Odvolání Clarksona z Top Gearu? Skandál, shodují se diváci

Magazín ČTK Magazín, ČTK
Aktualizováno 11. 3. 2015 12:50
Hvězda Top Gearu byla dočasně suspendována, televize BBC ani nebude vysílat nejnovější díl. Diváci se za Clarksona postavili a začali sepisovat petice.
Jeremy Clarkson
Jeremy Clarkson | Foto: Profimedia.cz

Londýn – Excesy 54letého Clarksona přerostly produkci Top Gearu přes hlavu. Po roztržce se štábem, kdy měl fyzicky napadnout producenta, se včera vedení BBC rozhodlo, že slavného moderátora dočasně odvolá. Televize zároveň zrušila nejnovější díl pořadu, který se měl vysílat tuto neděli.

Reakce na Facebooku a Twitteru jsou vášnivé. Jedna strana poukazuje na Clarksonovo nevhodné chování a skandály s tím, že jeho suspendace byla pouhou otázkou času a trpělivosti jeho nadřízených. Druhá a početnější strana se rozhodla za kontroverzního moderátora postavit. Lidé sepisují online petice a na Twitteru vyjadřují Clarksonovi podporu pod hashtagem #BringBackClarkson (volně přeloženo jako Vraťte nám Clarksona pozn. red.).

Online petice má od svého spuštění již přes 220 tisíc podpisů.

Fanoušci na Twitteru připouštějí komplikovanou povahu svérázného moderátora, jedním dechem ale upozorňují na svobodu projevu, přehnanou politickou korektnost a fakt, že možný vyhazov Clarksona by byl nebezpečným precedentem.

"Platím televizní poplatky, abych měla jistotu, že se mohou vyjadřovat i drzouni. Jestli začne být BBC politicky korektní, může to být její konec," cituje deník The Telegraph ženu z Londýna, která přesně shrnula pocity tisíců britských diváků.

Experti zároveň připomínají, že Jeremy Clarkson byl jedním z důvodů, proč se BBC podařilo komerčně prosadit i mimo Velkou Británii. Top Gear se totiž vysílá ve více než 200 zemích světa a pořad sleduje 350 milionů lidí. Pro miliony diváků po celém světě je Clarkson synonymem Top Gearu, bez jeho účasti musí BBC očekávat propad tržeb, upozorňuje The Telegraph.

BBC již dříve dala najevo, že každý je nahraditelný, dokonce i moderátor formátu Jeremyho Clarksona. Jak se nechal slyšet ředitel televize Danny Cohen, BBC je podle něho jako fotbalový klub. "A nikdo není větší než klub. Neexistuje pořad nebo osobnost, která by byla větší než BBC."

Jeremy Clarkson dostal "poslední varování" vloni v květnu kvůli tomu, že měl použít rasistický výraz. Tehdy byl upozorněn na to, že v případě další urážlivé poznámky "kdekoli a kdykoli" bude propuštěn.

Kontroverze vznikaly i v minulosti. Indické protesty například vyvolal díl, v němž si Jeremy Clarkson přidělal do kufru vozu záchod. A v roce 2011 se BBC omluvila Mexiku za poznámky, jimiž moderátoři naznačovali, že Mexičané jsou "líní a buranští".

 

Právě se děje

Další zprávy