Mladičká princezna Diana i nahá Kate Moss. Módní bible Vogue slaví sto let

Michaela Bartošová Michaela Bartošová
11. 2. 2016 9:54
Britská edice nejznámějšího módního magazínu na světě Vogue slaví sto let. Londýnská The National Portret Gallery ve čtvrtek 11. února otevřela k výročí retrospektivní výstavu nazvanou Vogue 100: A Century of Style. K oslavám se přidá i britská televize BBC s dvoudílným dokumentem ze zákulisí redakce.
Kate Moss na obálce Vogue.
Kate Moss na obálce Vogue. | Foto: Vogue

Londýn / Praha - Britská edice nejznámějšího módního magazínu Vogue je na trhu již sto let. Kulaté výročí "módní bible" si ve Velké Británii připomenou mimo jiné rozsáhlou expozicí a televizním dokumentem.

Retrospektivní výstava v londýnské The National Portrait Gallery nabízí necelé tři stovky fotografií a přes sto titulních obálek napříč historií časopisu, včetně snímků princezny Diany, návrháře Alexandera McQueena nebo legendární modelky Twiggy.

Z otevření výstavy Vogue 100: A Century of Style.
Z otevření výstavy Vogue 100: A Century of Style. | Foto: Profimedia.cz

Kurátor Robin Muir připravoval expozici pět let a při přípravě prošel více než 1800 vydání Vogue. Do současnosti se ještě nikomu nepodařilo prostudovat časopis tak komplexně jako jemu. 

K oslavě kulatého výročí se přidá i televize. BBC jako vůbec první stanice odvysílá dokument ze zákulisí britské Vogue. Dvoudílná série přinese záběry z redakce, představí osobnosti, které za časopisem stojí, a přiblíží proces vzniku jednotlivých vydání. Kamera budete následovat editory magazínu i na mezinárodní fashion weeky.

"Nikdy předtím jsme s takovým vpuštěním kamer do Vogue nesouhlasili, ale výročí sta let se zdá jako vhodný čas ukázat, jak vlivná a vzrušující síla Vogue je," vyjádřila se k natáčení šéfredaktorka Alexandra Shulman.

Otěže britské edice drží v rukou od roku 1992. Mezi šéfredaktorkami Vogue sice není tak známá jako její americká kolegyně Anna Wintour, i přesto se jí daří měnit tvář módního byznysu.

Dlouhodobě například tlačí designéry, aby přestali najímat modelky s velikostí nula. "Super hubené modelky jsou nepřijatelné," parafrázoval její slova britský deník The Daily Mail. Za svůj postoj nasbírala kladné ohlasy po celém světě. Nevyhýbala se jí však ani kritika, například za nevhodně zvolené obálky.

V současnosti vychází Vogue každý měsíc ve třiadvaceti verzích po celém světě včetně zemí jako Indie, Peru či Mexiko.

Vůbec první zahraniční mutací původně amerického magazínu se stala právě ta britská, která je považovaná za jednu z nejlepších a finančně nejúspěšnějších. Podle informační databáze The Fashion Model Directory je také "nejvýnosnějším britským magazínem", především díky množství inzertních stran.

Výběr fotek z výstavy v krátkém videu The National Portrait Gallery. | Video: National Portrait Gallery
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Humanitární pomoc bude podle o OSN potřebovat v příštím roce o čtvrtinu více lidí

Příští rok bude humanitární pomoc ve světě potřebovat na 339 milionů lidí v sedmi desítkách zemí. Vyplývá to ze zprávy Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA). Podle jeho odhadu bude na tuto pomoc potřeba asi 51,5 miliardy dolarů (asi 1,2 bilionu korun), což je o 25 procent více ve srovnání s potřebou pomoci z počátku letošního roku. Důvodem nárůstu jsou ruská invaze na Ukrajinu či záplavy a sucho v řadě zemí zhoršené klimatickými změnami.

"Je to šokující a tragické číslo. Smrtící sucha a záplavy způsobují zmatek v oblastech od Pákistánu po Africký roh a válka na Ukrajině proměnila část Evropy v bitevní pole," uvedl šéf úřadu OCHA Martin Griffiths. Dodal, že ve světě je nyní vysídleno sto milionů lidí, což je dosud nejvíce. Připomněl také pandemii covidu-19, která postihla výrazně nejchudší země.

Úřad OSN odhadl, že nejméně 222 milionů lidí v 53 zemích bude ke konci letošního roku čelit akutní potravinové nedostatečnosti a že 45 milionům lidí ve 37 zemích hrozí hladovění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy