Nový rok patří televizním premiérám Fimfára 2 a Václava

1. 1. 2009 11:00
Nova zase nabídne oscarovou Zkrocenou horu
Fimfárum 3: O kloboučku s pérkem sojčím - Rychlomil a Siloslav
Fimfárum 3: O kloboučku s pérkem sojčím - Rychlomil a Siloslav | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V nepřeberném množství svátečních pohádek zazáří na Nový rok televizní premiéra celovečerního loutkového filmu Fimfárum 2. Doprovází ji výstava Jak se točí Fimfárum.

A mezitím už vzniká třetí díl příběhů podle pohádek Jana Wericha. S podtitulem Do třetice všeho dobrého by měl přijít do kin příští rok.

První Fimfárum mělo premiéru v roce 2002, druhé následovalo v roce 2006. Podíleli se na něm čtyři autoři čtyř generací - Vlasta Pospíšilová natočila Tři sestry a prsten, Břetislav Pojar roztomilého Palečka, Jan Balej Moře, strýčku, proč je slané a Aurel Klimt Hrbáče z Damašku.

Fimfárum 3: O kloboučku s pérkem sojčím - Honza a král
Fimfárum 3: O kloboučku s pérkem sojčím - Honza a král | Foto: Aktuálně.cz

Fimfárovská výstava nabízí i loutky a scény z připravovaného třetího filmu. "Konkrétně jsou z nové pohádky O kloboučku s pérkem sojčím aneb Král měl tři syny, kterou v současnosti dokončila Vlasta Pospíšilová," říká mluvčí výstavy Alena Vandasová.

Další dvě pohádky momentálně připravují mladí režiséři Kristina Dufková (Jak na Šumavě vyhynuli obři) a David Súkup - pohádka Rozum a štěstí. Film by měl vstoupit do českých kin na podzim 2010 a završit tak fimfárovskou trilogii.

Výstava je putovní, na dvou předchozích lokacích ji shlédlo už 18 tisíc diváků. Ministerstvem kultury byla zařazena na oficiální seznam doprovodných kulturních akcí k předsednictví České republiky.

Výstava Jak se točí Fimfárum trvá na pražské Novoměstské radnici od 11. prosince do 15. února, otevřeno je denně krom pondělí; expozice nabízí pro děti i školy animační dílny.

Fimfárum 2 se vysílá 1. ledna 2009 v 17.05 na ČT1, nabitý atraktivními filmy je i zbytek novoročního programu českých televizí. V prime-timeovém čase si budou konkurovat na ČT vysílaný Vejdělkův Václav s nováckými Jak se krotí krokodýli Marie Poledňákové.

Nova pak od 22.45 nabídne jednu z nejočekávanějších televizních premiér - oscarový americký film Zkrocená hora. ČT bude ve 23.55 kontrovat Šulíkovou Záhradou.

 

Právě se děje

Další zprávy