Problém se založením rodiny má stále více párů. Doposud se uváděl jako zásadní faktor věk matky. U mužů se řešila pouze kvalita spermií, obecně se však mělo za to, že pánové nemusí do "chomoutu" chvátat, neboť jim biologické hodiny netikají. Jenže opak je pravdou.
Asi všechny ženy, které kdy prošly těhotenskou poradnou, znají neoblomné grafy, které ukazují, jak po 35. roku matky klesá schopnost počít dítě přirozenou cestou a dramaticky narůstá riziko potratu, předčasného porodu a vývojových poruch plodu.
Jak ale upozorňuje britský deník The Guardian, vědci se doposud příliš málo zabývali věkem potenciálních otců.
"Ačkoliv se doposud braly v potaz pouze biologické hodiny ženy, páry, které chtějí založit rodinu, by měly brát v úvahu také věk muže," cituje list vědkyni Lauru Dodgeovou z bostonské lékařské fakulty.
Dodgeová to dokazuje na studii, která se zabývala schopností párů počít dítě umělým oplodněním. Podle očekávání tato schopnost byla nejnižší u poslední zkoumané věkové kategorie žen (40 až 42 let), zde ani nezáleželo na věku partnera. Některé páry v této skupině prodělaly i šest neúspěšných cyklů umělého oplodnění.
Radikální rozdíly se však objevily u žen do třiceti let. Ty, které zkoušely umělé oplodnění s partnerem ve věku od 30 do 35 let, měly 73procentní pravděpodobnost zdárného porodu. Toto číslo však dramaticky kleslo na 46 procent, když byl muž ve věku 40 až 42 let.
Výsledky této studie přivítali podle The Guardian mnozí gynekologové. "Mohou pomoci ženám, aby popohnaly své partnery. Z řady výzkumů víme, že ženy často mívají děti pozdě právě kvůli nerozhodným mužům, kteří otálejí se založením rodiny," říká například Nick Macklon, profesor porodnictví a gynekologie na Southamptonské univerzitě.
Biologické hodiny zkrátka mužům tikají podobně hlasitě jako ženám, jen je doposud nikdo nechtěl slyšet.