Banksyho dílo vybourali a odvezli do galerie. Chybět mi nebude, říká zoufalý majitel

Magazín Reuters Magazín, Reuters
30. 5. 2019 11:06
Obrázek chlapce se sáňkami užívajícího si sněhové vločky, které jsou při bližším prozkoumání ve skutečnosti popelem, se objevil na garáži v městečku Port Talbot loni v prosinci. Od té doby ke garáži 55letého Iana Lewise proudily davy lidí, a kolem malby byl dokonce umístěn plot. Banksyho dílo koupil britský galerista John Brandler a přesunul jej z ulice do plánované galerie pouličního umění.
Banksyho chlapec v Port Talbotu.
Banksyho chlapec v Port Talbotu. | Foto: ČTK

John Brandler údajně Banksyho výtvor koupil za šestimístnou sumu v lednu, jen pár dní poté, co se ukázalo, že malba na porttalbotské garáži patří respektovanému britskému umělci.

Kus garáže pomalované Banksym přesunulo do budovy Ty'r Orsaf nákladní auto s jeřábem. Brandler se nechal slyšet, že by z místa chtěl vytvořit galerii mezinárodního pouličního umění.

Samotná příprava na přesun zdí trvala 24 hodin. Technici nejdříve museli oba kusy malby vyříznout a pokrýt je pryskyřicí, aby se zdivo nedrolilo. Malby navíc zezadu podepřeli deskami a následně umístili do přepravky.

Majitel garáže Ian Lewis si tak konečně mohl oddechnout. Posledních šest měsíců pro něj bylo podle jeho slov velmi náročných. "Měl jsem smíšené pocity - byla to radost, trápení, bylo to vzrušující, ale stresující zároveň," řekl britskému webu BBC

"Chybět mi nebude, občas se na něj ale zaskočím podívat"

Majitel malby Brandler ze samotného přesouvání díla strach neměl, nervózní byl až při jeho odhalování v budoucí galerii. 

Chlapec se sněhovými vločkami připomínajícími popel upozorňuje na znečištění ovzduší, se kterým se Port Talbot potýká. Světová zdravotnická organizace jej letos označila za nejznečištěnější město v britském království. Místní úřady se však proti zprávě ohradily a uvedly, že Světová zdravotnická organizace pracovala s chybnými daty. Ta se později za krok omluvila.

Lewisovi slavná malba na garáži chybět nebude. "Ale asi se na ni někdy zaskočím podívat," dodal majitel garáže. 

John Brandler věří, že by Banksyho dílo mohlo do velšského městečka u zálivu Swansea ročně přilákat až 150 tisíc návštěvníků. Galerista proto slíbil, že dílo zůstane tam, kde vzniklo.

"V galerii Tate nebo Mayfair, stejně jako v jakékoliv jiné newyorské nebo pařížské galerii, by vypadalo jinak. Myslím, že patří sem," vysvětlil Brandler s tím, že atmosféru Banksyho v Port Talbotu budou dokreslovat právě kouřící komíny oceláren. 

Video: Záběry malby v Port Talbotu

Banksy zveřejnil nové dílo. Má poukazovat na znečištění životního prostředí | Video: Banksy
 

Právě se děje

před 20 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy