Test: Znáte život a dílo Zdeňka Svěráka? Vyzkoušejte se, jak ovládáte jeho hry, filmy či písně

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
24. 3. 2016 17:14
Půjčoval Zdeněk Svěrák pero, tabulky, nebo kružítko? Čím zaháněl trudomyslnost při cestě na pól? Žil někdy v Liptákově? A v transformační stanici?
Foto: © Biograf Jan Svěrák

Hlášky z jeho filmů i divadelních her dávno zlidověly, ať již jde o švestičky z naší zahrádky, stírající stěrače, troubící klakson či o vlajku červenou jako "trenyrky".

Jára Cimrman, jehož je otcem spoluzakladatelem, se málem stal Největším Čechem, kdyby ho o toto prvenství nepřipravila nepřízeň osudu podobně jako o vynález dynamitu či žárovky. Sám Zdeněk Svěrák se umístil na krásném 25. místě, čímž předběhl nejen Jaromíra Jágra, ale i Emu Destinovou či Marii Terezii.

TEST Znáte život a dílo jubilanta Zdeňka Svěráka? Vyzkoušejte se >>

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy