Mladý neurolog z Brna přišel na to, jak rychle odhalit mrtvici. Pozná ji i nezkušený lékař, říká

hrz
Aktualizováno 23. 11. 2017 17:35
Ondřej Volný, mladý neurolog z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně získal koncem minulého týdne v Záhřebu prestižní ocenění Danubius Young Scientist Award, určené pro vynikající mladé vědce ze zemí širšího podunajského regionu. Cenu dostal za excelentní výsledky v oblasti výzkumu mozkové mrtvice a zobrazení mozku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Cévní mozková příhoda (CMP), lidově zvaná mrtvice, je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí. Ročně postihne až 17 milionů lidí, třetina z nich na toto onemocnění zemře. V České republice mrtvici ročně prodělá 42 tisíc lidí, 12 tisíc pak jejím následkům podlehne.

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

Ačkoliv současná medicína disponuje velmi efektivní léčbou, problém je, že musí být podána včas.

Mladý lékař a výzkumník z týmu Stroke Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) Ondřej Volný se v rámci výzkumu zaměřil na moderní metody zobrazení mozku u pacientů, kteří utrpěli uzávěr mozkové tepny čili akutní cévní mozkovou příhodu.

Zabýval se také moderními možnostmi intervenční léčby spočívající v odstranění uzávěru z mozkové tepny pomocí speciálních katétrů.

"Zaměřili jsme se na přínos nové metody, tzv. multifázické CT angiografie, která zobrazuje cévy vedoucí do mozku. Chtěli jsme zjistit, zda je přesnější v odhalení uzávěrů mozkových tepen. To jsme testovali u lékařů, neurologů i radiologů různé úrovně zkušeností," říká Ondřej Volný. 

V polovině listopadu mu byla v Záhřebu slavnostně předána prestižní cena Danubius Young Scientist Award.

"Výsledky ukázaly, že pomocí této metody zobrazení jsou i mladší lékaři s nižší úrovní zkušeností schopni lépe odhalit uzávěr mozkové tepny a tím je zpřesněna diagnostika," konstatuje spokojeně mladý brněnský vědec.

Ondřej Volný pochází z Ostravy, kde vystudoval Gymnázium Františka Hajdy. Absolvoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, působil jako vědecký výzkumník na University of Calgary. Pracoval jako odborný asistent na Anatomickém ústavu Masarykovy univerzity. V prosinci 2016 obhájil disertační práci na téma "Neurozobrazování u pacientů s cévní mozkovou příhodou". Již tehdy oponenti disertace ve svých posudcích vyzdvihovali, že autorova nová zjištění jsou využitelná v běžné klinické praxi.

Věřím, že my, studenti medicíny a mladí lékaři dokážeme nejen léčit, ale i vést své pacienty k prevenci, říká medička Kateřina Vacková. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy