NASA odepsala robota Opportunity. Našel na Marsu důkazy o vodě, umlčel ho až prach

NASA odepsala robota Opportunity. Našel na Marsu důkazy o vodě, umlčel ho až prach
Konstrukční práce a opravy před startem. Ten se odehrál 7. 7. 2003 z Mysu Canaveral na Floridě (8. 7. SEČ).
Testy padáku pro misi Mars Exploration Rover.
Opportunity byla oproti minulé generaci už skutečně velmi dobře vybavenou jezdící laboratoří, osazenou kamerami, spektometry, solárními panely či mikroskopem. Na fotce je srovnání s vozítkem Sojourner, jež na povrch Marsu vyjelo ze sondy Pathfinder v roce 1996.
Selfíčko Opportunity po přistání na Marsu, kam dosedlo přesně v 4:54 (UTC) 25. ledna 2004.
Foto: NASA
hrz hrz
Aktualizováno 13. 2. 2019 21:49
Robot Opportunity vypátral stopy vody na Marsu. Svou misi protáhl o 15 let, po planetě ujel maraton, zkoumal a fotil. Teď rozdýchává písečnou bouři.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve středu oficiálně odepsal marsovké vozítko Opportunity. Sonda, která na konci ledna oslavila 15 let na povrchu rudé planety, měla plánovanou životnost 90 dní.

Tu ale o několik řádů překonala a hlásit se Zemi kvůli prachové bouři přestala až loni v červnu. Odborníci NASA naději na obnovu spojení neztráceli, nyní ale pokusy formálně ukončili.

"Dnes, po více než 800 pokusech kontaktovat vozítko Opportunity, ohlašujeme konec úspěšné mise na Marsu," napsal na twitteru ředitel NASA Jim Bridenstine. Připomeňte si patnáctiletou pouť "Oppyho", jak mu vědci přezdívají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy