Stařenka krmila zatoulané kočky, teď jí hrozí vězení. Stěžovali si na ni sousedé

Magazín Magazín
5. 8. 2019 10:45
V americkém státě Ohio sídlí město Garfield Heights, jehož název leckomu připomene slavného komiksového kocoura. Je tedy paradoxní, že jeho 79leté obyvatelce teď hrozí pobyt ve vězení za překvapivý zločin - krmení zatoulaných koček. To je totiž ve městě ilegální a stařenka se ho navzdory výstrahám soudu dopouštěla opakovaně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Jako milovnice koček neměla 79letá Nancy Segulová na výběr. Když se její soused před pár lety odstěhoval a nechal své kočky v opuštěném domě, neváhala a začala je krmit. V jiných částech světa by se jejímu samaritánství nikdo nedivil, ale Garfield Heights patří mezi města, kde je krmení zatoulaných zvířat ilegální.

Lidé ze sousedství si proto na chování Segulové začali stěžovat správci městského zvířectva a podle amerického webu CNN žena už od roku 2015 dostávala od města napomenutí. "Za to, že se stará o příliš mnoho zvířat a neuklízí po nich nepořádek, který zanechávají na zahradách sousedních domů, dostala Segulová v roce 2017 dvouletý podmíněný trest," řekl televizní stanici soudce Tim Riley.

Segulová tehdy u soudu slíbila, že už zatoulaná zvířata krmit nebude, což ovšem nedodržela. Při dalším předvolání, které se uskutečnilo letos, jí tak soudce nařídil deset dní vězení. Tento trest ale po dalším příslibu nápravy odvolal.

Ani tentokrát však Segulová závazek nesplnila, a tak má 11. srpna natvrdo nastoupit do vězení za pohrdání soudem. Mezitím soudce Riley nařídil, aby policisté z jejího domu vyhnali všech 22 koček. Segulová se proti rozhodnutí odvolala a nyní ji u soudu čeká další slyšení.

Její rodinu rozsudek šokoval. "Lidé určitě tuší, co se ve věznicích může dít, a přesto do jedné takové klidně pošlou mou 79letou matku," pozastavil se nad usnesením soudu syn Dave Pawlowski. "Lidé se dopouštějí daleko horších věcí, takže mi to vzhledem k tomu, co jsem sama udělala, přijde jako příliš velký trest," citovala CNN samotnou Segulovou.

Soudce Riley argumentoval, že stařenka může ve své situaci jednoduše zaplatit pokutu a že situace takto eskalovala až po tom, co se provinění násobila. "Náš soudní obvod i město plně chápou, že mnoho lidí je z domácích mazlíčků nadšených, ale stejně tak musíme zohlednit, že spousta lidí to vidí jinak," dodal.

Video: Kočky nás terorizují a chtějí vychovávat, říká kočičí psycholožka

Ve většině případů vychovávám spíš chovatele než kočky. Kočka by měla dobře vědět, kde je její místo, má ale pocit, že všemu vládne. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 27 minutami

Linka pražského metra A mezi Želivského a Depo Hostivař stojí

Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se v pondělí brzo ráno zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Cestující mají v tomto úseku využít povrchovou dopravu. Pražský dopravní podnik kvůli tomu upravil linky některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Tramvajová linka 7 je prodloužena do zastávky Ústřední dílny DP, Linka 13 je ve směru z centra odkloněna od Vozovny Strašnice na Strašnickou a Nádraží Strašnice. Autobusové linky končící v zastávkách Skalka a Depo Hostivař jezdí až do zastávky Strašnická, linky 163, 208 a 223 jsou ze zastávky Depo Hostivař prodlouženy na Želivského.

před 49 minutami

Během protestů kvůli dražším jízdenkám v Chile zemřelo už osm lidí. V pěti regionech platí zákaz vycházení a vláda nasadila armádu

Protivládní protesty v Chile, které vypukly minulý týden kvůli zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile, mají podle místních médií už osm obětí. Dalších šest desítek osob bylo při nich zraněno a přes sedm set lidí policie kvůli násilnostem zadržela. Kvůli protestům označovaným za nejhorší v historii Chile od roku 1990 byl vyhlášen výjimečný stav už v pěti regionech, zákaz vycházení platil v noci na dnešek kromě metropole i ve městech Valparaíso, Concepción a Coquimbo.

Největší nepokoje, kvůli nimž vláda do ulic poprvé od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta v roce 1990 nasadila vojáky, zažívá od pátku chilské hlavní město. Radikálové tam rabují obchody, zapalují autobusy i vlaky metra. Od pátku zničili protestující více než polovinu stanic tamního metra, které denně obvykle přepraví téměř tři miliony lidí. Několik vagónu metra zcela shořelo, stejně jako dvacítka autobusů.

před 54 minutami

Australské noviny dnes vyšly s černou titulní stranou, na protest proti údajnému utajování veřejných informací

Australské deníky vyšly dnes se začerněným textem na titulních stránkách, v jejichž rohu je červené razítko tajné. Podle BBC tak chtějí novináři upozornit na omezování přístupu k informacím, jehož se podle nich australské úřady úřady dopouštějí. Ke kampani se připojily podle BBC i některá rádia a televizní stanice.

Australští novináři si už delší dobu stěžují, že přísné bezpečnostní zákony přijaté v posledních několika letech ohrožují investigativní žurnalistiku a brání právu veřejnosti na informace. Kritizují také to, že nové zákony kriminalizují novináře jednající ve veřejném zájmu a whistleblowery (jedince poukazující na nesrovnalosti uvnitř úřadů, jež jdou proti veřejnému zájmu).

Další zprávy