Seriálové trháky 2009: Futurama, 30 Rock, Tudorovci

Irena Hejdová Irena Hejdová
8. 12. 2008 9:00
Jaké jsou trumfy televizní zábavy pro následující rok
Režisér Miloš Forman na tiskové konferenci k premiéře svého nového filmu Goyovy přízraky
Režisér Miloš Forman na tiskové konferenci k premiéře svého nového filmu Goyovy přízraky | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Televize hned po Silvestru vypustí na obrazovky nové trumfy. Na co se lze na obrazovkách od ledna 2009 opravdu těšit?

Králem nabídky České televize pro první půlku roku 2009 bude cyklus Zlatá šedesátá vysílaný v sobotním prime-time. Přinese 26 portrétů slavných českých filmových tvůrců převážně nové vlny a  a jejich filmy.

Vypukne hned v sobotu 3. 1. portrétem Miloše Formana.

"Šedesátá léta jsou fenomén, který momentálně oslovuje široké spektrum diváků. Starší generace bude ráda vzpomínat na mládí a nová generace je fascinována tímto obdobím, hudbou, filmy, módou. Věříme, že se trefíme do vkusu našich diváků," říká mluvčí ČT Ladislav Šticha a označuje Zlatá šedesátá za jednu z vlajkových lodí ČT v příštím roce.

Do 60. let se vrátí i právě natáčený nový český seriál Vyprávěj. Rodinná sága o 104 dílech v hlavní roli s Romanem Vojtkem se odehrává od 60. let do současnosti. "Měl by se začít vysílat ještě v průběhu roku 2009," potvrzuje Šticha.

Tudorovci
Tudorovci | Foto: Aktuálně.cz

Nova se o sobotních večerech bude držet starých jistot. "Proti Zlatým šedesátým konkrétně nic nasazovat nebudeme, dlouhodobě máme pro sobotní večery vyhrazeny úspěšné zahraniční filmy, na které dobře reaguje naše cílovka, tedy diváci ve věku 15 až 54 let," říká mluvčí nejsledovanější české televize Michaela Fričová.

Chybět tak nebudou staré seriály Ulice, Ordinace v růžové zahradě a zahraniční Kobra 11.

Podle Fričové si Nova řadu novinek schovává až na spuštění jarního schématu, už v lednu ale například nabídne ceněný historický seriál Tudorovci a novou premiérovou řadu divácky oblíbeného seriálu Beze stopy. Na lednové nedělní večery prý chystají překvapení.

Razantně chce do roku 2009 vtrhnout dosavadní Popelka televizní zábavy, televize Prima. Ta pro příští rok chystá do vysílání podle mluvčí Jany Kocové "dosud bezprecedentní množství kvalitních seriálů."

Futurama
Futurama | Foto: Aktuálně.cz

Při bližším pohledu na jejich seznam nelze než nesouhlasit - mohla by to být opravdu "prima televize". 

Stanice v příštím roce nabídne hned několik tref do černého, které potěší ty, kteří si dosud řadu těchto seriálů užívali jen nelegálně či díky zahraničním vydáním.

Těšit se lze třeba na kultovní sci-fi Futurama od tvůrců Simpsonových. Odehrává se kolem roku 3000 a sleduje dobrodružství bývalého roznašeče pizzy Frye, zmraženého kdysi v minulosti a nyní zaměstnaného v zásilkové firmě s partičkou podobných ztroskotanců, mimo jiné s jednookou kapitánkou Leelou či s egocentrickým robotem Benderem.

Z animované tvorby Prima chystá i sitcom Family Guy o poněkud dysfunkční rodince z Rhode Islandu. Televize koupila i řadu seriálů pravidelně oceňovaných na amerických Emmy.

30 Rock
30 Rock | Foto: Aktuálně.cz

Je mezi nimi třeba 30 Rock, který byl v září vyhlášen už podruhé vůbec nejlepším komediálním seriálem amerických televizí: odehrává se v zákulisí natáčení televizního zábavného pořadu a aktuálně se v USA vysílá už jeho třetí sezona

Sitcom Jmenuji se Earl (My Name is Earl) pak vypráví o chlapíkovi, který se rozhodne odčinit všechny špatné věci, které v životě udělal.

Situační komedie How I met your Mother je obdobou populárních Přátel.

Pojednává o muži, který v roce 2030 svým dětem vypráví o tom, jak se seznámil s jejich matkou i jak kdysi žil v New Yorku s partou kamarádů. Jednu z rolí tu ztvárnil Apatowův herec Jason Segel.

Ženy se po Sexu ve městě a Zoufalých manželkách mohou těšit na Lipstick Jungle. Loni na NBC premiérovaný seriál se pokusil navázat na popularitu právě dobrodružství Carrie Bradshaw a jejích kamarádek, opět podle předlohy Candace Bushnell

Lipstick Jungle
Lipstick Jungle | Foto: www.nbc.com

V New Yorku se odehrává i lehce pubertálně zaměřená Gossip Girl z prostředí manhattanské smetánky.

Hrdinou seriálu Chuck je prodavač obchodu s elektronikou, do jehož hlavy se omylem nahrají veškeré záznamy CIA, jeho bezpečí pak hlídá krásná agentka Sarah.

Na řadu přijde i seriál Eureka o dobrodružství jednoho šerifa v městě, kde žijí ty nejlepší vědecké mozky současnosti, a do světa vědců vyrazí i Teorie Velkého třesku (The Big Bang Theory) o dvou v životě nepoužitelných fyzicích a jejich seznámení s krásnou blondýnou Penny.

Na české obrazovky díky Primě dorazí i americká verze seriál Kancl (Office) či seriál Pushing Daisies, v nichž hraje i Jakubiskova krvavá hraběnka Anna Friel.

Vypráví o muži s nadpřirozenými schopnostmi, který se dobře živí oživováním obětí zločinů, dokud nepotká svou dávnou lásku, kterou by jediným dotekem mohl zabít.

Prima zatím nechce prozradit, kdy bude seriály uvádět. "Konkrétní informace budeme zveřejňovat postupně dle aktuálnosti," slibuje Kocová. "V tento moment připravujeme nové vysílací schéma, které budeme samozřejmě včas komunikovat."

 

 

Právě se děje

Další zprávy