Nobelisté odhalili tajemství biologických hodin člověka. Podívejte se, jak fungují

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
3. 10. 2017 9:20
Američtí vědci Jeffrey Hall, Michael Rosbash a Michael Young učinili z chronobiologie uznávaný vědecký obor. Zkoumá biologické hodiny v těle organismů, pomáhá tím také odhalovat podstatu řady civilizačních chorob. Nyní za své poznatky dostali Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Oficiální stránky nobelprize.org vysvětlují, co přesně vědci dokázali a v čem je to pro lidstvo důležité.
Pohled na Východní Evropu v noci. Na snímku je vidět maďarská Budapešť - v popředí (uprostřed a vlevo) a v dálce ukrajinský Kyjev (uprostřed nahoře). Snímek byl pořízen 15. října 2011.
Pohled na Východní Evropu v noci. Na snímku je vidět maďarská Budapešť - v popředí (uprostřed a vlevo) a v dálce ukrajinský Kyjev (uprostřed nahoře). Snímek byl pořízen 15. října 2011. | Foto: Reuters

Život na Zemi se přizpůsobil rotaci planety

Mnoho let víme, že život na Zemi je přizpůsoben rotaci naší planety. Víme také, že živé organismy, ať již rostliny, zvířata, či lidé, mají vnitřní biologické hodiny, které jim pomáhají předvídat pravidelný rytmus dne a přizpůsobit mu svůj biologický rytmus. Čerství držitelé Nobelovy ceny za lékařství odhalili a popsali, jak přesně tyto hodiny fungují.

 

Právě se děje

Další zprávy