Glosa: Netflix v Česku. Naučí nás platit za zábavu na monitoru?

Martin Svoboda Martin Svoboda
Aktualizováno 7. 1. 2016 19:33
Netflix je mnohem důležitější pro nás než my pro něj. Snad mu start bez lokalizace nezavře dveře k českým uživatelům od samého počátku. "Absence dabingu a titulků představuje značnou limitaci a Netflix riskuje, že až k lokalizaci dojde, budou už Češi dávno zpátky na internetových úložnách a jiskru zájmu se nepodaří zažehnout," píše Martin Svoboda.
House of Cards na "českém" Netflixu diváci nenajdou. Práva na ně totiž zakoupila Česká televize.
House of Cards na "českém" Netflixu diváci nenajdou. Práva na ně totiž zakoupila Česká televize. | Foto: Netflix

Pokud neznáte slovo „Netflix“, nejspíš jste ještě nikdy neopustili český internet a ani na něm jste se nepustili moc daleko. Americká streamovací služba se velmi rychle stala fenoménem a popkulturním symbolem i v zemích, kde nebyla oficiálně dostupná. Za mořem už se název firmy stal téměř synonymem pro sledování filmů na počítači.

Počet států, jež mohou buď jen dál závidět, nebo obcházet registrační systém (či bojovat proti cenzuře), nyní oficiálně klesl prakticky jen na Čínu, Sýrii, Krym a Severní Koreu. Netflix je od počátku roku 2016 celosvětový. Tedy i český.

Budou nám tak zpřístupněny archivy mnoha filmů a seriálů, jež už mají za sebou klasickou distribuci - v případě filmů kina a prodej fyzických nosičů a v případě seriálů odvysílání na mateřské stanici a na nejlukrativnějších trzích. Tento časový interval kompenzuje Netflix vlastní tvorbou, předně uznávanými seriály jako Narcos, Daredevil nebo House of Cards.

Protentokrát spíš gesto

Zatím jde však v podstatě o pouhé gesto – o přiznání možnosti se zaregistrovat. Trhy jako ten náš nemohou a nejspíš ještě nějakou dobu nebudou moct pomýšlet na lokalizaci vzhledem k masovému rozšíření služby o 130 zemí najednou. Český dabing i titulky zatím tedy chybí.

Firma navíc musí přistupovat ke každému trhu zvlášť, a v Česku tak například nebude zpřístupněn vlajkový seriál House of Cards s Kevinem Spaceym nebo Homeland, protože práva na vysílání tu už Netflix prodal a musí počkat na jejich vypršení. Krom kusých výjimek by však měl být přístupný totožný obsah jako v Americe.

Absence dabingu a titulků představuje značnou limitaci a Netflix riskuje, že až k lokalizaci dojde, budou už Češi dávno zpátky na internetových úložnách a jiskru zájmu se nepodaří zažehnout. Šéfy firmy to samozřejmě nemusí zvlášť trápit, český trh je pro ně velmi malý a fixace na klasickou televizi u nás zůstává velká, takže potenciálních diváků zde příliš nečekají. Mnohem větší škoda odmítnutím Netflixu vznikne nám.

Zachraň nás!

O jeho příchodu se v Česku šuškalo už přinejmenším rok a tuzemští distributoři se překvapivě příchodem světového giganta necítí ohroženi. Naopak doufají, že se Netflixu podaří převychovat naši společnost, pro kterou je internetové pirátství úplná samozřejmost a platit za filmy mimo kina (natož za seriály) je mnohdy bráno jako podivná úchylka a znamení neobeznámenosti s tím, jak internet funguje.

I Netflix nabízí obsah, který sežene uživatel torrentů bez zvláštní námahy zdarma. A jistě na něm není k nalezení vše - uspokojí podle všeho častěji diváky hledající na večer "něco k vidění" než konkrétní snímky. Přesto se podařilo přesvědčit miliony zákazníků po celém světě k jeho předplacení. Může za to jak rozumná suma (nejlevnější varianta něco málo přes 200 korun měsíčně, nejdražší umožňující streaming ve vyšší kvalitě a na více přístrojích přes 300 korun), tak i jednoduchost ovládání a komfortní přístup k archivu.

Reálné škody ani důsledky pirátství a obecně neochoty platit se zatím nepodařilo přesvědčivě prokázat. Jisté ale je, že dřív nebo později se i Češi budou muset naučit finančně ocenit to, co konzumují na internetu. Pomalými krůčky, končícími nejčastěji pádem na zem, se pokoušíme objevovat možnosti už nyní, ale zvyk přijímat zábavu a informace zdarma je silný.

Nejen v Americe ukázal možnou cestu právě Netflix. Buďme tedy zvědaví, jestli prorazí i zde. Z jeho přítomnosti může náš trh mnohem víc získat než ztratit.

 

Právě se děje

Další zprávy