Kde leží skutečný domov Simpsonových? Znovu tajné

Kultura Kultura
13. 4. 2012 14:55
Springfield stále na americké mapě nenajdeme
Simpsonovi
Simpsonovi | Foto: ČTK

Springfield - Celých třiadvacet let dokázali tvůrci populárního seriálu Simpsonovi držet v tajnosti, který z mnoha amerických Springfieldů je jejich předlohou, a místo obestárá tajemství i nadále.

Ve středu tvůrce animované série Matt Groening naznačil, že by mohlo jít o ten ve státě Oregon. Nakonec se však v rozhovoru pro magazín TV Guide ukázalo, že jej média dezinterpretovala, a předlohu seriálového Springieldu na americké mapě stále nenajdeme.

Polohu městečka Groening tají, aby lidem Springfield nijak nezničil. „Uvědomil jsem si, že Springfield je jeden z nejběžnějších názvů měst ve Spojených státech, a v očekávání úspěchu jsem si myslel: ,Tohle bude skvělé, každý si bude myslet, že jde o jeho Springfield,' a taky že ano," komentoval Groening výběr názvu seriálu pro magazín Smithsonian.

Foto: Aktuálně.cz

„Když jsem jako kluk sledoval pořad Father Knows Best, který se odehrával ve městě Springfield, byl jsem nadšený. Představoval jsem si, že jde o město nedaleko mého domova v Portlandu," pokračoval. Nicméně tato tvrzení mají daleko do prohlášení, že Springfield leží právě ve státě Oregon.

Jedno velké nedorozumění

„Nikdy jsem neřekl, že Springfield leží v Oregonu," vyvrátil Groening senzační zprávu pro všechny simpsonology a poukázal na špatnou interpretaci ze strany naprosté většinou médií. „Řekl jsem, že Springfield bylo jméno mých sáňek," dodal.

Také výkonný producent seriálu Al Jean magazínu TV Guide potvrdil Groeningova slova: „Nesprávně si vyložili něco, co od něj slýchám už deset nebo dvacet let. Dětství v Portlandu ho inspirovalo, ale může jít opravdu o jakékoliv město. Je to docela zábavné, Matt v Oregonu vyrůstal a část Simpsonových se tím určitě inspirovala. Ale neexistuje žádný konkrétní stát, v němž by se nacházel opravdový Springfield."

„Nikdy tohle tajemství neodhalíme... možná leda tuhle neděli v osm večer," láká Jean s nadsázkou na vysílání následující epizody Simpsonových na stanici Fox.

Matt Groening
Matt Groening | Foto: Reuters

Nejistou polohu domova seriálových postav tvůrce v minulosti podporovali různými smyšlenými historkami a záměrně diváky mystifikovali. Po více než dvaceti letech od první epizody už se však zdálo, že lokace opravdového Springfieldu je vyzrazena a jde o ten ve státě Oregon, kde Groening vyrůstal. Nakonec se ale ukázalo, že šlo o jedno velké nepochopení, které prošlo většinou zpravodajských serverů a v některých případech i televizním zpravodajstvím.

Springfield v Oregonu

Opravdový Springfield měl ležet zhruba sto mil jižně od Groeningova domova v Portlandu a zástupce města tato domněnka nijak nepřekvapila. „Ach, ano, věděli jsme to," prohlášoval mluvčí města Niel Laudati. Město si totiž postavičky přisvojilo už dříve. Springfieldské muzeum má mezi exponáty mimo jiné gauč podobný tomu z úvodní znělky seriálu.

Obraz města v seriálu se od toho v Oregonu se lehce liší. V Simpsonových se škola postupně rozpadá, na skládce neustále hoří a starosta je zkorumpovaný. Podle Laudatiho už se přitom opravdový Springfield přes tyto problémy přenesl. „Nechceme bydlet ve špatném prostředí, nemáme jadernou elektrárnu, nemáme spoustu věcí ze Simpsonových," dodal.

„Zato ale máme mnoho dělnických rodin, které každý týden chodí do kostela a společně večeří. Tam se tvůrci trefili," jmenoval Laudati společné rysy. Nicméně poté, co Groening domněnku o Springfield ležícím v Oregonu vyvrátil, hledání společných aspektů opět padá zpět do rukou fanoušků.

Foto: Aktuálně.cz

Postavy z Portlandu

Obyvatelé oregonského Springfieldu si status domovského města Simpsonů přisvojili už v roce 2007, kdy jej Groening navštívil před uvedením snímku Simpsonovi ve filmu. Co se ale týče charakterů, inspiroval se tvůrce o sto mil severněji v domovském Portlandu.

Jména jednotlivých členů rodiny se totiž shodují se jmény Groeningovy rodiny, předobrazem postavy Barta byl dokonce Matt Groening sám. Pouze jméno změnil z Matta na podobně znějícího Barta. Ve stejném městě pak údajně žijí i předlohy postav Neda Flanderse a školního výtržníka Kearneyho.

Adresa 742 Evergreen Terrace, na níž Simpsonovi žijí, se také shoduje s adresou domu, v němž Groening jako malý vyrůstal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy