Banksyho dílo vybourali a odvezli do galerie. Chybět mi nebude, říká zoufalý majitel

Magazín Reuters Magazín, Reuters
30. 5. 2019 11:06
Obrázek chlapce se sáňkami užívajícího si sněhové vločky, které jsou při bližším prozkoumání ve skutečnosti popelem, se objevil na garáži v městečku Port Talbot loni v prosinci. Od té doby ke garáži 55letého Iana Lewise proudily davy lidí, a kolem malby byl dokonce umístěn plot. Banksyho dílo koupil britský galerista John Brandler a přesunul jej z ulice do plánované galerie pouličního umění.
Banksyho chlapec v Port Talbotu.
Banksyho chlapec v Port Talbotu. | Foto: ČTK

John Brandler údajně Banksyho výtvor koupil za šestimístnou sumu v lednu, jen pár dní poté, co se ukázalo, že malba na porttalbotské garáži patří respektovanému britskému umělci.

Kus garáže pomalované Banksym přesunulo do budovy Ty'r Orsaf nákladní auto s jeřábem. Brandler se nechal slyšet, že by z místa chtěl vytvořit galerii mezinárodního pouličního umění.

Samotná příprava na přesun zdí trvala 24 hodin. Technici nejdříve museli oba kusy malby vyříznout a pokrýt je pryskyřicí, aby se zdivo nedrolilo. Malby navíc zezadu podepřeli deskami a následně umístili do přepravky.

Majitel garáže Ian Lewis si tak konečně mohl oddechnout. Posledních šest měsíců pro něj bylo podle jeho slov velmi náročných. "Měl jsem smíšené pocity - byla to radost, trápení, bylo to vzrušující, ale stresující zároveň," řekl britskému webu BBC

"Chybět mi nebude, občas se na něj ale zaskočím podívat"

Majitel malby Brandler ze samotného přesouvání díla strach neměl, nervózní byl až při jeho odhalování v budoucí galerii. 

Chlapec se sněhovými vločkami připomínajícími popel upozorňuje na znečištění ovzduší, se kterým se Port Talbot potýká. Světová zdravotnická organizace jej letos označila za nejznečištěnější město v britském království. Místní úřady se však proti zprávě ohradily a uvedly, že Světová zdravotnická organizace pracovala s chybnými daty. Ta se později za krok omluvila.

Lewisovi slavná malba na garáži chybět nebude. "Ale asi se na ni někdy zaskočím podívat," dodal majitel garáže. 

John Brandler věří, že by Banksyho dílo mohlo do velšského městečka u zálivu Swansea ročně přilákat až 150 tisíc návštěvníků. Galerista proto slíbil, že dílo zůstane tam, kde vzniklo.

"V galerii Tate nebo Mayfair, stejně jako v jakékoliv jiné newyorské nebo pařížské galerii, by vypadalo jinak. Myslím, že patří sem," vysvětlil Brandler s tím, že atmosféru Banksyho v Port Talbotu budou dokreslovat právě kouřící komíny oceláren. 

Video: Záběry malby v Port Talbotu

Banksy zveřejnil nové dílo. Má poukazovat na znečištění životního prostředí | Video: Banksy
 

Právě se děje

před 22 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 47 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy