V Londýně odhalili Banksyho graffiti z roku 2008. Schovávalo se pod stavebním lešením

Magazín Magazín
6. 11. 2019 12:00
Na zdi v londýnské čtvrti Notting Hill objevili další dílo britského street artového umělce Banksyho. Nástěnná malba známá pod názvem Graffiti Painter (Malíř graffiti) byla dlouho skrytá pod plakáty a lešením.
Banksy v Notting Hillu | Video: Reuters

Dílo tajemného Brita s největší pravděpodobností vyobrazuje španělského malíře Diega Velázqueze s paletou a stojanem, jak štětcem maluje rudý nápis Banksy. Graffiti se nachází na rohu ulic Acklam Road a Portbello Road a vzniklo už v roce 2008.

Poté co budovu koupila developerská společnost Enstar Capital, aby ji renovovala do luxusních bytových prostorů, se ovšem Banksyho obraz na několik let vytratil. Informoval o tom britský deník Standard.

Developer si však nástěnné malby cení. "Je to moc hezké dílo, které budově dodává přidanou hodnotu a autentický duch Londýna," uvedl pro agenturu Reuters výkonný ředitel firmy Enstar Capital Simon Lyons.

"Banksyho graffiti bylo koneckonců jedním z důvodů, proč jsem budovu koupil. Dodávalo jí to ikonický rozměr. Ceny za Banksyho díla mi přijdou přemrštěné, ale do jisté míry jsem jeho fanoušek," dodal Lyons.

Jeho společnost původně uvažovala nad tím, že Banksyho malbu přesune, což se ale ve finále ukázalo být příliš riskantní. V současnosti tedy obraz zůstává na původním místě, chrání ho sklo a v noci je osvětlený. Za byt v budově podle Lyonse zájemci zaplatí minimálně 950 tisíc liber (28 milionů korun).

 

Právě se děje

před 43 minutami

Nechte polské ženy chodit na interrupci v Česku, vyzývají Piráti

Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických zařízeních. Kabinet by podle opoziční strany měl Polkám tuto možnost nabídnout kvůli rozhodnutí polského ústavního soudu, který minulý týden zakázal provádět interrupce z důvodu poškození plodu. Proti rozhodnutí soudu se demonstruje v mnoha polských městech.

"Jakmile to bude jenom trochu možné, Česká republika by měla poskytnout maximální součinnost v poskytování lékařské péče ženám, jejichž vlastní vláda jim možnost volby odepírá," uvedl pirátský poslanec František Kopřiva. Podle něj znamená rozhodnutí polského ústavního soudu omezování lidských práv, Česko by od něj nemělo odvracet zrak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy