Londýn - Tvrzení, že planeta Země je schopna se vyrovnat s emisemi škodlivých plynů do ovzduší sama, bylo zpochybněno novou vědeckou studií.
Její výsledky byly zveřejněny v časopisu Nature Geoscience, který je součástí prestižní řady Nature. Informovala o tom agentura Reuters.
Na to, aby se hladina CO2 vypouštěného do ovzduší v důsledku lidské činnosti znovu ustálila, bude planeta podle autorů výzkumu Richarda Zeebeho z Havajské univerzity a Kena Caldeiry ze Stanfordovy univerzity potřebovat stovky tisíc let.
Zvyšování množství CO2 v atmosféře, za které je člověk podle starších výzkumů zodpovědný, způsobuje zahřívání planety a povede ke globálním změnám klimatu.
Systém mimo rovnováhu
Při výzkumu autoři srovnávali dnešní koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře se vzduchem starým 610 tisíc let, který se zachoval uzavřený v ledových bublinách antarktického ledu.
Podle Zeebeho a Caldeiry byl tento samovyrovnávací mechanismus, o kterém mluví jako o "zpětné vazbě", lidskými emisemi CO2 vyhozen z rovnováhy.
"Tyto zpětné vazby pracují tak pomalu, že nám nepomohou se změnami klimatu..., kterých budeme svědky v několika příštích staletích," řekl Reuters Zeebe. "Nyní jsme tento systém úplně vyhodili z rovnováhy."
14 000x rychlejší než příroda
V průměru se změny atmosférického CO2 během posledních 610 000 let pohybovaly okolo hodnoty 22 molekul oxidu uhličitého na jeden milion molekul vzduchu. Od začátku průmyslové revoluce na konci sedmnáctého století však jejich počet vzrostl o 100 molekul na milion molekul vzduchu.
Podle Zeebeho tak člověk CO2 do atmosféry uvolňuje 14 000krát rychleji než příroda.
"(Zpětná vazba) je příliš pomalá na to, aby nám pomohla znovu ustavit rovnováhu, kterou jsme ve velmi krátkém čase v podstatě zdeformovali," říká Zeebe.