prodává knihu soukromý sběratel, který ji koupil přímo od Aldrina. 

Součástí manuál jsou i poznámky astronautů.
Součástí manuál jsou i poznámky astronautů. | Foto: Reuters

Všichni chtějí něco, co bylo ve vesmíru

Agentura Reuters připomíná, že o artefakty z průzkumu vesmíru je velký zájem. Před dvěma lety aukční síň Sotheby's prodala sáček, který používal Neil Armstrong pro sběr měsíčního prachu, za 1,8 milionu dolarů, v přepočtu zhruba za 41,4 milionu korun. 

"Všichni chtějí něco, co letělo do vesmíru nebo na Měsíc. Je to prostě super, dívat se na Měsíc a říkat si: 'Mám v kapse věc, která tam byla'," dodala Geigerová. 

Christie's odhaduje, že by se manuál mohl prodat až za devět milionů dolarů, v přepočtu zhruba 207 milionů korun. Knížka bude před červencovou aukcí vystavena v New Yorku i na několika dalších místech. 

Výročí přistání Apolla 11 na Měsíci je 20. července. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy