Otoky orgánů i mozku. Nepromyšlená snaha ulevit psovi od vedra ho někdy může i zabít

Tereza Šolcová Tereza Šolcová
19. 7. 2024 8:36
Čas dovolených, táborů a prodloužených víkendů vybízí k výletům po tuzemsku i do zahraničí - i přes mnohdy tropické teploty. S tím se ale pojí otázka, kterou si mnoho Čechů, příslušníků jednoho z nejvíce pejskařských národů v Evropě, ve chvíli odjezdu musí položit: Co uděláme se psem?
Cestování se psem má svá specifika. Při dodržování určitých pravidel však může být pohodlné jak pro vás, tak pro vašeho psího kamaráda.
Cestování se psem má svá specifika. Při dodržování určitých pravidel však může být pohodlné jak pro vás, tak pro vašeho psího kamaráda. | Foto: Tereza Šolcová

Ne každému se podaří na čas dovolené sehnat pro psa hlídání. Někteří se o to dokonce ani nepokouší a dovolenou si rovnou zařídí tak, aby mohli svého čtyřnohého parťáka vzít s sebou. Pro takové případy přinášíme ve spolupráci s veterinářkou Karolínou Polejovou přehled užitečných rad a tipů, které vám i vašemu mazlíčkovi zpříjemní společně strávené léto a pomohou předejít situacím, kterým se rozhodně chcete vyhnout, už jen proto, že jejich řešení mnohdy končí tučným účtem za nenadálou veterinární péči.

Pokud se chystáte v letních měsících se psem cestovat autem, je dobré si uvědomit, že pes je stejně jako vy živá bytost a že jeho potřeby se od těch vašich nebudou příliš lišit. Před delší cestou je vhodné dát psovi napít, po cestě pak dělat pravidelné zastávky na venčení a protažení. "Dneska už se dají sehnat i různé sypké směsi. Když je majitel smíchá s vodou, jednak tu vodu ochutí a pes ji s větší chutí vypije, a za druhé doplní do vody důležité minerály a ionty, které zvířeti dodají potřebnou energii. Jsou to takové psí ionťáky," radí veterinářka. Zároveň dodává, že je vždy potřeba dbát na řádné dávkování.

Při vodních aktivitách se psovi může hodit třeba i plovací vesta.
Při vodních aktivitách se psovi může hodit třeba i plovací vesta. | Foto: Tereza Šolcová

Voda může zabíjet

Na procházky v horkém počasí je lepší zapomenout, venčení je dobré směřovat na brzké ranní hodiny nebo naopak až na večer. "Pro psa nutně nemusí být problém, že je venku 30 stupňů, ale skutečnost, že asfalt, po němž pes na rozdíl od vás půjde naboso, má těch stupňů klidně 50, už tak příjemná není," vysvětluje Polejová. Dodává taky, že na rozdíl od člověka má pes jen minimum potních žláz, a to minimum má právě na tlapkách. Chození po rozpáleném povrchu je v každém případě lepší se vyhnout.

Když už si tedy musí pejskaři odpustit výlety a procházky, spousta z nich se uchýlí k na první pohled logickému řešení a vezme psa k vodě. "V dobré víře, mnohdy však ruku v ruce s neznalostí, pak psovi hází třeba hodinu v kuse do vody míček s tím, že voda přece chladí. Pes se ale může přehřát i ve vodě, takže po takové aktivitě často končí ve velmi bolestivých křečích."

Pokud se v létě chystáte cestovat, zvažte jako cílovou destinaci třeba Skandinávii. Tam se horkému počasí vyhnete mnohem lépe než třeba v Chorvatsku.
Pokud se v létě chystáte cestovat, zvažte jako cílovou destinaci třeba Skandinávii. Tam se horkému počasí vyhnete mnohem lépe než třeba v Chorvatsku. | Foto: Tereza Šolcová

Další zrádnost vody pak podle veterinářky může spočívat v množství, které psí miláček vypije. "V horku je samozřejmě dobré dbát na pitný režim jak u sebe, tak u psa, zároveň ale spousta zvířat loká nevědomky vodu i třeba během plavání, a ač se to nezdá, mnohdy jí během toho spolyká opravdu hodně. To může mít za následek intoxikaci vodou, kdy vlivem velkého množství vody v organismu dochází k řadě reakcí, které mají za následek otoky orgánů a třeba i mozku. Někdy bohužel končí i smrtí zvířete," varuje veterinářka.

Prosíme, nestříhat

Důležitou roli v regulaci tělesné teploty hraje u psů jejich srst. Pravidelné kartáčování pomáhá odstranit mrtvou srst a zlepšuje cirkulaci vzduchu, což může snížit riziko přehřátí. "Někteří majitelé psů si myslí, že ostříhat psa v létě je dobrý způsob, jak mu od horka ulevit, ale to nemusí být vždy pravda. Srst totiž zároveň poskytuje ochranu před sluncem, protože funguje jako tepelná izolace," upozorňuje veterinářka. Chlupatá plemena s hustou srstí tak mohou být v létě nakonec chráněna před horkem mnohem lépe než jejich krátkosrstí příbuzní.

Další oblíbenou destinací pro dovolenou se psy je pobřeží Baltského moře.
Další oblíbenou destinací pro dovolenou se psy je pobřeží Baltského moře. | Foto: Tereza Šolcová

Ať už se tedy chystáte na dobrodružné cestování, nebo jen na menší výlety po Česku, je nutné si uvědomit, že péči o psa v horkém počasí nesmíme podceňovat. "Psi nám důvěřují, chtějí s námi trávit čas a sami si většinou neřeknou, že mají nějaký diskomfort, až když je pozdě," uzavírá veterinářka Karolína Polejová.

"Se správným přístupem ale můžeme zajistit, že si léto užijí stejně jako my, bez zbytečných zdravotních komplikací." Nezapomínejte tedy na dostatek stínu, vody, bezpečné procházky a opatrné zacházení při vodních radovánkách. Díky těmto nakonec jednoduchým opatřením si vy i váš čtyřnohý parťák můžete užít léto naplno a bezpečně.

Video: Co psi, mají si kde hrát? Debata ukázala, jaká je Praha z pohledu ne/pejskařů (6. 12. 2023)

Video: ČTK
 

Právě se děje

Další zprávy