Fila: Falešný a laciný fenomén Život na zámku. Proč ho diváci stále zbožňují?

Život na zámku, popkulturní fenomén 90. let, mohou diváci České televize vídat opakovaně. "Čekalo se na nového Jaroslava Dietla a měl ho nahradit právě scenárista seriálu z dob raného kapitalismu," říká filmový kritik Kamil Fila.
Podívejte se na videorecenzi seriálu Život na zámku. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa

Život na zámku byla první česká soap opera inspirovaná americkými seriály Dallas či Dynastie. "Nikdy neměl tento seriál lesk Ameriky, ale trochu si na ni hrál," myslí si Fila, podle kterého Život na zámku vytvořil návyk na sledování dlouhých vyprávění.

Z dnešního pohledu působí podle Fily seriál archaicky, lacině. "Tehdy ale na lidi působil ambiciózně," myslí si Fila. Současné dobrovolné sledování Života na zámku spojuje s falešným vzpomínáním.

před 7 hodinami

Morata zařídil Juventusu vítězný obrat proti Laziu

Fotbalisté Juventusu Turín otočili domácí zápas 26. kola italské ligy s Laziem Řím a vyhráli 3:1. Dvěma góly a asistencí obrat zařídil útočník Álvaro Morata. Juventus nastoupil v základní sestavě bez Cristiana Ronalda, přesto se přiblížil na jediný bod druhému AC Milán. "Rossoneri" mohou znovu odskočit v neděli, kdy je čeká duel na hřišti Hellasu Verona, pak bude mít ale Juventus znovu zápas k dobru.

První gól dali Římané, poté co se ve 14. minutě prosadil Joaquín Correa. Ještě do koncem první půle ale Morata posunul míč Adrienu Rabiotovi do pokutového území a francouzský záložník vystřelil pod břevno. Po změně stran už to byl sám Morata, kdo zakončoval útoky Juventusu. Nejprve se v 57. minutě prosadil z rychlého protiútoku a po chvíli potvrdil výhru proměněnou penaltou.

Moratu pak na závěrečných 20 minut vystřídal Ronaldo, hvězdný Portugalec ale sérii tří zápasů, ve kterých pokaždé skóroval a celkem dal čtyři branky, nestihl prodloužit.

Juventus v lize zvítězil dvakrát po sobě poprvé od přelomu ledna a února. Lazio v poslední době ztrácí, tři z posledních čtyř ligových duelů prohrálo a patří mu sedmé místo.