V Londýně odhalili Banksyho graffiti z roku 2008. Schovávalo se pod stavebním lešením

Magazín Magazín
6. 11. 2019 12:00
Na zdi v londýnské čtvrti Notting Hill objevili další dílo britského street artového umělce Banksyho. Nástěnná malba známá pod názvem Graffiti Painter (Malíř graffiti) byla dlouho skrytá pod plakáty a lešením.
Banksy v Notting Hillu | Video: Reuters

Dílo tajemného Brita s největší pravděpodobností vyobrazuje španělského malíře Diega Velázqueze s paletou a stojanem, jak štětcem maluje rudý nápis Banksy. Graffiti se nachází na rohu ulic Acklam Road a Portbello Road a vzniklo už v roce 2008.

Poté co budovu koupila developerská společnost Enstar Capital, aby ji renovovala do luxusních bytových prostorů, se ovšem Banksyho obraz na několik let vytratil. Informoval o tom britský deník Standard.

Developer si však nástěnné malby cení. "Je to moc hezké dílo, které budově dodává přidanou hodnotu a autentický duch Londýna," uvedl pro agenturu Reuters výkonný ředitel firmy Enstar Capital Simon Lyons.

"Banksyho graffiti bylo koneckonců jedním z důvodů, proč jsem budovu koupil. Dodávalo jí to ikonický rozměr. Ceny za Banksyho díla mi přijdou přemrštěné, ale do jisté míry jsem jeho fanoušek," dodal Lyons.

Jeho společnost původně uvažovala nad tím, že Banksyho malbu přesune, což se ale ve finále ukázalo být příliš riskantní. V současnosti tedy obraz zůstává na původním místě, chrání ho sklo a v noci je osvětlený. Za byt v budově podle Lyonse zájemci zaplatí minimálně 950 tisíc liber (28 milionů korun).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 1 hodinou

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy