Banksy navrhl raperovi vestu proti pobodání, upozornil tím na nárůst útoků nožem

Magazín Magazín
1. 7. 2019 12:49
Britský raper Stormzy v pátek podal strhující výkon na slavném britském hudebním festivalu Glastonbury. Interpret je prvním ostrovním černým raperem, jehož skladby se dostaly na první příčku britské hitparády. Kritizuje nejen současnou politiku, ale i společenskou situaci, podobně jako Banksy, který pro něj na festivalové vystoupení vytvořil vestu proti pobodání s motivem britské vlajky. Umělci tím upozornili na fakt, že ve Velké Británii v posledních letech roste počet útoků nožem.
Raper Stormzy podal na Glastonbury strhující výkon.
Raper Stormzy podal na Glastonbury strhující výkon. | Foto: ČTK/AP

"Vytvořil jsem vestu na míru proti pobodání. A říkal jsem si, kdo by si ji tak mohl obléct? Stormzy na Glastonbury," oznámil Banksy na svém Instagramu spolupráci s raperem.

Stormzy se nechal slyšet, že byl "absolutně bez slov", když se dozvěděl, že vesta je od Banksyho. O jeho autorství prý původně neměl tušení. 

Vesta s motivem černobíle vyvedené britské vlajky je reakcí na rostoucí počet útoků nožem ve Velké Británii v posledních letech a také na sociální nerovnost. Právě to jsou témata, která britský raper ve svých písních reflektuje. 

Britští policisté podle statistik evidují za loňský rok více než 40 tisíc případů napadení nožem, což je o deset tisíc více než v roce 2011. Nejnovější případ, který obletěl světová média, je sobotní ubodání těhotné ženy na jihu Londýna. Její dítě nyní v nemocnici bojuje o život. 

Stormzy se však pouští i do kritiky rasové nerovnosti zejména v oblasti trestního práva či současné britské politické scény. Na paškál si vzal i nedostatek různorodosti ve vyšším vzdělávání a i na samotné britské hudební scéně, připomíná americký zpravodajský web CNN

Stormzymu gratuloval i Jeremy Corbyn

Raper při vystoupení nezapomněl ani na ty, kteří si jeho písně musí vyslechnout zprostředkovaně, a na pódium přizval překladatelku do znakového jazyka. Video tlumočnice Tary Asherové sekundující Stormzymu se stalo virálním hitem. 

"Byť to může znít nactiutrhačsky, Stormzy je dnes pro britskou hudbu a popkulturu stejně důležitý, jako bývali The Beatles nebo The Clash," píše ve své recenzi koncertu šéfredaktor hudebního časopisu Headliner Honza Vedral. 

Stormzy, kterému je 25 let, se tak stal druhou nejmladší a první černošskou britskou hlavní hvězdou festivalu za celou jeho historii. K jeho výkonu na Glastonbury mu gratulovala i zpěvačka Adele nebo kanadský raper Drake.

Předseda britské Labouristické strany Jeremy Corbyn na Twitteru napsal, že Stormzyho výkon se zapíše do historie britské kultury. "Vystoupení bylo politické a ikonické," poznamenal. 

Video: Podívejte se na raperovo vystoupení na Brit Awards

Na předávání cen Brit Awards se Stormzy opřel do britské premiérky Theresy Mayové. | Video: Ode
 

Právě se děje

Další zprávy