Buřič a levičák Stone nabízí pohled na dějiny USA

Kultura ČTK Kultura, ČTK
13. 11. 2012 13:00
Seriál Neznámé dějiny Spojených států uvádí televizní kanál Showtime
Oliver Stone
Oliver Stone | Foto: Profimédia

New York - Americký režisér Oliver Stone natočil desetidílný televizní seriál věnovaný dějinám Spojených států. Šestašedesátiletý filmař, který v minulosti režíroval například film zabývající se atentátem na prezidenta Johna F. Kennedyho a který se ve svých snímcích často snaží bořit americké mýty, se v seriálu zaměřil zejména na dění po druhé světové válce. První díl odvysílal placený televizní kanál Showtime 12. listopadu.

Podle deníku The Los Angeles Times je nejnovější dílo známého buřiče nazvané Neznámé dějiny Spojených států překvapivě přesvědčivé a výrazně nevybočuje z hlavního proudu. Na seriálu se podílel i historik Pete Kuznick a veškerá fakta v něm byla hned několikrát ověřována. Podle listu The Washington Post se Stone dívá na známé události levicovým pohledem.

Čtěte také
Recenze: Zhulení Divoši nevědí, co by chtěli vyprávět

Hned v první epizodě se autoři seriálu zabývají vynálezem atomové bomby a druhou světovou válkou. Stone mimo jiné přibližuje zvěrstva sovětského režimu, ale i nezměrně vyšší lidskou oběť, kterou obyvatelé Sovětského svazu přinesli za války ve srovnání s Američany. Poslední epizoda seriálu se pak zabývá vládou současného amerického prezidenta Baracka Obamy, ze které je Stone zklamaný.

V prvních třech epizodách seriálu se autoři zaměřují na Henryho Wallace, který byl viceprezidentem v předposledním funkčním období Franklina Roosevelta v Bílém domě. Stone s Kuznickem mají za to, že kdyby demokraté v roce 1944 nezablokovali cestu tohoto politika za prezidentským úřadem, mohly se dějiny Spojených států odvíjet úplně jinak. Nemusela prý být studená válka a USA ani nemusely použít jadernou bombu.

Stalin a Truman
Stalin a Truman | Foto: Aktuálně.cz

"Zdůrazňujeme skutečnost, že historie mohla být jiná. Mohla se vyvíjet jinak. Během našich dějin jsme ve 20. i 21. století opakovaně byli na dosah tomu, abychom byli úplně jiní. Proto mluvíme o tom, jak byl Henry Wallace na dosah tomu, aby se stal znovu viceprezidentem a pak prezidentem, a proto mluvíme o tom, jak blízko jsme po Stalinově smrti 5. března 1953 byli konci studené války," uvedl Stone.

Spolu se seriálem ve Spojených státech vyjde sedmisetpadesátistránková kniha. Slavný režisér s Kuznickem v ní mimo jiné opět kritizují Obamu. Znovuzvolený šéf Bílého domu by podle nich například měl mnohem dříve ukončit válku v Afghánistánu. Spojené státy by také měly přestat klást tak velký důraz na armádu jako nyní, kdy Pentagon ročně utrácí 1,2 bilionu dolarů, míní autoři seriálu.

Stone se proslavil filmy jako Narozený 4. července a Četa s tematikou války ve Vietnamu. Natočil i film World Trade Center o teroristických atentátech na New York či dokument o Fidelu Castrovi. Film Četa byl oceněn čtyřmi Oscary, z nichž jednoho dostal Stone za režii. V českých kinech měl nedávno premiéru jeho zatím poslední hraný počin Divoši.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Inter vyhrál v Parmě a vede italskou ligu před AC už o šest bodů

Fotbalisté Interu Milán vyhráli dohrávku 25. kola italské ligy na hřišti Parmy 2:1 a v čele tabulky zvýšili náskok před městským rivalem AC už na šest bodů. Dvěma góly v rozmezí osmi minut ve druhém poločase se na vítězství podílel chilský útočník Alexis Sánchez po asistencích belgického kanonýra Romelua Lukakua. Předposlední tým tabulky dokázal už jen snížit zásluhou Brazilce Hernaniho.

Inter drží v Serii A už devět zápasů neporazitelnost a šestou výhrou za sebou využil středeční bodovou ztrátu AC Milán po remíze 1:1 s Udine. Parma naopak čeká na tříbodový zisk už 16 kol a zaostává o šest bodů za pozicemi znamenajícími udržení v soutěži.

před 3 hodinami

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy