Hra o trůny definitivně končí. Kvůli bezradnosti? Penězům? Možná tvůrci dosáhli všeho, čeho mohli

Martin Svoboda Martin Svoboda
2. 8. 2016 9:44
Hra o trůny se vrátí už jen ve dvou zkrácených sezónách. Producenti HBO to oznámili nedlouho poté, co triumfovali s finále šesté řady, které se dočkalo vysoké sledovanosti i hodnocení od fanoušků. Proč tedy končit? Zdá se, že materiálu by mělo být klidně na násobně víc epizod, než kolik se jich chystá, komentuje blížící se konec televizního fenoménu Martin Svoboda.
Hra o trůny
Hra o trůny | Foto: HBO

Tvůrci seriálu David Benioff a D. B. Weiss neměli s natahováním svých oblíbených dějových linií nikdy problém, spisovatel George R. R. Martin navíc plánuje vydat ještě dvě knihy. Proč tedy vyhlašovat konec večírku ve chvíli, kdy zábava vrcholí a zásoby jsou na cestě?

Opuštění, bezradní

Důvodů může být několik. Předním bude pozdní dodávka oněch "zásob". Scenáristé už se museli vzdát naděje, k níž viditelně vzhlíželi při psaní šestky, a sice že Martin vydá Vichry zimy včas a budou se moct dál držet jeho slov už u další řady.

Svérázný spisovatel ale nemá ve zvyku podléhat časovému presu. Kdo ví, jestli stihne předposlední knihu vydat před osmou sérií, natož před sedmou. Čekat na něj a pozdržet produkci je nemyslitelné, Benioff a Weiss jsou na to tedy sami, vybaveni jen několika náznaky od Martina, kudy se má v plánu vydat.

Což už se stihlo projevit. Šestá série se možná snažila v marném čekání na novou knihu udělat co nejméně kroků vlastním směrem (a dokonce kvůli tomu umrtvovala některé dějové linie), ale ty, které učinila, vyzněly jaksi nazdařbůh a proti veškeré logice.

Diváci jako masa možná srší setrvačným nadšením, ale na agregátoru recenzí Metacritic.com má šestá sezóna nejnižší hodnocení a mnoho diváků-jedinců a kritiků začíná tápat právě ve vývoji příběhu.

Výčet dějových nesrovnalostí, popírání selského rozumu či naopak nesmyslných mocenských posunů neslučitelných s představeným feudálním řádem by byl dlouhý. A tak si seriál, který už svým názvem odkazuje k politikaření, ale přestává v něm existovat jasný politický řád a všichni si dělají, co chtějí, koleduje o problém.

Tvůrci mohli sebereflektivně dojít k zjištění, že sami tenhle svět neukočírují. Když se nemají čeho držet, začínají se propadat. Hrdinové ztrácí dlouho budované osobnosti a motivace, do děje vstupují náhody... „D. & D.“, jak se dvěma hlavním producentům přezdívá mezi fanoušky, mohli moudře usoudit, že nebudou pokoušet štěstí a vynaloží síly na to, aby celou rozehranou hru co nejdůstojněji uzavřeli.

Jenže kdo to zaplatí?

A druhý důvod blížícího se konce může být mnohem méně komplikovaný, ryze ekonomický. Co tvůrcům chybí na chytrosti, si totiž bohatě vynahrazují krásou. To není odkaz jen na pověstná "vpletená" poprsí a erotické scény, jichž beztak ubývá, ale především na rostoucí technickou kvalitu a komplikovanost, kdy zvlášť poslední dvě epizody šesté řady mohly svým zpracováním konkurovat některým filmovým produkcím.

Taktika odvedení pozornosti od stále pochybnějšího děje vychází. Kdo by mohl vyčítat nesmyslné korunování Jona Sněha králem, když k němu došlo po tak skvěle natočené bitvě? Kdo by si všiml naivního chování Cersei, když je prezentováno skrze působivé montáže doplněné nádhernou hudbou? Jenže kdo to zaplatí?

Pak je důležité se ptát, jestli má z marketingového hlediska Hra o trůny ještě kam stoupat a má smysl ji prodlužovat. U kabelovek přece nejde o udržení vysoké sledovanosti, ale lákání nových předplatitelů.

Zdá se, že ji zná už opravdu každý. Kdo ji nesleduje, nesleduje ji proto, že ji sledovat nechce – ne proto, že by o ní nevěděl. Lze se domnívat, že Hra o trůny už k předplacení HBO nalákala všechny, které mohla. Nezapomínejme, že drtivá většina lidí ji beztak sleduje nelegálně a opět - kdo se stahování nevzdal doposud, nejspíš to neudělá ani příští rok. Ne kvůli Hře o trůny.

Z tohoto úhlu pohledu je potenciál seriálu naplněn a nezbývá než ho co nejbombastičtěji zakončit. Tvůrci to nebudou mít snadné. A ještě těžší bude najít další podobný fenomén.

Hra o trůny - trailer na 6. sezónu | Video: HBO

Chcete mít přehled o aktuálním dění v kultuře? Sledujte kulturní rubriku Aktuálně.cz na Facebooku!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy