Finále šesté série Hry o trůny potvrdilo jednu z nejstarších fanouškovských teorií

pv
28. 6. 2016 7:45
Po letech čekání se potvrdila jedna z nejdelších fanouškovských teorií Hry o trůny. Článek obsahuje spoilery, pokud jste tedy neviděli finále šesté série, raději ho nečtěte.
Ukázka ze seriálu HBO
Ukázka ze seriálu HBO | Foto: HBO

Článek obsahuje spoilery z poslední epizody šesté série.

Po letech čekání se potvrdila jedna z nejdelších fanouškovských teorií seriálu Hra o trůny. Ve finále šesté série se Bran Stark vydá v jedné ze svých vizí zpět do minulosti, aby potvrdil, že Jon Sníh není synem Neda Starka, ale jeho synovcem.

V Branově vizi se dostane společně se svým otcem do Věže radosti, kde Ned najde svou umírající sestru Lyannu. Ta však neumírá na následky násilného činu, nýbrž kvůli těžkému porodu. A to porodu nikoho jiného než jednoho z hlavních hrdinů celé série: Jona Sněha.

Ačkoliv se jedná o něco, co fanoušci seriálu a především pak fanoušci knih dlouhá léta tušili, nikdy se nedočkali žádného oficiálního potvrzení.

I kvůli pomalému vývoji při psaní knih se tak pocty zveřejnění teorie nedočkal sám autor předloh George R. R. Martin, ale tvůrci seriálu David Benioff a D. B. Weiss.

V seriálu to sice není explicitně řečeno, ale s největší pravděpodobností otcem Jona je Rhaegar Targareyn, starší bratr matky draků Daenerys. Tomu napovídá i prosba umírající Lyanny, která mu nejprve našeptá nějaké tajemství (nejspíše identitu otce Jona Sněha) a poté ho žádá, aby jí slíbil, že to nikomu neřekne.

Jon by tak podle této teorie byl pojítkem dvou elementů, ke kterým se kniha odkazuje ve svém názvu. Ohně (podle otce Rhaegara Targareyna) a ledu (podle matky Lyanny Stark) a z názvu knihy by tak vycházelo, že je skutečným hlavním hrdinou celé série. A mimo jiné také dědicem Železného trůnu.

Toho si samozřejmě všimli lidé na sociálních sítích a začali hledat různá další pojítka. Například podobnost mezi ním a Daenerys.

HBO má právo vyzvat diváky, aby přispěli na uprchlíky, nevidím tam žádnou kontroverzi, vyjádření českého HBO je ale sympatické, říká František Fuka. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Otcovská a rodičovská dovolená se rozšíří, MPSV připravuje změny podle směrnice EU

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda," řekla po jednání ministryně.

Směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z června 2019 má zajistit minimální standard ve všech členských zemích. ČR ji má do svých zákonů přenést nejpozději do 2. srpna 2022. Podle předpisu by placená otcovská v EU nesměla být kratší než deset dnů. Rodiče by měli mít možnost nečerpat rodičovskou celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době, uvádí směrnice. Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o potomka vystřídali. Rodiče v celé unii by měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy