Recenze: HBO dává lekci v televizní tvorbě. První díly Pustiny ukazují, že vznikl výjimečný seriál

Martin Svoboda Martin Svoboda
8. 7. 2016 7:30
Psát o produkcích HBO nese pro novináře značné riziko, že bude obviněn z utajené reklamy. Jenže co naplat. Středoevropská pobočka světové značky prostě točí kontinuálně o stupeň lépe než česká konkurence. Výjimkou není ani připravovaný seriál Pustina režiséra Ivana Zachariáše, jehož první dva díly pustila HBO novinářům v Karlových Varech. Více v recenzi Martina Svobody.
Pustina
Pustina | Foto: HBO

Největší výtkou by mohlo být leda, že z produkcí HBO občas kouká kalkul, byť naplněný těžko popiratelným know-how. A s nimi spojená „zajetost“. Většina seriálů (tedy Terapie, Až po uši a Mamon) přebírá v zahraničí ozkoušený formát, což s sebou nese jisté odtržení od českého prostředí. 

Pouze Hořící keř byl původní, a protože si odnesl tolik cen a uznání, kolik mohl unést, dostal scenárista Štěpán Hulík zelenou a připravil další projekt. Ten rozhodně vzdáleností námětu Česku netrpí.

Genius loci

Pustina vypráví o severočeské vesnici, které hrozí zánik kvůli ložiskům uhlí v její bezprostřední blízkosti. Starostka Sikorová (Zuzana Stivínová) proti prodeji pozemků bojuje, je ale do značné míry osamocena. Mnoho obyvatel vyžaduje referendum, čemuž ona k nelibosti mnohých brání. Vše eskaluje zmizením její dcery, jež možná souvisí s příběhem kluků umístěných v místním pasťáku, ale třeba také s útokem developerů.

Prvky sociálního dramatu tu ustupují thrilleru, Pustina se pod režií Ivana Zachariáše (jako hlavního režiséra) a Alice Nellis mění především v temnou, skoro detektivní podívanou. Mostecko to snese, má nepopiratelný genius loci, takže stačí počkat, až zajde slunce za mraky, aby vznikla dostatečně intenzivní atmosféra, k danému prostředí skvěle pasující. Vlastně je až neuvěřitelné, že ono místo doposud nikdo dostatečně nevyužil.

Zatím se tedy neopakuje případ Michálkova Mamonu, jenž přišel mnoha divákům přehnaný v tlačení na žánrové prvky. Pustina je střídmější, režie lépe komunikuje se scénářem. Někomu by mohl sedět větší důraz na sociální aspekt, to už jde ale o osobní preferenci, pro stanici navíc méně atraktivní.

Zatím příslib

Podle dvou puštěných epizod zatím neurčíme, nakolik se onen soulad a skvělý rozjezd zužitkují. Vyprávění je totiž kontinuální, bez dílčích dějových oblouků v každé epizodě. První dvě části tedy stále jen představují celkem košatý děj

Linie v pasťáku a linie těžebních limitů zatím nebyly přirozeně propojeny. Můžeme chválit výběr neherců, ale zásadní je, k čemu bude využit. I starostčin exmanžel v podání Jaroslava Duška zatím vyhlíží poněkud odstrčeně od hlavní linie. I když vlastně: zatím těžko říct, co hlavní dějová linie bude. Jistě se bude motat okolo starostky Sikorové, ale kam až se dostane?

Jde o riziko ze strany tvůrců. Vyžadují po divácích, aby drželi v hlavě informace po celý týden, ale neodměňují je „malými“ vrcholy, jež by mohly působit jako odměna.

Autorsky jde o legitimní volbu, Pustině jako celku může prospět. Je ale v ostrém kontrastu k populárnějšímu přístupu, který HBO hojně užívá třeba ve Hře o trůny, jež v posledních pěti minutách každé epizody vždy nabízí jasný dějový i emoční vrchol, i kdyby působil nastrčeně. Ne že by epizody Pustiny končily uprostřed věty, jistý důraz na konci dílů najdeme, na interpunkci ale příliš nevsázejí. 

Jinak jde ale o další skvěle ošetřený projekt, má našlápnuto k tomu, aby se stal tím nejlepším, co u nás zatím na obrazovce vzniklo. Oproti spíš sympatickému experimentu Modré stíny a spíš produkčně obdivuhodnému Mamonu může vzniknout soudržné a pevné dílo. Ale nezakřikněme to. Může se ještě pokazit pár věcí, zvlášť když by motivace postav a děj až moc ustoupily thrilleru.

Pustina - ukázka | Video: HBO

Chcete mít přehled o aktuálním dění v kultuře? Sledujte kulturní rubriku Aktuálně.cz na Facebooku!

 

Právě se děje

před 30 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy