Muži si sundavají kondom během soulože. Je to sexuální útok, oběti nemají zastání, říká aktivistka

Magazín Magazín
29. 4. 2017 10:00
Až v polovině případů jsou ženy znásilněny svým partnerem nebo manželem. Proti tichému sexuálnímu násilí v České republice bojuje projekt Když to nechceš. Ve Spojených státech zase nedávno vyšel článek aktivistky Alexandry Brodsky pojednávající o případech sexuálního násilí, kdy pohlavní styk proběhl bez kondomu, aniž by souhlasili oba partneři. Oběti se podle ní přitom často setkávají u soudů s nepochopením a předsudky. Z těchto sexuálních útoků si však často odnáší fyzické i psychické problémy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Sexuální napadení může mít mnoho podob. Jedním z nich je podle odborné veřejnosti také záměrné poškozování nebo sundávání kondomu během pohlavního styku bez souhlasu partnera.

Podle článku americké aktivistky Alexandry Brodsky, jenž vyšel v časopise Columbia Journal of Gender and Law, by měl být čin oficiálně pojmenován, aby měly oběti větší zastání u soudu.

Oběti takovéhoto sexuálního útoku totiž podle ní mohou čelit řadě mýtů a předsudků soudů. Porotci například nemusí považovat zločin za závažný, nevěřit obětem v případě, že byly s údajným násilníkem ve vztahu či byla zpochybněna jejich dřívější sexuální aktivita.

Úkolem oběti není něco dokazovat

Americká Národní linka pro sexuální útoky řešila několik případů záměrného nechráněného pohlavního styku, řekl Brian Pinero, viceprezident Národní sítě pomoci obětem znásilnění, zneužívání a incestu, jež linku provozuje. "Pokud je někdo oběť, není jejich úkolem něco dokazovat. Je naším úkolem tuto osobu přijmout a zacházet s ní důstojně a s respektem," řekl americké televizi CNN.

Dodal, že není možné určit, jak obvyklé tyto případy sexuálního násilí jsou, jisté je, že se jedná o jednoznačné porušení souhlasu partnera s aktem. Piner uvedl, že s tím, kam až chce zajít, musí jednotlivec souhlasit. Sdělil také, že lidé, kteří jsou oběti nechtěného nechráněného pohlavního styku, mohou utrpět po takovémto zážitku psychickou i fyzickou újmu.

Mezi ně může patři nakažení se sexuálně přenosnými nemocemi, nežádoucí těhotenství a emoční potíže, vyjmenovala Alexandra Brodsky. Emocionální strádání přitom může být obzvláště obtížné pro lidi, kteří byli již kdysi obětí jiného sexuálního útoku, dodal Pinero.

Pachatelé se svými činy chlubí na internetu

Článek napsala Brodsky při svém studiu na Yaleově univerzitě. Studii provedla na základě několika výzkumných rozhovorů se ženami, které partneři oklamali nechráněným sexem, se kterým nesouhlasily. Brodsky prozkoumala také internetové diskuse, kde se pachatelé svými činy s poškozováním nebo sundáváním kondomů chlubí a sdílejí si tipy na to, jak jej spáchat.

Od chvíle, kdy byl její článek zveřejněn, se jí začínalo ozývat mnoho obětí útoků, mezi nimi i muži. "Spousta lidí prostě nevěděla, jak to nazvat," uvedla s tím, že preferuje pojmenování "odstranění kondomu bez souhlasu".

Aktivistka pro CNN také poznamenala, že někteří lidé reagovali i nepřátelsky s tím, že pokud muži a ženy doufají, že se tomu vyhnou, měli by se vyhnout především sexu. "To je přesně ten druh zaujatosti, kterým oběti mohou čelit," řekla k tomu.

Podobné případy sexuálního násilí však nebyly zaznamenány pouze ve Spojených státech, ale také například v Kanadě nebo Švýcarsku. Obvinění z nedovoleného pohlavního styku čelí například i zakladatel WikiLeaks Julian Assange. Ten jakýkoliv sexuální útok odmítl.

Až v polovině případů jsou ženy znásilněny svým partnerem nebo manželem

Zařazení či nezařazení nesouhlasných pohlavních styků bez kondomů mezi zločiny se v mnoha státech liší. Ale jejich řešení může být nejen důležitým zadostiučiněním pro oběti útoků, ale také mocným nástrojem, jenž přetváří sociální normy, dodala Brodsky.

V České republice je zákonem ukotveno, že soulož musí být dobrovolná. Ke znásilnění dojde i v případě, že je využito bezbrannosti osoby, tedy v momentě, kdy je člověk těžce opilý, omámen drogami či jinými návykovými látkami nebo je mentálně zaostalý.

Proti tichému sexuálnímu násilí bojuje v Česku také projekt Když to nechce. Jeho cílem je upozornit na problematiku sexuálního násilí a přispět k většímu pocitu bezpečnosti dívek a žen. Spolek Konsent, který projekt zaštiťuje, upozorňuje na to, že až v polovině případů je znásilnění spácháno partnerem nebo manželem ženy.

Podívejte se: Oběti sexuálního násilí si prošly extrémní situací, bojí se, říká Petra Vitoušová.

Oběti sexuálního násilí si prošly extrémní situací, bojí se. Pokud máte z pachatele strach, tak vás má ve své moci a těží z toho, říká Petra Vitoušová | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy