Londýn/Norfolk - Oteplování vody v mořích ničí korálové útesy. Kvůli nadměrnému rybolovu nestíhají ryby likvidovat přemnožené řasy a koráli se dusí.
Až třetině všech světových druhů korálů tak hrozí vyhynutí, tvrdí zpráva britských vědců, otištěná v časopise Science.
Změny klimatu, rozvoj pobřežních oblastí, nadměrný rybolov a znečištění jsou podle expertů pro korály přímo vražednou kombinací.
Roční ekonomická hodnota světových korálových útesů se přitom odhaduje na 30 miliard dolarů. Lákají turisty i ryby, které v jejich blízkosti žijí.
Zabiják El Niňo
"Nejenže přibližně třetina všech korálů, které tvoří korálové útesy, je ohrožená. Můžeme mít co do činění i se ztrátou velkých ekosystémů za padesát až sto let," řekl Alex Rogers z londýnské zoologické společnosti, jeden z 39 vědců zapojených do výzkumu.
Analýza dokazuje, že koráli jsou ohroženější než jakákoliv skupina suchozemských živočichů, s výjimkou obojživelníků.
Nejdramatičtější úbytek způsobil jev El Niňo v letech 1997 a 1998, který vedl k oteplení vody u tropických pobřeží.
Před rokem 1998 bylo přitom za ohrožené považováno pouze 13 ze 704 zkoumaných druhů korálů. Teď už je jich na seznamu 231.
Čtěte také: Vymření hrozí více druhům, než se myslelo
Útesy blednou
Pokud se teplota vody zvýší, řasy vytlačí polypy korálů. Za normálních okolností přitom řasy a polypy žijí v symbióze.
Korály ztratí svou barvu, celé útesy vyblednou a začnou odumírat. Korálům totiž nemá kdo poskytovat živiny.
"Pokud bude toto blednutí korálů s rostoucími teplotami častější, což předpokládáme, pravděpodobně všechny kolonie korálů vymřou," tvrdí Kent Carpenter z univerzity Old Dominion v Norfolku ve Virginii.
Ohrožené korály ničí také postupné okyselování oceánu. Voda pohlcuje přebytečný oxid uhličitý ze vzduchu, čímž se okyseluje.
Korály v ohrožení
Před rokem 1998 bylo pouze 13 z 704 zkoumaných druhů korálů označeno za ohrožené. V současnosti je jich 231.
- Počet druhů korálů, které tvoří korálové útesy: 845
- Počet zkoumaných druhů: 704
- Kriticky ohrožených: 5
- Ohrožených: 25
- Zranitelných: 201
- Riziko ohrožení: 176
"Víme, že vysoké teploty na hladině moře korálům nesvědčí. Ale také nás napadlo, že některé by mohly být schopné se přizpůsobit," řekl profesor Carpenter.
"To okyselování oceánu je záludnější. Nevíme, jak zlé to bude. Ale důkazy mluví jasně: vypadá to absolutně ničivě, pravděpodobně v průběhu desetiletí, možná už v průběhu několika let," dodal.
Viníků je víc
Ale ani oxid uhličitý není jediným viníkem.
Korálové útesy ničí i nadměrný rybolov, především používání dynamitu k lovu ryb ve východní Asii a těžké vlečné sítě, které útesy obrušují.
Neprospívá jim ani těžba stavebních materiálů z útesů, rozvoj pobřežních oblastí, invazní druhy rostlin a živočichů a znečištění.
Čtěte také: Kiribati mizí pod mořem. Lidi chce poslat do Austrálie
Ekonomický rozvoj pobřežních regionů a zemědělství svou produkcí odpadních vod růst řas ještě podporují. A ryby, které by řasy mohly zničit, rybáři ještě předtím z moře vyloví.
Vědci se domnívají, že asi čtvrtina všech mořských druhů je v některém stádiu svého vývoje závislá na korálových útesech. Mnoho ryb žije přímo v útesech, další je používají jako místo k rozmnožování.
Ekonomické dopady
"Důsledky toho všeho jsou absolutně šokující - nejen pro biodiverzitu, ale také pro ekonomiku," tvrdí Alex Rogers.
Například odhad publikovaný před dvěma lety Programem pro ochranu přírody OSN říká, že útesy poskytují služby v ceně od 100 tisíc do 600 tisíc dolarů, počítáno na každý čtvereční kilometr.
Ochrana korálových útesů přitom stojí jen asi 0,2 procenta zisku, který přinášejí.
Čtěte také: Korálové útesy v ohrožení. Kvůli úbytku žraloků