V Londýně odhalili Banksyho graffiti z roku 2008. Schovávalo se pod stavebním lešením

Magazín Magazín
6. 11. 2019 12:00
Na zdi v londýnské čtvrti Notting Hill objevili další dílo britského street artového umělce Banksyho. Nástěnná malba známá pod názvem Graffiti Painter (Malíř graffiti) byla dlouho skrytá pod plakáty a lešením.
Banksy v Notting Hillu | Video: Reuters

Dílo tajemného Brita s největší pravděpodobností vyobrazuje španělského malíře Diega Velázqueze s paletou a stojanem, jak štětcem maluje rudý nápis Banksy. Graffiti se nachází na rohu ulic Acklam Road a Portbello Road a vzniklo už v roce 2008.

Poté co budovu koupila developerská společnost Enstar Capital, aby ji renovovala do luxusních bytových prostorů, se ovšem Banksyho obraz na několik let vytratil. Informoval o tom britský deník Standard.

Developer si však nástěnné malby cení. "Je to moc hezké dílo, které budově dodává přidanou hodnotu a autentický duch Londýna," uvedl pro agenturu Reuters výkonný ředitel firmy Enstar Capital Simon Lyons.

"Banksyho graffiti bylo koneckonců jedním z důvodů, proč jsem budovu koupil. Dodávalo jí to ikonický rozměr. Ceny za Banksyho díla mi přijdou přemrštěné, ale do jisté míry jsem jeho fanoušek," dodal Lyons.

Jeho společnost původně uvažovala nad tím, že Banksyho malbu přesune, což se ale ve finále ukázalo být příliš riskantní. V současnosti tedy obraz zůstává na původním místě, chrání ho sklo a v noci je osvětlený. Za byt v budově podle Lyonse zájemci zaplatí minimálně 950 tisíc liber (28 milionů korun).

 

Právě se děje

před 54 minutami

Místopředsedkyně Senátu Horská navrhuje 24. červen jako den památky vyhlazených obcí

Mezi významné dny v českém kalendáři by se měl nově zařadit 24. červen jako Den památky obcí a sídel vyhlazených během nacistické okupace. V novele zákona o státních svátcích to navrhla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL). Na navržené datum připadá výročí vypálení obce Ležáky na Chrudimsku, kterou vyhladili nacisté v roce 1942 v souvislosti s atentátem na Reinharda Heydricha. Návrhem novely by se měl Senát v prvním čtení zabývat příští čtvrtek.

Podle Horské zůstává ve stínu lidických událostí nejen obec Ležáky, ale i další místa, která se stala obětí nacistické brutality na sklonku druhé světové války. Horská připomíná například vypálení moravské osady Ploština 19. dubna 1945, jejíž obyvatelé podporovali partyzány z 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky. Při akci bylo zastřeleno nebo zaživa upáleno 27 civilistů. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA neprosadily v Radě bezpečnosti OSN prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu

Spojeným státům se nepodařilo v Radě bezpečnosti OSN prosadit prodloužení zbrojního embarga proti Íránu. Z 15 členů se pro prodloužení kromě USA vyslovila ještě Dominikánská republika. Proti byly Rusko a Čína a zbývající země, včetně Francie, Británie a Německa, se zdržely, napsala agentura Reuters. Embargo, které je zakotveno v jaderné dohodě Íránu se světovými mocnostmi z roku 2015, má vypršet v říjnu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa prodloužení zbrojního embarga OSN vůči Íránu prosazuje již delší dobu. Míní totiž, že jeho zrušení islámské republice umožní získat zbraně, které mohou přispět k eskalaci konfliktů na Blízkém východě. Washington pohrozil, že pokud RB OSN embargo neprodlouží, spustí skrze jadernou dohodu proces k reaktivaci všech sankcí OSN vůči Íránu, včetně zbrojního embarga.

Zdroj: ČTK
Další zprávy