Příliš mnoho práce ničí lidské srdce, potvrdili vědci. Více než 40 hodin týdně vede k mrtvici

Magazín Magazín
26. 7. 2017 9:34
Pokud pracujete více než 55 hodin týdně, měli byste se mít na pozoru. Podle výsledků nejnovější studie evropských vědců na 85 tisících lidech středního věku může přepracovanost vést ke zvýšenému riziku srdeční arytmie, a tedy vyššímu riziku srdečního selhání či mozkové mrtvice. Dlouhé pracovní doby se však naopak nemusí bát mladí a zdraví lidé.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Dlouhé hodiny strávené v práci jsou nejen vyčerpávající a stresující, ale mohou také ovlivnit správnou funkci srdce. Tvrdí to alespoň Evropská kardiologická společnost, která zveřejnila výsledky své nejnovější studie v časopise European Heart Journal. Informaci pak převzal server Medical Daily.

Evropští vědci se ve svém výzkumu věnovali otázce, zda pracovní doba delší než 55 hodin má vliv na zvýšené riziko srdečního onemocnění. Z výsledků tak vyplynulo, že lidé pracující více než 40 hodin týdně vykazují vyšší riziko nepravidelného srdečního rytmu neboli fibrilace síní.

Více než 55 hodin týdně je zdraví nebezpečné

Studie se zúčastnilo více než 85 tisíc mužů a žen středního věku z Velké Británie, Dánska a Švédska. Výzkumný tým Miky Kivimakiho z University College London rozřadil účastníky do skupin podle počtu odpracovaných hodin týdně a poté je porovnával mezi sebou.

Ani jeden ze zúčastněných neměl na začátku diagnostikovanou fibrilaci, po deseti letech se však objevila u 1 061 zkoumaných osob, které pracovali až 55 hodin týdně. Právě vyšší počet odpracovaných hodin vedl až ke 40procentnímu zvýšení rizika fibrilace během deseti let.

"Závěry ukazují, že dlouhé pracovní hodiny jsou spojeny se zvýšeným rizikem fibrilace síní, nejčastější srdeční arytmií. To může být jeden z mechanismů vysvětlující dříve pozorované riziko mrtvice mezi těmi, kteří pracují dlouho," uvedl Kivimaki pro ScienceDaily.

Dodal také, že síňová fibrilace se podílí nejen na rozvoji mozkové mrtvice, ale také dalších nemocí, jako je srdeční selhání nebo demence vlivem mrtvice.

Mladí a zdraví lidé se dlouhé pracovní doby bát nemusí

Výzkumníci přišli na to, že v devíti z deseti případů se srdeční arytmie objevila u lidí, kteří neměli dříve zjištěné nebo diagnostikované kardiovaskulární onemocnění. "To naznačuje, že zvýšené riziko pravděpodobně odráží dopad dlouhé pracovní doby," doplnil Kivimaki.

Konstatováním však výzkum nekončí, vědci by se tímto rizikem chtěli dále zabývat, aby porozuměli jeho mechanismu. Odborníci také upřesnili, že mladí, zdraví lidé se dlouhé pracovní doby bát nemusí. Riziko je větší u těch jedinců, kteří například kouří, mají vysoký krevní tlak či cukrovku.

Autoři však přiznávají, že i přes velký vzorek má studie svá omezení. Výzkumníci například sledovali pracovní dobu pouze na začátku, nikoliv v průběhu let. Chybí také přesnější informace o zaměstnání účastníků či pracovních směnách.

S podobnou studií, zaměřenou na ženy, přišla minulý rok také univerzita v Ohiu. Z výsledků tehdy vyplynulo, že pokud ženy pracují více než 40 hodin týdně, mohou být méně odolné vůči cukrovce, rakovině, nemocem srdce či artritidě. To podle nich souvisí i s vysokou hladinou stresu a úzkostí.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Krejčíková a Čeng Saj-saj si zahrají v Dubaji o deblový titul

Barbora Krejčíková a Číňanka Čeng Saj-saj si zahrají v Dubaji o první společný titul ve čtyřhře. Turnajové pětky mohou v sobotním finále narazit na nasazené jedničky Barboru Strýcovou s tchaj-wanskou parťačku Sie Šu-wej.

Krejčíková, jež většinou deblové soutěže hraje po boku Kateřiny Siniakové, absolvuje v Dubaji s Čeng Saj-saj druhý turnaj. Před třemi lety v Římě vypadly ve čtvrtfinále.

Nyní v Dubaji vítěznou sérii prodloužily proti Američankám Alison Riskeové a Desirae Krawczykové, které porazily dvakrát 6:2. Strýcová se Sie Šu-wej nastoupí vpodvečer proti kanadsko-čínskému páru Gabriela Dabrowská, Čang Šuaj.

Tenisový turnaj žen v Dubaji (tvrdý povrch, dotace 2,908.770 dolarů):

Čtyřhra - semifinále: Krejčíková, Čeng Saj-saj (5-ČR/Čína) - Riskeová, Krawczyková (USA) 6:2, 6:2.

před 30 minutami

Na Příbramsku se srazilo nákladní vozidlo s vlakem, čtyři lidé utrpěli zranění

Ve Staré Huti na Příbramsku se v pátek před 12:00 srazil vlak s nákladním autem, záchranáři podle mluvčí Petry Effenbergerové ošetřili čtyři lehce zraněné. Příčinu nehody vyšetřuje policie.

Podle mluvčího středočeských hasičů je vlak vykolejený, ale není převrácený. "Ve vlaku cestovali čtyři lidé," uvedl Svoboda. Mezi zraněnými je strojvedoucí, řidič nákladního vozu a dva cestující. Podle Effenbergerové byli všichni po nezbytném ošetření na místě převezeni do příbramské nemocnice.

Podle Svobody si havarovaný vlak převezmou k vyproštění drážní hasiči. Dopravu cestujících v úseku mezi Dobříší a Mníškem pod Brdy zajistí autobusy. Trať na Čerčany bude ještě několik hodin zavřená.

Zdroj: ČTK
Další zprávy