Kde leží skutečný domov Simpsonových? Znovu tajné

Kultura Kultura
13. 4. 2012 14:55
Springfield stále na americké mapě nenajdeme
Simpsonovi
Simpsonovi | Foto: ČTK

Springfield - Celých třiadvacet let dokázali tvůrci populárního seriálu Simpsonovi držet v tajnosti, který z mnoha amerických Springfieldů je jejich předlohou, a místo obestárá tajemství i nadále.

Ve středu tvůrce animované série Matt Groening naznačil, že by mohlo jít o ten ve státě Oregon. Nakonec se však v rozhovoru pro magazín TV Guide ukázalo, že jej média dezinterpretovala, a předlohu seriálového Springieldu na americké mapě stále nenajdeme.

Polohu městečka Groening tají, aby lidem Springfield nijak nezničil. „Uvědomil jsem si, že Springfield je jeden z nejběžnějších názvů měst ve Spojených státech, a v očekávání úspěchu jsem si myslel: ,Tohle bude skvělé, každý si bude myslet, že jde o jeho Springfield,' a taky že ano," komentoval Groening výběr názvu seriálu pro magazín Smithsonian.

Foto: Aktuálně.cz

„Když jsem jako kluk sledoval pořad Father Knows Best, který se odehrával ve městě Springfield, byl jsem nadšený. Představoval jsem si, že jde o město nedaleko mého domova v Portlandu," pokračoval. Nicméně tato tvrzení mají daleko do prohlášení, že Springfield leží právě ve státě Oregon.

Jedno velké nedorozumění

„Nikdy jsem neřekl, že Springfield leží v Oregonu," vyvrátil Groening senzační zprávu pro všechny simpsonology a poukázal na špatnou interpretaci ze strany naprosté většinou médií. „Řekl jsem, že Springfield bylo jméno mých sáňek," dodal.

Také výkonný producent seriálu Al Jean magazínu TV Guide potvrdil Groeningova slova: „Nesprávně si vyložili něco, co od něj slýchám už deset nebo dvacet let. Dětství v Portlandu ho inspirovalo, ale může jít opravdu o jakékoliv město. Je to docela zábavné, Matt v Oregonu vyrůstal a část Simpsonových se tím určitě inspirovala. Ale neexistuje žádný konkrétní stát, v němž by se nacházel opravdový Springfield."

„Nikdy tohle tajemství neodhalíme... možná leda tuhle neděli v osm večer," láká Jean s nadsázkou na vysílání následující epizody Simpsonových na stanici Fox.

Matt Groening
Matt Groening | Foto: Reuters

Nejistou polohu domova seriálových postav tvůrce v minulosti podporovali různými smyšlenými historkami a záměrně diváky mystifikovali. Po více než dvaceti letech od první epizody už se však zdálo, že lokace opravdového Springfieldu je vyzrazena a jde o ten ve státě Oregon, kde Groening vyrůstal. Nakonec se ale ukázalo, že šlo o jedno velké nepochopení, které prošlo většinou zpravodajských serverů a v některých případech i televizním zpravodajstvím.

Springfield v Oregonu

Opravdový Springfield měl ležet zhruba sto mil jižně od Groeningova domova v Portlandu a zástupce města tato domněnka nijak nepřekvapila. „Ach, ano, věděli jsme to," prohlášoval mluvčí města Niel Laudati. Město si totiž postavičky přisvojilo už dříve. Springfieldské muzeum má mezi exponáty mimo jiné gauč podobný tomu z úvodní znělky seriálu.

Obraz města v seriálu se od toho v Oregonu se lehce liší. V Simpsonových se škola postupně rozpadá, na skládce neustále hoří a starosta je zkorumpovaný. Podle Laudatiho už se přitom opravdový Springfield přes tyto problémy přenesl. „Nechceme bydlet ve špatném prostředí, nemáme jadernou elektrárnu, nemáme spoustu věcí ze Simpsonových," dodal.

„Zato ale máme mnoho dělnických rodin, které každý týden chodí do kostela a společně večeří. Tam se tvůrci trefili," jmenoval Laudati společné rysy. Nicméně poté, co Groening domněnku o Springfield ležícím v Oregonu vyvrátil, hledání společných aspektů opět padá zpět do rukou fanoušků.

Foto: Aktuálně.cz

Postavy z Portlandu

Obyvatelé oregonského Springfieldu si status domovského města Simpsonů přisvojili už v roce 2007, kdy jej Groening navštívil před uvedením snímku Simpsonovi ve filmu. Co se ale týče charakterů, inspiroval se tvůrce o sto mil severněji v domovském Portlandu.

Jména jednotlivých členů rodiny se totiž shodují se jmény Groeningovy rodiny, předobrazem postavy Barta byl dokonce Matt Groening sám. Pouze jméno změnil z Matta na podobně znějícího Barta. Ve stejném městě pak údajně žijí i předlohy postav Neda Flanderse a školního výtržníka Kearneyho.

Adresa 742 Evergreen Terrace, na níž Simpsonovi žijí, se také shoduje s adresou domu, v němž Groening jako malý vyrůstal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS, muži v semifinále neuspěli

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Finále závodu kajakářů bude překvapivě bez českého zastoupení. V semifinále v Bratislavě vypadli olympijský šampion Jiří Prskavec, vítěz Světového poháru a úřadující mistr Evropy Vít Přindiš i stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012 Vavřinec Hradilek.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

Obhájce světového titulu Prskavec nastupoval po devatenáctém místě v kvalifikaci jako první z českých závodníků a po nepříliš vydařené jízdě se zařadil na šestou příčku se značnou ztrátou na nejlepší. Od finálové desítky ho nakonec dělilo jen pět setin. Oba jeho reprezentační kolegové dostali padesátisekundovou penalizaci. Přindiš se nevešel celou hlavou do jednadvacáté branky, Hradilek stejně chyboval o branku dříve.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy