Westworldem HBO opět posouvá hranice. Futuristický western využívá všech možností quality TV

Martin Svoboda Martin Svoboda
4. 10. 2016 15:00
Aktuálně.cz mělo možnost vidět v předstihu první čtyři epizody nového seriálu HBO Westworld s Anthony Hopkinsem a Edem Harrisem. Westernové sci-fi tu opět posouvá hranice televizní tvorby a svým propracovaným konceptem a skvělým zpracováním musí strhnout.
Westworld, nový seriál HBO
Westworld, nový seriál HBO | Foto: Warner Bros. Television / John P. Johnson

HBO udělala další krok na své cestě za otestováním pojmu „quality TV“, o jehož definici se poslední dobou rádi dohadujeme. Jestli nadále nebude patrné, co se tímto označením myslí, půjde říct jednoduše: Westworld.

Dostáváme se do světa zábavního parku budoucnosti stylizovaného do podoby Divokého západu, obydleného pokročilými roboty na pohled nerozeznatelnými od lidí. Mezi nimi se pohybují bohatí znudění muži, kteří se mohou účastnit příběhových linií a hledat poklady či bojovat proti banditům, nebo jednoduše pít alkohol, pobíhat po městě, střílet všechny okolo a znásilňovat. Proč by ne, když mají před sebou jen umělý svět strojů a rekvizit?

Sci-fi westernový seriál podle kultovního filmu spisovatele Michaela Crichtona (Jurský park) z roku 1973 sdružuje a velmi přirozeně užívá vše, co si s moderní televizní tvorbou spojujeme. Production values blížící se pomalu hollywoodské produkci už jsou samozřejmostí, navíc tu máme i silný koncept, propracovaný scénář nerozmělněný, ale naopak prohloubený seriálovou stopáží a áčkové herce (Anthony Hopkins, Ed Harris, Jeffrey Wright, Evan Rachel Wood).

Nolan se vším všudy

Projekt zaštítil především scenárista a režisér Jonathan Nolan, bratr režiséra moderních Batmanů, Počátku a Interstellaru, jenž se svým sourozencem často úzce spolupracuje. A rozhodně můžeme říct, že vedle slavnějšího Christophera pouze nepostává s rukama v kapsách.

Naplno rozvíjí především osobní rovinu děje. Když pochopíme, že zákazníky vraždění a znásilňovaní roboti pomalu nabývají vědomí a stávají se z nich myslící bytosti, nejde než být předloženým konfliktem fascinován.

Nevadí proto, že svět Westworldu nedává ze své podstaty tak úplně smysl a očekává se od nás, že jeho premisu přijdeme bez kladení odporu. Je patrné, že v něm sledujeme alternativní historii budovanou po vzoru představ sedmdesátých let, podle níž budoucnost umělé inteligence spočívala v tvorbě stále dokonalejších robotů. Po připojení na web lidstvo tuhle myšlenku opustilo a technologie se vydala jinou cestou, Westworld tedy není ani tak futuristický, jako spíš archaický. Jeho realistické pojetí snažící se spojit ho s dneškem někdy působí nevěrohodně.

Smysl příliš nedává ani vnitřní funkčnost zábavního parku – není úplně jasné, co všechno jeho operátoři o myšlenkách a chování svých loutek vědí a jejich moc se jakoby mění podle potřeby děje.

Nic z toho ale nebrání v zážitku. Podobně jako u seriálu Ztraceni, který Westworld svým oddalováním odpovědí a budováním velkých dějových otazníků připomíná, není ani tak důležité řešení záhad a dokonalá logika světa, jako spíš reakce hrdinů na situace, v nichž se octnou. I díky skvělým hercům tahle rovina nemá chybu.

Výstava konfliktů

Zatímco původní snímek byl spíš přímočarým hororem, seriál mnohem víc mluví. Není to překvapivé. Popkultura dnes nechce jen bavit, ale dává ráda najevo svou hloubku. Takže pokud Michaeli Crichtonovi stačil v jeho filmu splašený Yul Brynner střílející zákazníky westernového parku, nový Westworld pro jistotu začíná monologem o smyslu života.

Na jednu stranu se díky tomu může mnoha myšlenkám věnovat do větší hloubky, na druhou se do určité míry vytrácí kouzlo objevování a odkrývání. Crichton si nepochybně všechna morální dilemata svého díla uvědomoval a počítal s tím, že si je uvědomí i někteří diváci. Nestavěl je ale stejně do popředí. Částečně proto, že nemohl, částečně proto, že to nebylo nutné.

Původní Westworld mohl být pro některé diváky prostě nápaditou strašidelnou střílečkou, zatímco jiní v něm nalezli tím víc, čím víc o něm přemýšleli. Sedm let před Blade Runnerem, jedenáct let před Terminátorem a dvacet čtyři let před Truman Show přišlo sci-fi otevírající otázky o lidské identitě tváří v tvář systému, který ji objemově, vědomostně a technologicky dalece převyšuje.

V novém Westworldu v tomto ohledu není co objevovat, divákovi jsou od počátku naočkovány konflikty, otázky i moderní dilemata. Snad ani nejde jimi nebýt vtažen a unášen, ale můžeme se ptát, jestli tak Nolanův tým nedělá totéž co zábavní park, o němž vypráví – jestli nebuduje prostředí vznešených myšlenek, v němž si diváci kompenzují neschopnost o komplikovaných otázkách uvažovat tam, kde jim nejsou předloženy na stříbrném podnosu.

I kdyby to tak ale bylo, jen stěží to lze považovat za chybu Westworldu. Ten je zkrátka dílem vzniklým na pozadí moderních trendů, stejně jako jeho předloha. A jako takový se ve své polovině jeví takřka bezchybně. HBO nejspíš pomalu přemýšlí, čím nás za dva roky, až skončí Hra o trůny, ohromí. Svůj vrchol rozhodně nemusí mít za sebou.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy