Buřič a levičák Stone nabízí pohled na dějiny USA

Kultura ČTK Kultura, ČTK
13. 11. 2012 13:00
Seriál Neznámé dějiny Spojených států uvádí televizní kanál Showtime
Oliver Stone
Oliver Stone | Foto: Profimédia

New York - Americký režisér Oliver Stone natočil desetidílný televizní seriál věnovaný dějinám Spojených států. Šestašedesátiletý filmař, který v minulosti režíroval například film zabývající se atentátem na prezidenta Johna F. Kennedyho a který se ve svých snímcích často snaží bořit americké mýty, se v seriálu zaměřil zejména na dění po druhé světové válce. První díl odvysílal placený televizní kanál Showtime 12. listopadu.

Podle deníku The Los Angeles Times je nejnovější dílo známého buřiče nazvané Neznámé dějiny Spojených států překvapivě přesvědčivé a výrazně nevybočuje z hlavního proudu. Na seriálu se podílel i historik Pete Kuznick a veškerá fakta v něm byla hned několikrát ověřována. Podle listu The Washington Post se Stone dívá na známé události levicovým pohledem.

Čtěte také
Recenze: Zhulení Divoši nevědí, co by chtěli vyprávět

Hned v první epizodě se autoři seriálu zabývají vynálezem atomové bomby a druhou světovou válkou. Stone mimo jiné přibližuje zvěrstva sovětského režimu, ale i nezměrně vyšší lidskou oběť, kterou obyvatelé Sovětského svazu přinesli za války ve srovnání s Američany. Poslední epizoda seriálu se pak zabývá vládou současného amerického prezidenta Baracka Obamy, ze které je Stone zklamaný.

V prvních třech epizodách seriálu se autoři zaměřují na Henryho Wallace, který byl viceprezidentem v předposledním funkčním období Franklina Roosevelta v Bílém domě. Stone s Kuznickem mají za to, že kdyby demokraté v roce 1944 nezablokovali cestu tohoto politika za prezidentským úřadem, mohly se dějiny Spojených států odvíjet úplně jinak. Nemusela prý být studená válka a USA ani nemusely použít jadernou bombu.

Stalin a Truman
Stalin a Truman | Foto: Aktuálně.cz

"Zdůrazňujeme skutečnost, že historie mohla být jiná. Mohla se vyvíjet jinak. Během našich dějin jsme ve 20. i 21. století opakovaně byli na dosah tomu, abychom byli úplně jiní. Proto mluvíme o tom, jak byl Henry Wallace na dosah tomu, aby se stal znovu viceprezidentem a pak prezidentem, a proto mluvíme o tom, jak blízko jsme po Stalinově smrti 5. března 1953 byli konci studené války," uvedl Stone.

Spolu se seriálem ve Spojených státech vyjde sedmisetpadesátistránková kniha. Slavný režisér s Kuznickem v ní mimo jiné opět kritizují Obamu. Znovuzvolený šéf Bílého domu by podle nich například měl mnohem dříve ukončit válku v Afghánistánu. Spojené státy by také měly přestat klást tak velký důraz na armádu jako nyní, kdy Pentagon ročně utrácí 1,2 bilionu dolarů, míní autoři seriálu.

Stone se proslavil filmy jako Narozený 4. července a Četa s tematikou války ve Vietnamu. Natočil i film World Trade Center o teroristických atentátech na New York či dokument o Fidelu Castrovi. Film Četa byl oceněn čtyřmi Oscary, z nichž jednoho dostal Stone za režii. V českých kinech měl nedávno premiéru jeho zatím poslední hraný počin Divoši.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 4 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy