Fanoušci Hry o trůny se strachují, Brexit může ohrozit další natáčení seriálu

pv
25. 6. 2016 10:00
Populární seriál americké HBO se z velké části natáčí v Severním Irsku. Odchod Británie z EU znamená, že tvůrci seriálu přestanou dostávat peníze od Evropského fondu pro regionální rozvoj, který jim uděluje dotace právě kvůli natáčení na území EU. Brexit tak znamená, že pro filmaře nebude možné z těchto fondů čerpat a existuje tak reálná šance, že se natáčení nákladných scén přesune jinam, což by bylo nevýhodné především pro Severní Irsko, nebo se sníží rozpočet podobných scén, na což by doplatili fanoušci.
Seriál Hra o trůny
Seriál Hra o trůny | Foto: HBO

Miliony lidí se tuto neděli budou koukat na finále šesté série populárního televizního sériálu Hra o trůny. Mnoho z nich budou určitě i občané Velké Británie, kteří svou včerejší volbou opustit EU ovlivnili život lidí ve fiktivním světě Západozemí více, než sami nejspíše tuší. Podle serveru ForeignPolicy totiž ztratí kvůli Brexitu seriál finance od fondů EU.

Odchod Británie s sebou nese i odchod Severního Irska, kde se natáčí velká část seriálu. A často velmi nákladná část. Velká bitva dvou bastardů Jona Snowa a Ramseyho Boltona, kterou mohli diváci HBO vidět v minulém díle, se odehrávala v Saintfieldu. Podílelo se na ní 500 komparzistů, 600 členů štábu, čtyři natáčecí štáby a 65 kaskadérů, mnoho z nich samozřejmě ze Severního Irska.

Takovéto scény jsou často velmi náročné, proto se snaží produkce HBO sehnat partnery pro natáčení. Jedním z těch partnerů je Evropský fond pro regionální rozvoj, který nabízí zemím pobídky k tomu, aby rozvíjely určité regiony.

Odchod Británie z EU tak znamená, že pro filmaře nebude možné z těchto fondů čerpat a existuje tak reálná šance, že se natáčení podobně nákladných scén buďto přesune jinam, což by bylo nevýhodné především pro Severní Irsko, nebo se u nákladných scén sníží rozpočet, na což by doplatili fanoušci.

Serveru ForeignPolicy se nepodařilo sehnat vyjádření HBO ani severoirské národní filmové agentury, která se k možnému dopadu také odmítla vyjádřit. Podle Petera Chase z German Marshall Fund of the United States může Brexit zásadně ohrozit podobné seriály. “V EU existuje mnoho programů, které pomáhají zafinancovat natáčení v Evropě. Pokud nebude Spojené království součástí unie, mohou odtamtud zmizet také zahraniční produkce," řekl ForeignPolicy.

Hra o trůny ale není jediným televizním seriálem, který je ohrožen. Britské filmy a televizní projekty dostaly za posledních sedm let od organizací podporovaných EU přes 32 milionů liber (1,1 miliardy korun). Grant získaly například snímky Carol, Brookly, Ovečka Shaun, nebo dokument o zpěvačce Amy Winehouse s názvem Amy.

I proto bylo proti odchodu z Evropské unie mnoho britských herců, spisovatelů a dalších umělců. Pod veřejnou výzvu proti odchodu se podepsal například spisovatel John le Carre, herečka Keira Knightley nebo její kolegové Jude Law a Benedict Cumberbatch. „Británie je ve spojení s Evropou nejen silnější, ale také mnohem nápaditější a kreativní. Náš globální umělecký úspěch by byl Brexitem vážně oslaben,“ stálo v prohlášení.

Do dnes již neúspěšného boje proti odchodu z EU se vydalo také několik herců ze seriálu. Herec Daniel Portman, představitel panoše Podricka Payna, a herečka Kate Dickie, která ztvárnila Lysa Arryn, byli součástí 80 skotských herců a umělců, kteří otevřeně volali po setrvání v EU.

Referendum bylo protestem chudších vrstev proti elitám, šlo o hlas hněvu. Dochází k rozpadu dvou unií, říká profesor Jiří Přibáň z Cardiff Law School. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy