Hvízdání na ženy na ulicích má být ve Francii trestné. Ministryně ho chce začít pokutovat

Magazín Magazín
24. 9. 2017 10:01
Francouzská ministryně Marlène Schiappová se pustila do boje s pokřikováním a pohvizdováním na ženy ve francouzských ulicích. Brzy by ráda předložila právní předpis považující tyto činy za obtěžování. Viníci by podle ní měli být pokutováni.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Muži, kteří na ulicích na ženy hvízdají nebo pokřikují, by mohli být brzy ve Francii pokutováni. Francouzská ministryně pro genderovou rovnoprávnost Marlène Schiappová totiž začala spolu s dalšími pěti členy parlamentu vypracovávat předpis, jehož cílem je redukovat obtěžování žen na francouzských ulicích. O návrhu informoval web deníku The Independent.

"Cílem je charakterizovat obtěžování na ulici tak, aby policie mohla pokutovat muže, kteří ženy na ulicích pronásledují, zastrašují je a obtěžují je na veřejných místech," vysvětlila ministryně.

Flirtování stíháno nebude

Podle ní se jedná o kulturní boj, který by mohl vést k "ukončení tichého souhlasu s násilím".

Ačkoliv nebyla zatím stanovena žádná pokuta, Schiappová již čelí kritice ze strany právníků, kteří tvrdí, že hlášení takovýchto činů bude obtížné, stejně jako jejich pokutování.

Jiní se domnívají, že regulace takového obtěžování jde příliš daleko a ministryně bude muset objasnit, zda nebude stíháno "konsensuální flirtování".

Francouzský advokát Gilles-William Goldnadel pro The Times uvedl, že Schiappová se snaží zabránit "těžkým latinskoamerickým balícím frázím". Předpis by podle něj nasytil soudy a povzbudil feministické právničky.

Video: Soudní znalkyně Ludmila Čírtková hovoří o sexuálních zločinech

Většina obětí nevnímá znásilnění jako sexuální čin, ale jako ohrožení svého života, říká soudní znalkyně Ludmila Čírtková. | Video: Filip Horký, DVTV
 

Právě se děje

před 58 minutami

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy