Režisérka Chytilová řekla ve Zlatých šedesátých kdeco

Irena Hejdová Irena Hejdová
1. 12. 2008 9:30
Unikátní projekt už se chystá na obrazovku ČT

Praha - „Vůbec jsem si nepamatovala, co jsem tam řekla. Připomněly se mi tam i věci, které jsem od natáčení už dávno zapomněla. Nevím, jak jste mě k tomu vyprovokovali, že jsem řekla kdeco."

Tak na FAMUfestu Věra Chytilová komentovala premiérovou projekci „svého" dílu z chystaného cyklu České televize Zlatá šedesátá.

Ambiciózní seriál odstartuje za měsíc a stane se jedním z vůdčích pořadů veřejnoprávního schématu pro první polovinu roku 2009.

Primetimeový cyklus producenta Čestmíra Kopeckého a režiséra Martina Šulíka vychází z unikátních rozhovorů s osobnostmi československé kinematografie 60. let.

„Ze 100 let československého filmu jsou 60. léta obdobím nejvrcholnějším a zároveň nejdramatičtějším," vysvětlují tvůrci filmu, proč zvolili právě období.

Režisér Miloš Forman na tiskové konferenci k premiéře svého nového filmu Goyovy přízraky
Režisér Miloš Forman na tiskové konferenci k premiéře svého nového filmu Goyovy přízraky | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Díl o Chytilové naznačil koncepci projektu. Vlastní dokumenty sestávají výhradně z výpovědí daných osobností, které v nich vzpomínají na tvůrčí začátky, obecně na filmovou tvorbu v 60. letech, na komplikace způsobené tlaky režimních pohlavárů i na natáčení svých vrcholných děl.

Chytilová tu vypráví, jak „z milostných důvodů" utekla ze studií architektury, jak se živila jako technická kreslířka i klapka, jak debutovala na plátně v epizodní roli v Císařově pekaři a jak poprvé zasáhla do režie, když z pozice klapky zastavila cizí natáčení. „Každý má říkat stop, když je něco špatně. A oni blbě hráli," hájila se prý tehdy.

Režisérka při projekci vzpomínala i na to, jak se ji kdysi snažila získat ke spolupráci StB. „Různí moji kolegové to nevydrželi a těm výhrůžkám podlehli," řekla.

„Hrozili mi vězením, pokud nebudu spolupracovat Ale já jsem si řekla, že kdyžtak to bude zajímavé zažít. Vzala jsem si sebou i kartáček na zuby a říkala jim: Tak si mě zavřete.  A on se na mě naštval a řekl mi - tak jděte do prdele," dodává s rázností a upřímností sobě vlastní.

Videoklip režíruje Otakar Vávra. V jeho 95 letech je to pro něj poprvé.
Videoklip režíruje Otakar Vávra. V jeho 95 letech je to pro něj poprvé. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Výpovědi aktérů jsou doplněny dobovými fotografiemi i ukázkami z jejich filmů, kteří jsou tak konfrontováni se svými díly. 

Tento klasický koncept přesto nepůsobí konzervativně, síla a charisma portrétovaných z něj činí neopakovatelný zážitek.

Po hodinovém dokumentu pak bude každou sobotu následovat projekce vybraného filmu vztahujícího se k dané osobnosti. Projekci na FAMUfestu doprovodilo promítání režisérčiných Sedmikrásek.

Celkem tým - který krom Kopeckého a Šulíka tvoří i střihač Jiří Brožek a dramaturg Jan Lukeš - natočil rozhovory s 85 osobnostmi, některé v nesestříhané podobě trvají i i sedm hodin.

Vzniklo tak přes 500 hodin unikátního materiálu. "Jsou tam často věci, které dosud jinde nebyly vyřčeny ani zaznamenány," potvrzuje Jan Lukeš.

Jednotlivé filmy budou zasvěceny nejen režisérům - mimo jiné Ivanu Passerovi, Juraji Herzovi, Věře Chytilové, Hyanku Bočanovi, Jiřímu Menzelovi, Miloši Formanovi či Janu Němcovi.

Americký režisér a scénárista českého původu Ivan Passer je letos předsedou hlavní festivalové poroty.
Americký režisér a scénárista českého původu Ivan Passer je letos předsedou hlavní festivalové poroty. | Foto: Ondřej Besperát

Dojde i na osobnosti, které nejsou řazeny do české nové vlny jako nestor československé kinematografie Otakar Vávra či surrealista Jan Švankmajer.

Své filmy budou mít i kameramani Stanislav Milota a Miroslav Ondříček, herec Jan Kačer, scenárista Zdeněk Mahler, dokumentaristé Drahomíra Vihanová a Karel Vachek či tváře slovenské kinematografie jako Juraj Jakubisko a Dušan Hanák.

Cyklus Zlatých šedesátých bude mít 26 dílů, materiál bude také poskládán do šestidílného seriálu. „V něm budou zahrnuti i ti, s kterými jsme už mluvit nemohli," slibuje producent Kopecký, jenž připravuje i celovečerní film a festival filmů ze 60. let.

„Náš Klíč k určování trpaslíků vzbudil zájem o Juráčkovy snímky, tak si od Zlatých šedesátých slibujeme, že lidi třeba znovu začnou na ty filmy chodit," věří producent.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy