Banksyho dílo vybourali a odvezli do galerie. Chybět mi nebude, říká zoufalý majitel

Magazín Reuters Magazín, Reuters
30. 5. 2019 11:06
Obrázek chlapce se sáňkami užívajícího si sněhové vločky, které jsou při bližším prozkoumání ve skutečnosti popelem, se objevil na garáži v městečku Port Talbot loni v prosinci. Od té doby ke garáži 55letého Iana Lewise proudily davy lidí, a kolem malby byl dokonce umístěn plot. Banksyho dílo koupil britský galerista John Brandler a přesunul jej z ulice do plánované galerie pouličního umění.
Banksyho chlapec v Port Talbotu.
Banksyho chlapec v Port Talbotu. | Foto: ČTK

John Brandler údajně Banksyho výtvor koupil za šestimístnou sumu v lednu, jen pár dní poté, co se ukázalo, že malba na porttalbotské garáži patří respektovanému britskému umělci.

Kus garáže pomalované Banksym přesunulo do budovy Ty'r Orsaf nákladní auto s jeřábem. Brandler se nechal slyšet, že by z místa chtěl vytvořit galerii mezinárodního pouličního umění.

Samotná příprava na přesun zdí trvala 24 hodin. Technici nejdříve museli oba kusy malby vyříznout a pokrýt je pryskyřicí, aby se zdivo nedrolilo. Malby navíc zezadu podepřeli deskami a následně umístili do přepravky.

Majitel garáže Ian Lewis si tak konečně mohl oddechnout. Posledních šest měsíců pro něj bylo podle jeho slov velmi náročných. "Měl jsem smíšené pocity - byla to radost, trápení, bylo to vzrušující, ale stresující zároveň," řekl britskému webu BBC

"Chybět mi nebude, občas se na něj ale zaskočím podívat"

Majitel malby Brandler ze samotného přesouvání díla strach neměl, nervózní byl až při jeho odhalování v budoucí galerii. 

Chlapec se sněhovými vločkami připomínajícími popel upozorňuje na znečištění ovzduší, se kterým se Port Talbot potýká. Světová zdravotnická organizace jej letos označila za nejznečištěnější město v britském království. Místní úřady se však proti zprávě ohradily a uvedly, že Světová zdravotnická organizace pracovala s chybnými daty. Ta se později za krok omluvila.

Lewisovi slavná malba na garáži chybět nebude. "Ale asi se na ni někdy zaskočím podívat," dodal majitel garáže. 

John Brandler věří, že by Banksyho dílo mohlo do velšského městečka u zálivu Swansea ročně přilákat až 150 tisíc návštěvníků. Galerista proto slíbil, že dílo zůstane tam, kde vzniklo.

"V galerii Tate nebo Mayfair, stejně jako v jakékoliv jiné newyorské nebo pařížské galerii, by vypadalo jinak. Myslím, že patří sem," vysvětlil Brandler s tím, že atmosféru Banksyho v Port Talbotu budou dokreslovat právě kouřící komíny oceláren. 

Video: Záběry malby v Port Talbotu

Banksy zveřejnil nové dílo. Má poukazovat na znečištění životního prostředí | Video: Banksy
 

Právě se děje

před 2 minutami

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý finálový zápas v Kladně, tentokrát 4:1

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý zápas finále play off první hokejové ligy na ledě Kladna, tentokrát 4:1. Dukla udělala další krok směrem k postupu mezi elitu především díky dobře zvládnuté první třetině, po níž vedla 2:0. Třemi body za gól a dvě nahrávky se blýskl Matěj Pekr. Série se nyní přesune do Jihlavy, kde se odehrají ve středu a ve čtvrtek další dvě utkání.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

11 mrtvých po nehodě vlaku v Egyptě

Při nehodě osobního vlaku v Egyptě zahynulo nejméně 11 lidí, dalších zhruba 100 se jich zranilo. Oznámilo to egyptské ministerstvo zdravotnictví.

před 39 minutami

Hrubec jen jednou inkasoval a Omsk se ujal ve finále KHL vedení

Brankář Šimon Hrubec vychytal Omsku vítězství v úvodním finálovém duelu Kontinentální hokejové ligy. Český gólman zneškodnil 28 střel hráčů CSKA a Avangard na ledě vítěze základní části vyhrál 4:1.

Hrubce před více než 7000 diváky v CSKA Areně překonal jen v úvodu třetí třetiny Andrej Loktionov po chybě obránce. Snížil tím na 1:2, ale domácí se obratu nedočkali. O deset minut později americký útočník Reid Boucher v přesilovce vrátil hostům dvougólový náskok a do prázdné branky zpečetil výhru Ilja Kablukov. V první a druhé třetině položili základ k vítězství Jegor Činachov a běloruský obránce Kirill Gotovec.

Druhý zápas je na programu v úterý znovu v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy