Finále šesté série Hry o trůny potvrdilo jednu z nejstarších fanouškovských teorií

pv
28. 6. 2016 7:45
Po letech čekání se potvrdila jedna z nejdelších fanouškovských teorií Hry o trůny. Článek obsahuje spoilery, pokud jste tedy neviděli finále šesté série, raději ho nečtěte.
Ukázka ze seriálu HBO
Ukázka ze seriálu HBO | Foto: HBO

Článek obsahuje spoilery z poslední epizody šesté série.

Po letech čekání se potvrdila jedna z nejdelších fanouškovských teorií seriálu Hra o trůny. Ve finále šesté série se Bran Stark vydá v jedné ze svých vizí zpět do minulosti, aby potvrdil, že Jon Sníh není synem Neda Starka, ale jeho synovcem.

V Branově vizi se dostane společně se svým otcem do Věže radosti, kde Ned najde svou umírající sestru Lyannu. Ta však neumírá na následky násilného činu, nýbrž kvůli těžkému porodu. A to porodu nikoho jiného než jednoho z hlavních hrdinů celé série: Jona Sněha.

Ačkoliv se jedná o něco, co fanoušci seriálu a především pak fanoušci knih dlouhá léta tušili, nikdy se nedočkali žádného oficiálního potvrzení.

I kvůli pomalému vývoji při psaní knih se tak pocty zveřejnění teorie nedočkal sám autor předloh George R. R. Martin, ale tvůrci seriálu David Benioff a D. B. Weiss.

V seriálu to sice není explicitně řečeno, ale s největší pravděpodobností otcem Jona je Rhaegar Targareyn, starší bratr matky draků Daenerys. Tomu napovídá i prosba umírající Lyanny, která mu nejprve našeptá nějaké tajemství (nejspíše identitu otce Jona Sněha) a poté ho žádá, aby jí slíbil, že to nikomu neřekne.

Jon by tak podle této teorie byl pojítkem dvou elementů, ke kterým se kniha odkazuje ve svém názvu. Ohně (podle otce Rhaegara Targareyna) a ledu (podle matky Lyanny Stark) a z názvu knihy by tak vycházelo, že je skutečným hlavním hrdinou celé série. A mimo jiné také dědicem Železného trůnu.

Toho si samozřejmě všimli lidé na sociálních sítích a začali hledat různá další pojítka. Například podobnost mezi ním a Daenerys.

HBO má právo vyzvat diváky, aby přispěli na uprchlíky, nevidím tam žádnou kontroverzi, vyjádření českého HBO je ale sympatické, říká František Fuka. | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 40 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy