Země je placatá a může za to YouTube. Vědci už ví, kde se berou stoupenci konspirací

Magazín Magazín
19. 2. 2019 10:01
Na YouTube se dá najít všechno možné – od receptů na nejlepší chleba a opravu auta přes návody na sestrojení bomby až po konspirační videa vyvracející nesporná fakta, že Země je kulatá. A právě ta mohou stát za rostoucí popularitou názoru, že naše planeta je ve skutečnosti placka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

"Věřit tomu, že Země je placatá, není jenom škodlivé samo o sobě, ale pojí se také s obecnou nedůvěrou v instituce a autority," tvrdí Asheley Landrumová, vedoucí výzkumu zaměřeného na stoupence konspirační teorie o placatosti Země.

Ten probíhal od roku 2017 na Texaské technické univerzitě. O jeho výsledcích informoval britský deník The Guardian

Zapojení výzkumníci své tvrzení podpírají rozhovory s účastníky výročních konferencí v letech 2017 a 2018, na kterých se sešli stoupenci teorie o placaté planetě. Z rozprav se třicítkou lidí vyplynulo, že je přesvědčila především konspirační videa na YouTube. "Jediný člověk, co to netvrdil, byl na setkání se svou dcerou a zetěm. Ti videa viděli a řekli mu o nich," upřesnila Landrumová. 

Výzkumné rozhovory také ukázaly, že většina lidí zhlédla videa zaměřená i na další konspirační teorie točící se kolem události z 11. září 2001, střelby na základní škole v Sandy Hook v Connecticutu či přistání NASA na Měsíci. Právě po jejich sledování jim YouTube jako další nabídl videa, ve kterých se tvrdí, že Země je placka. 

Účastníci v rozhovorech nejdříve přiznali, že si videa pustili, aby si potvrdili jejich nesmyslnost. Nakonec jim však uvěřili. 

Na YouTube je spousta užitečných informací i dezinformací

Podle Asheley Landrumové je nejpřesvědčivějším videem 200 proofs Earth is not a spinning ball (v překladu 200 důkazů, že Země není otáčivá koule, pozn. red.). Nabízí totiž dostatek argumentů vyhovujících mnoha lidem s různými názory - od věřících přes konspirátory po lidi důvěřující vědeckým poznatkům. 

Landrumová popírá, že by YouTube dělal všechno špatně. Provozovatel oblíbené sociální sítě by se však podle ní měl zasadit o změnu algoritmu tak, aby nabízel lidem relevantní informace.

"Na YouTube je spousta užitečných informací, ale také mnoho dezinformací," uvedla výzkumnice. "Chceme, aby lidé při sledování obsahu kriticky přemýšleli, musí ale existovat určitý balanc." Při své přednášce motivovala vědce, aby začali na YouTube nahrávat také svá videa vysvětlující různé přírodní vědy.

"Nechceme přece, aby byl YouTube plný videí udávajících důvody, proč je Země placatá. Potřebujeme videa dokazující, že to není pravda a že existuje řada způsobů, jak se o tom můžou lidé sami přesvědčit," vyzvala Landrumová. Podle ní jsou jediným účinným prostředkem v boji s dezinformacemi ještě lepší poznatky, jež konspirace převálcují. 

V roce 2017 deník The Economist zveřejnil statistiku, podle které počet lidí věřících teorii o placatosti Země zásadním způsobem narostl. Na to reagovala řada vědců a výzkumníků, například Elon Musk na Twitteru vyzval stoupence konspirační teorie, aby mu vysvětlili, jak je to s tvary ostatních planet v soustavě. Dostalo se mu odpovědi z oficiálního účtu The Flat Earth Society, že Mars je rozhodně kulatý.

Video: 20 let života na Zemi ve dvou minutách

Sledujte unikátní časosběrné video NASA, které ukazuje, jak se měnilo klima na Zemi v průběhu posledních 20 let | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 39 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy