Strašný úděl ženských zajatkyň. Ukrajinské filmy popisují hrůzy nejen války

Jakub Zuzánek Jakub Zuzánek
10. 7. 2022 7:00
Letošní ročník karlovarského festivalu reflektoval ruskou válku na Ukrajině. Ve spolupráci s přehlídkou v Oděse nabídl ukrajinským filmařům, aby ve Varech představili své ještě nedokončené snímky. Zároveň se v programu objevila čtveřice již hotových ukrajinských filmů. Jak dopadly, glosuje kritik Mojmír Sedláček.
Zabiják - Ukrajinské filmy na KVIFF 2022 | Video: Jakub Zuzánek, Mojmír Sedláček

"Karlovarský výběr ukrajinských filmů nabízí nejen unikátní pohled do válečné zóny, ale i možnost pochopení tohoto svébytného národa," shrnuje Sedláček.

Snímek Pamfír režiséra Dmytra Sucholytkyje-Sobčuka vypráví o dobráckém hromotlukovi, který pašuje kontraband přes ukrajinsko-rumunskou hranici. Další snímek, Pohled motýla, se zaměřuje na operátorku dronů Lilju. Ta se po několikaměsíčním válečném zajetí proruskými separatisty na Donbase vrací domů. Kruté zacházení jí způsobilo trauma, které ji nyní přepadává v mučivých snech. Pohled motýla natočil Maksym Nakonečnyj.

Třetí snímek od Maryny Er Gorbač jménem Klondike se odehrává v červenci 2014 na východě Ukrajiny, poblíž ruských hranic. Sledujeme těhotnou hrdinku, která zatvrzele odmítá opustit svůj dům. Je rozpolcena mezi proruským manželem a protiseparatistickým bratrem.

Poslední film se jmenuje Odraz a vypráví o chirurgovi Serhijovi, jenž v prvním roce ruské agrese na Ukrajině padne do zajetí. Tam je konfrontován s násilím, mučením a zabíjením. Snímek režíroval Valentyn Vasjanovyč.

 

Právě se děje

Další zprávy