Strašný úděl ženských zajatkyň. Ukrajinské filmy popisují hrůzy nejen války

Jakub Zuzánek Jakub Zuzánek
10. 7. 2022 7:00
Letošní ročník karlovarského festivalu reflektoval ruskou válku na Ukrajině. Ve spolupráci s přehlídkou v Oděse nabídl ukrajinským filmařům, aby ve Varech představili své ještě nedokončené snímky. Zároveň se v programu objevila čtveřice již hotových ukrajinských filmů. Jak dopadly, glosuje kritik Mojmír Sedláček.
Zabiják - Ukrajinské filmy na KVIFF 2022 | Video: Jakub Zuzánek, Mojmír Sedláček

"Karlovarský výběr ukrajinských filmů nabízí nejen unikátní pohled do válečné zóny, ale i možnost pochopení tohoto svébytného národa," shrnuje Sedláček.

Snímek Pamfír režiséra Dmytra Sucholytkyje-Sobčuka vypráví o dobráckém hromotlukovi, který pašuje kontraband přes ukrajinsko-rumunskou hranici. Další snímek, Pohled motýla, se zaměřuje na operátorku dronů Lilju. Ta se po několikaměsíčním válečném zajetí proruskými separatisty na Donbase vrací domů. Kruté zacházení jí způsobilo trauma, které ji nyní přepadává v mučivých snech. Pohled motýla natočil Maksym Nakonečnyj.

Třetí snímek od Maryny Er Gorbač jménem Klondike se odehrává v červenci 2014 na východě Ukrajiny, poblíž ruských hranic. Sledujeme těhotnou hrdinku, která zatvrzele odmítá opustit svůj dům. Je rozpolcena mezi proruským manželem a protiseparatistickým bratrem.

Poslední film se jmenuje Odraz a vypráví o chirurgovi Serhijovi, jenž v prvním roce ruské agrese na Ukrajině padne do zajetí. Tam je konfrontován s násilím, mučením a zabíjením. Snímek režíroval Valentyn Vasjanovyč.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka

Fotbalista Ondřej Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka. Pětadvacetiletý útočník podepsal s týmem z Uherského Hradiště tříletou smlouvu. Úřadující vítěz domácího poháru o tom informoval na klubovém webu.

"V hledáčku jsme Ondřeje měli již delší dobu, a když se teď naskytla příležitost přestup zrealizovat, tak jsme pro to udělali maximum. Jsem rád, že jsme se dohodli. Je to šikovný hráč, který nám může hodně pomoct," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Bývalý mládežnický reprezentant v minulosti vedle Plzně nastupoval i za Jablonec, nizozemský Alkmaar nebo České Budějovice. V české lize odehrál 128 zápasů s 22 vstřelenými brankami.

"Slovácko se poslední tři sezony drží na špici ligy. Věřím, že týmu pomohu jak v ligové soutěži, tak i právě v boji o pohárovou Evropu. Jsem rád, že Slovácko projevilo o můj příchod zájem a rychle jsme se domluvili," řekl Mihálik.

Další zprávy