Banksy navrhl raperovi vestu proti pobodání, upozornil tím na nárůst útoků nožem

Magazín Magazín
1. 7. 2019 12:49
Britský raper Stormzy v pátek podal strhující výkon na slavném britském hudebním festivalu Glastonbury. Interpret je prvním ostrovním černým raperem, jehož skladby se dostaly na první příčku britské hitparády. Kritizuje nejen současnou politiku, ale i společenskou situaci, podobně jako Banksy, který pro něj na festivalové vystoupení vytvořil vestu proti pobodání s motivem britské vlajky. Umělci tím upozornili na fakt, že ve Velké Británii v posledních letech roste počet útoků nožem.
Raper Stormzy podal na Glastonbury strhující výkon.
Raper Stormzy podal na Glastonbury strhující výkon. | Foto: ČTK/AP

"Vytvořil jsem vestu na míru proti pobodání. A říkal jsem si, kdo by si ji tak mohl obléct? Stormzy na Glastonbury," oznámil Banksy na svém Instagramu spolupráci s raperem.

Stormzy se nechal slyšet, že byl "absolutně bez slov", když se dozvěděl, že vesta je od Banksyho. O jeho autorství prý původně neměl tušení. 

Vesta s motivem černobíle vyvedené britské vlajky je reakcí na rostoucí počet útoků nožem ve Velké Británii v posledních letech a také na sociální nerovnost. Právě to jsou témata, která britský raper ve svých písních reflektuje. 

Britští policisté podle statistik evidují za loňský rok více než 40 tisíc případů napadení nožem, což je o deset tisíc více než v roce 2011. Nejnovější případ, který obletěl světová média, je sobotní ubodání těhotné ženy na jihu Londýna. Její dítě nyní v nemocnici bojuje o život. 

Stormzy se však pouští i do kritiky rasové nerovnosti zejména v oblasti trestního práva či současné britské politické scény. Na paškál si vzal i nedostatek různorodosti ve vyšším vzdělávání a i na samotné britské hudební scéně, připomíná americký zpravodajský web CNN

Stormzymu gratuloval i Jeremy Corbyn

Raper při vystoupení nezapomněl ani na ty, kteří si jeho písně musí vyslechnout zprostředkovaně, a na pódium přizval překladatelku do znakového jazyka. Video tlumočnice Tary Asherové sekundující Stormzymu se stalo virálním hitem. 

"Byť to může znít nactiutrhačsky, Stormzy je dnes pro britskou hudbu a popkulturu stejně důležitý, jako bývali The Beatles nebo The Clash," píše ve své recenzi koncertu šéfredaktor hudebního časopisu Headliner Honza Vedral. 

Stormzy, kterému je 25 let, se tak stal druhou nejmladší a první černošskou britskou hlavní hvězdou festivalu za celou jeho historii. K jeho výkonu na Glastonbury mu gratulovala i zpěvačka Adele nebo kanadský raper Drake.

Předseda britské Labouristické strany Jeremy Corbyn na Twitteru napsal, že Stormzyho výkon se zapíše do historie britské kultury. "Vystoupení bylo politické a ikonické," poznamenal. 

Video: Podívejte se na raperovo vystoupení na Brit Awards

Na předávání cen Brit Awards se Stormzy opřel do britské premiérky Theresy Mayové. | Video: Ode
 

Právě se děje

před 14 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy