V Londýně odhalili Banksyho graffiti z roku 2008. Schovávalo se pod stavebním lešením

Magazín Magazín
6. 11. 2019 12:00
Na zdi v londýnské čtvrti Notting Hill objevili další dílo britského street artového umělce Banksyho. Nástěnná malba známá pod názvem Graffiti Painter (Malíř graffiti) byla dlouho skrytá pod plakáty a lešením.
Banksy v Notting Hillu | Video: Reuters

Dílo tajemného Brita s největší pravděpodobností vyobrazuje španělského malíře Diega Velázqueze s paletou a stojanem, jak štětcem maluje rudý nápis Banksy. Graffiti se nachází na rohu ulic Acklam Road a Portbello Road a vzniklo už v roce 2008.

Poté co budovu koupila developerská společnost Enstar Capital, aby ji renovovala do luxusních bytových prostorů, se ovšem Banksyho obraz na několik let vytratil. Informoval o tom britský deník Standard.

Developer si však nástěnné malby cení. "Je to moc hezké dílo, které budově dodává přidanou hodnotu a autentický duch Londýna," uvedl pro agenturu Reuters výkonný ředitel firmy Enstar Capital Simon Lyons.

"Banksyho graffiti bylo koneckonců jedním z důvodů, proč jsem budovu koupil. Dodávalo jí to ikonický rozměr. Ceny za Banksyho díla mi přijdou přemrštěné, ale do jisté míry jsem jeho fanoušek," dodal Lyons.

Jeho společnost původně uvažovala nad tím, že Banksyho malbu přesune, což se ale ve finále ukázalo být příliš riskantní. V současnosti tedy obraz zůstává na původním místě, chrání ho sklo a v noci je osvětlený. Za byt v budově podle Lyonse zájemci zaplatí minimálně 950 tisíc liber (28 milionů korun).

 

Právě se děje

před 54 minutami

Stržená trolej zastavila tramvaje mezi I. P. Pavlova a Nuslemi

Mezi náměstím I. P. Pavlova a náměstím Bratří Synků v Praze nejezdí tramvaje. Důvodem je podle informací na webu dopravního podniku stržená trolej. Tramvajové linky číslo 6 a 11 jezdí odklonem. Mezi stanicemi I. P. Pavlova a náměstí Bratří Synků je zavedena náhradní autobusová doprava. Dopravní podnik předpokládá obnovení provozu přibližně v 10:30.

Trolej poškodilo kolem 8:00 nákladní auto v železničním podjezdu v Bělehradské ulici. Provoz tramvají je kvůli tomu přerušen v obou směrech.

Linky číslo 6 a 11 jsou odkloněny přes zastávky Náměstí Míru a Vršovické náměstí. Ve vyloučeném úseku jezdí náhradní autobusová linka X11.

před 1 hodinou

Jan Zahradil se stal předsedou skupiny přátelství EU - Čína v Evropském parlamentu

Český europoslanec Jan Zahradil (ODS) se stal předsedou skupiny přátelství EU - Čína v Evropském parlamentu. Informoval o tom web projektu Sinopsis, který se věnuje dění v Číně. Zahradilovo předsednictví předpovídal už v květnu. Podle agentury Bloomberg je skupina přátelství EU - Čína jedním z nástrojů prosazování čínského vlivu v Evropském parlamentu. 

Zahradil ve funkci nahradí britského poslance cejlonského původu Nirja Deva, se kterým český politik sedí ve stejné frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR).  

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Dalších šest je zraněných

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, čtyři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 našeho času).  Oběťmi byli muži ve věku 25 až 35 let.

Policie neví, jestli byl střelec jen jeden, nebo útočilo více osob. Útočník či útočníci se podle policie vloupali na dvůr, kde se večírek konal, a začali pálit do skupiny asi 35 lidí, kteří sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela. Tři muži zemřeli na místě, čtvrtý po převozu do nemocnice. Zbylých šest zraněných je mimo ohrožení života, informoval server CBS News.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy