Švédky uspořádaly festival bez mužů. Je to diskriminace, rozhodl ombudsman

Magazín Magazín
21. 12. 2018 17:00
Švédský festival Statement, který se prezentuje jako největší hudební akce určená čistě pro ženy a trans lidi, podle švédského ombudsmana porušil zákon proti genderové diskriminaci. Zakladatelka festivalu přitom reagovala na velké množství případů sexuálního obtěžování a znásilnění na loňském ročníku jiného švédského hudebního festivalu, který se letos nekonal.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Po tom, co největší švédský hudební festival Bråvalla v minulém roce zaznamenal 23 případů sexuálního obtěžování a čtyři případy znásilnění, rozhodla se švédská komička Emma Knyckare založit podobnou akci bez účasti mužských návštěvníků.

Tak vznikl festival Statement, který organizátorky popisovaly jako "bezpečný prostor pro lidi, kteří si chtějí užít festival bez toho, aby se museli bát o své osobní bezpečí". Zároveň dodaly, že chtějí, aby festival zůstal chráněnou akcí až do té doby, "než se muži naučí, jak se mají chovat".

První ročník festivalu se konal v srpnu v Göteborgu po tom, co na něj organizátorky vybraly v crowdfundingové kampani přes půl milionu švédských korun (více než milion a čtvrt českých korun).

Švédský ombudsman pro lidská práva ovšem už od července začal prověřovat, jestli akce neporušuje antidiskriminační zákony a nyní vyšetřování uzavřel.

"Organizátorky zákaz vstupu mužů do festivalového areálu nijak nevynucovaly a pohlaví návštěvníků nebylo u vstupních bran nijak rozlišováno. Způsob, jakým zakladatelky akci veřejně prezentovaly, na druhou stranu mohl odradit určitou skupinu lidí od toho, aby se festivalu zúčastnila. Tím pádem lze mluvit o genderové diskriminaci," citoval veřejného ochránce práv britský deník The Guardian.

Ombudsman pak vyhodnotil, že omezení festivalu nezpůsobily nikomu skutečnou újmu, a tak organizátorkám nehrozí žádná pokuta. "Mrzí nás, že akce, která byla pro 5000 žen, nebinárních lidí a trans lidí zážitek na celý život, naštvala hrstku mužů. Úspěch festivalu ukazuje, že podobnou akci svět už dlouho potřeboval," reagovaly pořadatelky na verdikt na facebookové stránce festivalu.

"Souhlasíme s organizátorkami, že sexuální obtěžování je vážný problém a na festivalech to platí obzvlášť. Proto se ho budeme snažit napravit. Nemělo by se to ale dít způsobem, který porušuje právo, a to prezentace festivalu v médiích porušovala," sdělil britskému listu tiskový mluvčí kanceláře švédského ombudsmana Class Lundstedt.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy