Recenze: Sorrentinův Mladý papež je atraktivní despota. Katolickou církev rozloží zevnitř

Martin Svoboda Martin Svoboda
27. 10. 2016 10:51
Paolo Sorrentino natočil pro HBO desetidílný seriál Mladý papež s Judem Lawem v hlavní roli. Italský režisér tu do čela katolické církve staví arogantního Američana, který se možná každou chvíli zblázní ze své moci.
Mladý papež - trailer | Video: HBO

Italský oscarový režisér Paolo Sorrentino nepatří mezi filmaře, u nichž bychom očekávali, že se pustí do tvorby televizního seriálu. Doposud nikdy to neudělal a stylizoval se spíš do podoby posledního velkého evropského režiséra, zachránce staré dobré kinematografie, pokračovatele Felliniho.

Přesto se nechal zlákat, kým jiným než HBO, a přináší desetidílnou minisérii Mladý papež s Judem Lawem a Diane Keaton. Příběh o fiktivním, ani ne padesátiletém ambiciózním americkém kardinálovi, jenž se v dnešní době octne v čele miliardy katolíků a přes rozhodný výraz jeho tváře brzy pochopíme, že se ve své pozici poněkud ztrácí.

Atraktivní despota

Sorrentino bývá často popisován jako artový filmař pro diváky, kteří nesledují artové filmy, ale mají potřebu každý rok na jeden zajít, aby měli čisté svědomí. Především jeho poslední dva počiny Velká nádhera a Mládí jsou v tomto ohledu natolik polarizující, že většinou jen stačí naznačit, na jaké straně barikády divák stojí, aby už nebylo potřeba dodat jediné slovo: Buď Sorrentinovy načančané obrazy a okázalé koncepty miluje, nebo odsuzuje.

U Mladého papeže se však svérázný režisér drží nečekaně při zemi. Možná tedy nabízí určitý průsečík, kde by se jeho příznivci i odpůrci mohli potkat. Manýra sice tradičně střídá manýru, krása další krásu, míra je ale mnohem únosnější než v jeho celovečerních počinech. Nejskalnějším příznivcům bude možná Mladý papež proto připadat přízemnější, mnoho jiných si naopak oddychne.

Na každý pád je Lenny alias Pius XIII po prvních dvou epizodách atraktivně rozervaná postava. Moderní despota, který se chová arogantně a špatně, ví o tom, ale nedokáže se chovat jinak. Těžko říct, jestli má být v nitru hodný, nebo zlý, jestli se už zbláznil z obrovské moci, nebo se to stane až v příští epizodě. Sledujeme jeho nevypočitatelné nápady podvracející vatikánský řád a s jistou škodolibostí čekáme, kam kterého kardinála pošle příště.

Zbytečná krása

Zatím není úplně jasné, kam Sorrentino, autor scénáře, režisér i jeden z producentů, míří. Ani jestli vůbec někam míří. Nevyčteme, jestli se katolické církvi vysmívá v dobrém, nebo ji kritizuje, ani jestli má jeho hrdina nějakou hloubku, nebo se chová pokaždé tak, jak se v danou chvíli hodí kvůli pointě okamžiku.

Sledovat Mladého papeže je zajímavé na podobné úrovni, na jaké baví Mr. Bean: V upjatém prostředí se octne člověk, možná blázen, neschopný nebo neochotný dodržovat konvence. Pius tu sice má být konzervativec, Rowan Atkinson ale taky chodí ve starém sáčku. Sorrentino samozřejmě tíhne oproti britskému komikovi k dramatu většímu než život, jinak to neumí, princip se ale podobá – potěcha diváka spočívá v boření norem a sociálních zvyklostí.

Jestli se v minisérii skrývá ještě něco víc, se po dvou dílech těžko určuje. Záviset to bude právě na tom, jestli nabídne vývoj a katarzi ohledně svého protagonisty. Lidských emocí zatím Mladý papež nenabízí o mnoho víc než karlovarská znělka s Judem Lawem a upilovaným Křišťálovým glóbem, ale po desátém dílu může být situace jiná.

I kdyby nebyla, Mladý papež jistě mnohé diváky uspokojí. Díky Lawovi má nakažlivé charisma a bez problému si zvládá ukrást prvotní pozornost. Na HBO od 28. října.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy