Banksyho dílo vybourali a odvezli do galerie. Chybět mi nebude, říká zoufalý majitel

Magazín Reuters Magazín, Reuters
30. 5. 2019 11:06
Obrázek chlapce se sáňkami užívajícího si sněhové vločky, které jsou při bližším prozkoumání ve skutečnosti popelem, se objevil na garáži v městečku Port Talbot loni v prosinci. Od té doby ke garáži 55letého Iana Lewise proudily davy lidí, a kolem malby byl dokonce umístěn plot. Banksyho dílo koupil britský galerista John Brandler a přesunul jej z ulice do plánované galerie pouličního umění.
Banksyho chlapec v Port Talbotu.
Banksyho chlapec v Port Talbotu. | Foto: ČTK

John Brandler údajně Banksyho výtvor koupil za šestimístnou sumu v lednu, jen pár dní poté, co se ukázalo, že malba na porttalbotské garáži patří respektovanému britskému umělci.

Kus garáže pomalované Banksym přesunulo do budovy Ty'r Orsaf nákladní auto s jeřábem. Brandler se nechal slyšet, že by z místa chtěl vytvořit galerii mezinárodního pouličního umění.

Samotná příprava na přesun zdí trvala 24 hodin. Technici nejdříve museli oba kusy malby vyříznout a pokrýt je pryskyřicí, aby se zdivo nedrolilo. Malby navíc zezadu podepřeli deskami a následně umístili do přepravky.

Majitel garáže Ian Lewis si tak konečně mohl oddechnout. Posledních šest měsíců pro něj bylo podle jeho slov velmi náročných. "Měl jsem smíšené pocity - byla to radost, trápení, bylo to vzrušující, ale stresující zároveň," řekl britskému webu BBC

"Chybět mi nebude, občas se na něj ale zaskočím podívat"

Majitel malby Brandler ze samotného přesouvání díla strach neměl, nervózní byl až při jeho odhalování v budoucí galerii. 

Chlapec se sněhovými vločkami připomínajícími popel upozorňuje na znečištění ovzduší, se kterým se Port Talbot potýká. Světová zdravotnická organizace jej letos označila za nejznečištěnější město v britském království. Místní úřady se však proti zprávě ohradily a uvedly, že Světová zdravotnická organizace pracovala s chybnými daty. Ta se později za krok omluvila.

Lewisovi slavná malba na garáži chybět nebude. "Ale asi se na ni někdy zaskočím podívat," dodal majitel garáže. 

John Brandler věří, že by Banksyho dílo mohlo do velšského městečka u zálivu Swansea ročně přilákat až 150 tisíc návštěvníků. Galerista proto slíbil, že dílo zůstane tam, kde vzniklo.

"V galerii Tate nebo Mayfair, stejně jako v jakékoliv jiné newyorské nebo pařížské galerii, by vypadalo jinak. Myslím, že patří sem," vysvětlil Brandler s tím, že atmosféru Banksyho v Port Talbotu budou dokreslovat právě kouřící komíny oceláren. 

Video: Záběry malby v Port Talbotu

Banksy zveřejnil nové dílo. Má poukazovat na znečištění životního prostředí | Video: Banksy
 

Právě se děje

před 28 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy