Banksyho malba šimpanzů v Dolní sněmovně může díky brexitu zlomit rekord

Kultura Guardian, Kultura
15. 9. 2019 18:37
Satirická malba nazvaná Devolved Parliament (Parlament zbavený moci), na které v anglické Dolní sněmovně místo zákonodárců zasedají šimpanzi, se deset let po svém vzniku může stát nejdražším dílem streetartového umělce Banksyho.
Banksyho malba Devolved Parliament (Parlament zbavený moci) z roku 2009.
Banksyho malba Devolved Parliament (Parlament zbavený moci) z roku 2009. | Foto: Sotheby's

3. října ji bude dražit aukční dům Sotheby's, jehož londýnská pobočka se nachází necelé dva kilometry od Dolní sněmovny.

"Nehledě na to, komu straníte v debatě o brexitu, je toto dílo bezesporu aktuálnější než dřív," míní Alex Branczik, šéf evropského oddělení Sotheby's pro současné umění. "Zachycuje bezprecedentní míru politického chaosu a potvrzuje, že Banksy je předním satirikem současnosti," dodává.

Banksyho dosud rekordní malba Keep it Spotless z roku 2007.
Banksyho dosud rekordní malba Keep it Spotless z roku 2007. | Foto: Sotheby's

Podle britského deníku Guardian by Banksyho vůbec největší plátno, které měří téměř čtyři metry, mohlo být vydraženo až za 2 miliony liber, v přepočtu 58,3 milionu korun. Autorův dosavadní aukční rekord činí 1,9 milionu liber. Za tuto cenu nového majitele našlo jeho dílo Keep it Spotless, původně tečkovaná malba současného britského výtvarníka Damiena Hirsta, na kterou Banksy přisprejoval uklízečku.

Říjnová aukce se uskuteční ve stejné londýnské pobočce Sotheby's, kde se Banksy vloni postaral o rozruch, když do svého díla Dívka s balonem zabudoval skartovací mechanismus. Poté, co byl vydražen v přepočtu za 30 milionů korun, obraz nečekaně spustil alarm, sám od sebe sjel pod rám a prošel skartovačkou, která znehodnotila jeho spodní část.

Nyní nabízené dílo Devolved Parliament vzniklo roku 2009 pro výstavu, kterou anonymní Banksy uspořádal ve svém zřejmě domovském Bristolu. Navštívilo ji přes 300 tisíc lidí.

Majitel obrazu, který také zůstává v anonymitě, letos dílo zapůjčil Bristolskému muzeu u příležitosti 10. výročí výstavy. Symbolicky se tak stalo 29. března, v den, kdy Velká Británie měla původně opustit Evropskou unii. To se nakonec nestalo, britský parlament nestihl včas schválit dohodu s Evropskou unií, což termín prodloužilo do 10. dubna. Později byl na zasedání Evropské unie v Bruselu dohodnut odklad brexitu do 31. října.

"Tohle jsem udělal před deseti lety. Bristolské muzeum to teď znova vystavilo u příležitosti brexitu. Jen se smějte, ale jednou to tady nebude řídit nikdo," napsal v březnu Banksy na Instagramu.

Banksy se k brexitu nedávno vyjádřil nástěnnou malbou na budově v anglickém přístavním městě Dover. Znázorňovala dělníka, který z vlajky Evropské unie odstraňuje jednu hvězdu.

Banksyho dílo na budově v Doveru.
Banksyho dílo na budově v Doveru. | Foto: ČTK/PA
 

Právě se děje

před 34 minutami

Plzeňská práva od ledna povede bývalý ústavní soudce Stanislav Balík

Novým děkanem Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni bude v dalších čtyřech letech pedagog, advokát a bývalý soudce Ústavního soudu Stanislav Balík. Rozhodlo o tom 15 ze 16 hlasů členů akademického senátu fakulty. Balík byl jediným kandidátem. Po jmenování děkanem povede fakultu od 25. ledna 2020, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

Balík, narozený v roce 1956, absolvoval v roce 1979 Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a v roce 1981 obor archivnictví na Filozofické fakultě stejné univerzity. Do roku 1989 pracoval jako podnikový právník, poté se věnoval advokacii. V letech 2002 až 2003 vedl Českou advokátní komoru. V roce 2004 byl jmenován soudcem Ústavního soudu ČR. Po desetiletém mandátu se vedle akademického působení vrátil k advokacii.

Funkci Balík převezme po děkanovi Janu Paulym, který fakultu vede od ledna 2012 a kandidovat už nemohl.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Federer se zúčastní tenisového turnaje na OH v Tokiu

Grandslamový rekordman Roger Federer potvrdil, že se příští rok v Tokiu hodlá zúčastnit popáté v kariéře olympijského tenisového turnaje. Zlato z olympijské dvouhry je jedinou velkou trofejí, která fenomenálnímu Švýcarovi ve sbírce chybí.

"Posledních pár týdnů, možná spíš měsíců, jsem se bavil se svým týmem o tom, co mám dělat příští rok v létě mezi Wimbledonem a US Open. Nakonec rozhodlo moje srdce o tom, že bych chtěl ještě jednou hrát na olympiádě," uvedl dnes během sponzorské akce v Tokiu Federer, jenž krátce po skončení tenisového turnaje na OH oslaví devětatřicáté narozeniny.

Federer se poprvé představil pod pěti kruhy v Sydney v roce 2000, kde skončil čtvrtý. O čtyři roky později, kdy byl stejně jako v Pekingu 2008 vlajkonošem švýcarské výpravy, ho nečekaně ve 3. kole vyřadil Tomáš Berdych. V Číně získal Federer zlato ve čtyřhře po boku Stana Wawrinky, v Londýně 2012 prohrál na trávě ve Wimbledonu finále s Andym Murraym a před třemi lety v Riu de Janeiro nestartoval kvůli zranění kolena.

Další zprávy