Režisérka Chytilová řekla ve Zlatých šedesátých kdeco

Irena Hejdová Irena Hejdová
1. 12. 2008 9:30
Unikátní projekt už se chystá na obrazovku ČT

Praha - „Vůbec jsem si nepamatovala, co jsem tam řekla. Připomněly se mi tam i věci, které jsem od natáčení už dávno zapomněla. Nevím, jak jste mě k tomu vyprovokovali, že jsem řekla kdeco."

Tak na FAMUfestu Věra Chytilová komentovala premiérovou projekci „svého" dílu z chystaného cyklu České televize Zlatá šedesátá.

Ambiciózní seriál odstartuje za měsíc a stane se jedním z vůdčích pořadů veřejnoprávního schématu pro první polovinu roku 2009.

Primetimeový cyklus producenta Čestmíra Kopeckého a režiséra Martina Šulíka vychází z unikátních rozhovorů s osobnostmi československé kinematografie 60. let.

„Ze 100 let československého filmu jsou 60. léta obdobím nejvrcholnějším a zároveň nejdramatičtějším," vysvětlují tvůrci filmu, proč zvolili právě období.

Režisér Miloš Forman na tiskové konferenci k premiéře svého nového filmu Goyovy přízraky
Režisér Miloš Forman na tiskové konferenci k premiéře svého nového filmu Goyovy přízraky | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Díl o Chytilové naznačil koncepci projektu. Vlastní dokumenty sestávají výhradně z výpovědí daných osobností, které v nich vzpomínají na tvůrčí začátky, obecně na filmovou tvorbu v 60. letech, na komplikace způsobené tlaky režimních pohlavárů i na natáčení svých vrcholných děl.

Chytilová tu vypráví, jak „z milostných důvodů" utekla ze studií architektury, jak se živila jako technická kreslířka i klapka, jak debutovala na plátně v epizodní roli v Císařově pekaři a jak poprvé zasáhla do režie, když z pozice klapky zastavila cizí natáčení. „Každý má říkat stop, když je něco špatně. A oni blbě hráli," hájila se prý tehdy.

Režisérka při projekci vzpomínala i na to, jak se ji kdysi snažila získat ke spolupráci StB. „Různí moji kolegové to nevydrželi a těm výhrůžkám podlehli," řekla.

„Hrozili mi vězením, pokud nebudu spolupracovat Ale já jsem si řekla, že kdyžtak to bude zajímavé zažít. Vzala jsem si sebou i kartáček na zuby a říkala jim: Tak si mě zavřete.  A on se na mě naštval a řekl mi - tak jděte do prdele," dodává s rázností a upřímností sobě vlastní.

Videoklip režíruje Otakar Vávra. V jeho 95 letech je to pro něj poprvé.
Videoklip režíruje Otakar Vávra. V jeho 95 letech je to pro něj poprvé. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Výpovědi aktérů jsou doplněny dobovými fotografiemi i ukázkami z jejich filmů, kteří jsou tak konfrontováni se svými díly. 

Tento klasický koncept přesto nepůsobí konzervativně, síla a charisma portrétovaných z něj činí neopakovatelný zážitek.

Po hodinovém dokumentu pak bude každou sobotu následovat projekce vybraného filmu vztahujícího se k dané osobnosti. Projekci na FAMUfestu doprovodilo promítání režisérčiných Sedmikrásek.

Celkem tým - který krom Kopeckého a Šulíka tvoří i střihač Jiří Brožek a dramaturg Jan Lukeš - natočil rozhovory s 85 osobnostmi, některé v nesestříhané podobě trvají i i sedm hodin.

Vzniklo tak přes 500 hodin unikátního materiálu. "Jsou tam často věci, které dosud jinde nebyly vyřčeny ani zaznamenány," potvrzuje Jan Lukeš.

Jednotlivé filmy budou zasvěceny nejen režisérům - mimo jiné Ivanu Passerovi, Juraji Herzovi, Věře Chytilové, Hyanku Bočanovi, Jiřímu Menzelovi, Miloši Formanovi či Janu Němcovi.

Americký režisér a scénárista českého původu Ivan Passer je letos předsedou hlavní festivalové poroty.
Americký režisér a scénárista českého původu Ivan Passer je letos předsedou hlavní festivalové poroty. | Foto: Ondřej Besperát

Dojde i na osobnosti, které nejsou řazeny do české nové vlny jako nestor československé kinematografie Otakar Vávra či surrealista Jan Švankmajer.

Své filmy budou mít i kameramani Stanislav Milota a Miroslav Ondříček, herec Jan Kačer, scenárista Zdeněk Mahler, dokumentaristé Drahomíra Vihanová a Karel Vachek či tváře slovenské kinematografie jako Juraj Jakubisko a Dušan Hanák.

Cyklus Zlatých šedesátých bude mít 26 dílů, materiál bude také poskládán do šestidílného seriálu. „V něm budou zahrnuti i ti, s kterými jsme už mluvit nemohli," slibuje producent Kopecký, jenž připravuje i celovečerní film a festival filmů ze 60. let.

„Náš Klíč k určování trpaslíků vzbudil zájem o Juráčkovy snímky, tak si od Zlatých šedesátých slibujeme, že lidi třeba znovu začnou na ty filmy chodit," věří producent.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Atlético deklasovalo poslední Eibar a zůstává v čele španělské ligy

Fotbalisté Atlética Madrid porazili doma 5:0 poslední Eibar a i po 33. kole zůstanou v čele španělské ligy. Sevilla vyhrála 2:1 na hřišti San Sebastianu a výrazně se přiblížila účasti v příštím ročníku Ligy mistrů. Český brankář Tomáš Vaclík strávil utkání na lavičce vítězného celku.

Atlético rozhodlo o jasném vítězství na přelomu obou poločasů, kdy mezi 42. a 53. minutou nastřílelo čtyři góly. Dvakrát se trefili Marcos Llorente a Ángel Correa, který přidal i gólovou asistenci.

Svěřenci trenéra Diega Simeoneho zabrali za tři body po dvou utkáních a mají čtyřbodový náskok na druhý Real. "Bílý balet" má ale k dobru večerní utkání s Getafe.

V souboji sousedů v tabulce poslal San Sebastian do vedení v páté minutě Carlos Fernández, Sevilla ale zápas během tří minut otočila. Ve 22. minutě vyrovnal Fernando a následně využil šťastného odrazu míče od tyče k pohodlné gólové dorážce Júsuf En-Nesjrí.

Marocký útočník potvrdil, že se mu proti baskickému týmu daří, v kariéře mu dal šestou branku. Sevilla má na čtvrtém místě náskok už 17 bodů před dnešním soupeřem, který nevyhrál popáté v řadě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy