Indie: Top Gear si z nás dělal záchodový humor

Pavel Kroulík
15. 1. 2012 15:45
Populární motoristický pořad má další skandál
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Populární motoristický magazín Top Gear vysílaný na BBC 2 způsobil další mezinárodní skandál. Indické velvyslanectví v Londýně si stěžuje, že vánoční speciál věnovaný této zemi byl urážlivý a plný "záchodového humoru".

Ve speciálu vysílaném 28. prosince zazněly vtipy na indickou stravu, tamní zvyky a vlaky či na hygienické podmínky. V pořadu, jejž moderoval Jeremy Clarkson, se objevil i jaguár se záchodovým prkénkem.

Na pořad už přišly stovky stížností. Indické velvyslanectví BBC napsalo, že se na ně obrátilo mnoho rozhořčených lidí a že autoři Top Gear projevili nedostatek kulturní citlivosti.

Foto: Aktuálně.cz

"Indie je stále se vyvíjející země a máme tu hodně věcí, které je třeba řešit, to je v pořádku - ale není v pořádku dělat z nich záchodový humor," stojí v dopise s tím, že pořad urazil nejen Indy, ale i "mnoho jejich britských přátel".

Jeden z indických diplomatů připomněl také obří nápis umístěný na vlaku, na němž stálo "The United Kingdom promotes British IT for your company" - z čehož ovšem po rozpojení vagonů zbylo Shit for your company (tedy něco jako kdyby z neonu Akademická knihovna přestala svítit písmena KNI).

Kritiky se dočkala i scéna, ve které si Clarkson sundá kalhoty, aby ukázal, jak použít žehlič kalhot. Při prezentaci jaguáru se záchodovým prkénkem, který byl vyzdobený ještě toaletním papírem na anténě, pak moderátor prohlásil, že je to pro Indii ideální, protože "každý, kdo sem přijede, dostane sračku".

BBC zatím na indickou stížnost neodpověděla. Pořad vzbudil podobnou kritiku už loni v dubnu v dílu věnovaném Mexiku. Moderátoři tu prohlásili, že tamní auta odrážejí povahu tamních obyvatel - jsou líná, neschopná, nehezká a válejí se u plotu. Místní jídlo pak popsali jako "blitky se sýrem".

Foto: Aktuálně.cz

Clarkson tehdy předpovídal, že se nic dít nebude, protože prý "mexický velvyslanec určitě seděl na gauči s dálkovým ovladačem a smál se". Nicméně BBC se nakonec po řadě stížností ambasádě omluvila, přestože se pořadu zastala s tím, že užití stereotypů bylo komické.

Podobě tehdy reagoval i úřad Ofcom dohlížející na britský mediální trh. "Tenhle parodický, hravý i posměšný styl humoru a používání národních stereotypů k pořadu patří a většina lidí to chápe," napsal úřad.

Podle britské tradice ostrých moderátorů na sebe Clarkson rád upozorňuje. V roce 2008 v Top Gear mluvil o tom, že řidiči náklaďáků jsou vlastně jen vrazi prostitutek. 

Loni v září jako host The One Show o stávkujících zaměstnancích státní správy prohlásil, že by je postřílel před jejich rodinami. Ofcom řešil 30 000 stížností a předák odborové organizace Unison požadoval jeho vyhazov. Clarkson se posléze se za svá slova omluvil s tím, že byla vytržena z kontextu a nemyslel je vážně.

Top Gear se začal vysílat v roce 1977 jako běžný pořad pro motoristy. V průběhu doby a obzvlášť od znovuzahájení v roce 2002 se ale vyvinul spíše do formátu zábavné show s šokujícími či nepředvídatelnými scénami.

V současnosti ho kromě Clarksona uvádí Richard Hammond a James May. Důležitou postavou je záhadný testovací jezdec v bílém overalu známý jako The Stig. Celosvětová sledovanost pořadu je odhadována na 350 milionů diváků, v česku ho dává Prima Cool. Zvláštní kategorií jsou právě tzv. speciály.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy