Tchaj-pej - Teoretický trest v délce 298 let vězení, který za nevěru hrozil tchajwanské vdově, vyvolal na Tchaj-wanu novou diskusi o kontroverzním zákonu o nevěře.
Soud šestapadesátileté ženě, která v době románku se svým ženatým sousedem nebyla vdaná, nakonec vyměřil dva roky vězení nebo pokutu 730 000 tchajwanských dolarů (asi 480 000 korun), napsala agentura AFP.
Teoreticky ale mohla skončit ve vězení na 298 let, protože z výpovědí páru soud spočítal, že se v různých motelových pokojích sešli téměř devětsetkrát. Podle tchajwanského práva se každý nemanželský přešlap počítá samostatně a hrozí za něj až čtyři měsíce vězení.
Rozsudek je o to paradoxnější, že nevěrný muž, jemuž je padesát let, se trestu vyhnul úplně. Manželka, která na svého muže a na jeho milenku podala žalobu, se totiž nakonec rozhodla partnerovi odpustit a stáhnout obvinění proti němu.
Případ vyvolal na ostrově nové volání po tom, aby nevěra byla vyňata z rejstříku trestných činů.
"Tchaj-wan patří do hrstky asijských zemí, kde nevěra zůstává trestným činem," řekla AFP Lin Mej-sün z neziskové Nadace moderní ženy.
"Například v tomto případě - proč má být žena potrestaná, zatímco její milenec trestu unikl? To není spravedlivé. Do jisté míry by nevěra měla být dekriminalizována. Máme pocit, že ženy by měly mít právo rozhodnout se, koho milují a s kým chtějí mít sexuální vztah," dodala Lin.
Ženy: Trest je pákou na manžely
Tchajwanské úřady ale se zrušením nevěry jako trestného činu váhají a odvolávají se přitom na názor veřejnosti.
Podle posledního průzkumu veřejného mínění, který letos v květnu nechalo vypracovat ministerstvo spravedlnosti, se proti dekriminalizaci nevěry vyslovilo více než 77 procent dotázaných.
"Mnoho vdaných žen se obává, že jakmile bude nevěra jako trestný čin zrušená, ztratí účinnou páku na své manžely, aby jim nezahýbali," řekla Lin. "Neuvědomují si ale, že ani hrozba trestného činu jim manželovu věrnost nezaručí."