Boj s oteplováním dál prohráváme, řekl Gore

man
21. 4. 2008 12:05
Obama chce držitele Nobelovy ceny míru jako poradce
Gore získal Nobelovu cenu míru, což jeho kritiky pobouřilo. Mezi nimi i českého prezidenta Václava Klause.
Gore získal Nobelovu cenu míru, což jeho kritiky pobouřilo. Mezi nimi i českého prezidenta Václava Klause. | Foto: Reuters

Londýn - Nositel Nobelovy ceny míru za rok 2007 Al Gore je zklamaný tím, že jeho dva roky starý film o globálním oteplování zatím nepřiměl svět k zásadním změnám.

Snímek Nepříjemná pravda, který získal Oscara, měl premiéru v roce 2006. Podle Gora ale od roku 2006 lidstvo v boji proti změnám klimatu nijak nepokročilo.

"Situace se od té doby moc nezměnila. Je sice pravdou, že lidé si více uvědomují nebezpečí. Hlavně od té doby, co vědci řekli, že máme deset let na zásadní změny, než začne stoupat hladina moří. Ale led na Severním pólu taje takovou rychlostí, že v některých oblastech zmizí možná už za pět let," řekl bývalý americký viceprezident v rozhovoru pro britský deník The Sun.

Kdy nastane obrat

"Otázkou je, co bude tou alarmující zprávou, která způsobí, že se změnám klimatu začnou věnovat špičky světové politiky jako problému největšího významu," uvedl americký politik, který ve světě nemá nouzi o příznivce ani odpůrce.

I někteří věhlasní klimatologové mu vyčítají, že ve svém filmu prezentoval zkreslené údaje.

Gore odmítl letos kandidovat na úřad amerického prezidenta, přestože jej o to řada vlivných členů Demokratické strany žádala. Jeden z demokratických kandidátů Barack Obama ale řekl, že pokud se stane prezidentem, chtěl by z Ala Gora udělat svého poradce pro životní prostředí a změny klimatu.

"Je to člověk, se kterým často hovořím a už nyní se s ním radím. Změny klimatu jsou skutečné a je nutné, abychom na ně reagovali," uvedl tento měsíc Obama.

S Clintonovou to nepůjde

Gore byl viceprezidentem Billa Clintona, ale jeho vztahy s Hillary Clintonovou jsou napjaté. Pokud by vyhrála ona, Gore zřejmě poradcem ani členem vlády nebude.

Gorovi přitom chybělo v roce 2000 k prezidentské funkci jen několik stovek hlasů. Tak těsný byl výsledek voleb na Floridě, který rozhodl o vítězství George Bushe.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy