Buřič a levičák Stone nabízí pohled na dějiny USA

Kultura ČTK Kultura, ČTK
13. 11. 2012 13:00
Seriál Neznámé dějiny Spojených států uvádí televizní kanál Showtime
Oliver Stone
Oliver Stone | Foto: Profimédia

New York - Americký režisér Oliver Stone natočil desetidílný televizní seriál věnovaný dějinám Spojených států. Šestašedesátiletý filmař, který v minulosti režíroval například film zabývající se atentátem na prezidenta Johna F. Kennedyho a který se ve svých snímcích často snaží bořit americké mýty, se v seriálu zaměřil zejména na dění po druhé světové válce. První díl odvysílal placený televizní kanál Showtime 12. listopadu.

Podle deníku The Los Angeles Times je nejnovější dílo známého buřiče nazvané Neznámé dějiny Spojených států překvapivě přesvědčivé a výrazně nevybočuje z hlavního proudu. Na seriálu se podílel i historik Pete Kuznick a veškerá fakta v něm byla hned několikrát ověřována. Podle listu The Washington Post se Stone dívá na známé události levicovým pohledem.

Čtěte také
Recenze: Zhulení Divoši nevědí, co by chtěli vyprávět

Hned v první epizodě se autoři seriálu zabývají vynálezem atomové bomby a druhou světovou válkou. Stone mimo jiné přibližuje zvěrstva sovětského režimu, ale i nezměrně vyšší lidskou oběť, kterou obyvatelé Sovětského svazu přinesli za války ve srovnání s Američany. Poslední epizoda seriálu se pak zabývá vládou současného amerického prezidenta Baracka Obamy, ze které je Stone zklamaný.

V prvních třech epizodách seriálu se autoři zaměřují na Henryho Wallace, který byl viceprezidentem v předposledním funkčním období Franklina Roosevelta v Bílém domě. Stone s Kuznickem mají za to, že kdyby demokraté v roce 1944 nezablokovali cestu tohoto politika za prezidentským úřadem, mohly se dějiny Spojených států odvíjet úplně jinak. Nemusela prý být studená válka a USA ani nemusely použít jadernou bombu.

Stalin a Truman
Stalin a Truman | Foto: Aktuálně.cz

"Zdůrazňujeme skutečnost, že historie mohla být jiná. Mohla se vyvíjet jinak. Během našich dějin jsme ve 20. i 21. století opakovaně byli na dosah tomu, abychom byli úplně jiní. Proto mluvíme o tom, jak byl Henry Wallace na dosah tomu, aby se stal znovu viceprezidentem a pak prezidentem, a proto mluvíme o tom, jak blízko jsme po Stalinově smrti 5. března 1953 byli konci studené války," uvedl Stone.

Spolu se seriálem ve Spojených státech vyjde sedmisetpadesátistránková kniha. Slavný režisér s Kuznickem v ní mimo jiné opět kritizují Obamu. Znovuzvolený šéf Bílého domu by podle nich například měl mnohem dříve ukončit válku v Afghánistánu. Spojené státy by také měly přestat klást tak velký důraz na armádu jako nyní, kdy Pentagon ročně utrácí 1,2 bilionu dolarů, míní autoři seriálu.

Stone se proslavil filmy jako Narozený 4. července a Četa s tematikou války ve Vietnamu. Natočil i film World Trade Center o teroristických atentátech na New York či dokument o Fidelu Castrovi. Film Četa byl oceněn čtyřmi Oscary, z nichž jednoho dostal Stone za režii. V českých kinech měl nedávno premiéru jeho zatím poslední hraný počin Divoši.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Zimola bude v krajských volbách kandidovat v dresu ČSSD, uvedl Hamáček. Jeho projekt Změna 2020 není konkurencí, ale platformou k přilákání osobností.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

MF chce zrušit povinnost podvojného účetnictví pro podnikatele

Fyzické osoby, které jsou v obchodním rejstříku vedeny jako podnikatelé, již zřejmě nebudou muset v budoucnu vést podvojné účetnictví při překročení hranice 25 milionů korun ročního obratu. Vyplývá to z návrhu věcného záměru nového zákona o účetnictví, který předložilo ministerstvo financí do mezirezortního připomínkového řízení. 

MF dále navrhuje rozšíření použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky bankami, vybranými finančními institucemi a pojišťovnami. Ty přitom již dnes dohledovým orgánům informace v mezinárodních účetních standardech dodávají. Zároveň chce MF navrhnout, aby firmy, které využívají mezinárodní účetní standardy a využijí je i pro stanovení základu daně z příjmu, měly nižší administrativní zátěž. Zákon by měl dále zpřehlednit zákonné požadavky na inventarizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy