Border kolie dovedla rozpoznat přes tisíc slov. Teď geniální fenka v 15 letech umřela

Magazín Magazín
30. 7. 2019 11:29
Border kolie Chaser měla štěstí na trpělivého páníčka. Profesor psychologie John W. Pilley ji totiž naučil chápat význam více než tisícovky slov. Klíčem k úspěchu bylo, když si fenka uvědomila, že pro jeden objekt lidé používají větší množství výrazů. Letos Chaser ve svých 15 letech odešla do psího nebe, ale v americkém Spartanburgu, kde strávila většinu života, ji bude připomínat bronzová socha.
Border kolie Chaser a její páníček profesor John W. Pilley
Border kolie Chaser a její páníček profesor John W. Pilley | Foto: facebook.com/chaserthebc

Spousta lidí se raduje, když svého psa naučí alespoň povely jako "sedni" nebo "dones". John W. Pilley, emeritní profesor psychologie na Wofford College v americkém státě Severní Karolína, si ovšem kladl vyšší cíle. Svou border kolii totiž vycvičil k tomu, aby rozpoznala celkem 1022 podstatných jmen.

Fenku jménem Chaser dostal jako dárek od své ženy Sally a po dobu tří let ji čtyři až pět hodin denně trénoval. Nejprve jí ukázal nějaký předmět a čtyřicetkrát zopakoval jeho název. Poté věc někam schoval a poručil psovi, aby ji našel. Při tomto dlouhodobém experimentu použil podle New York Times 800 textilních hraček, 116 míčků a 26 frisbee.

Přesný postup profesor Pilley v roce 2013 publikoval ve své studii a jeho učenlivá zvířecí společnice si díky tomu získala mnoho fanoušků. Ty však ve druhé polovině letošního července zasáhla smutná zpráva. Chaser totiž ve svých 15 letech umřela. Poslední rok života přitom strávila už jen s Pilleyho ženou a dcerou Robin, protože její páníček ve svých 89 letech zesnul o rok dřív.

Psychologova druhá dcera Bianchi listu New York Times řekla, že se zdravotní stav fenky v uplynulých týdnech strmě zhoršoval. "I veterinář jí předpovídal rychlou přirozenou smrt. Léčila se s artritidou, ale jiná onemocnění ji netrápila. Pohřbili jsme ji na zahradě za domem k našim dalším milovaným psům a k části popelu mého otce," svěřila se Pilleyová.

Zdůraznila také, že jedinečný nebyl ani tak Chaseřin talent, jako spíš metoda učení, kterou její páníček zvolil. "Kdybyste Chaser dali 30 různých míčků, chápala by, že všechny patří do stejné skupiny objektů a zároveň se každý z nich nějak liší. Naučila se totiž, že jeden předmět můžeme označovat více slovy a větší počet slov může současně odkazovat ke stejné věci," přiblížila Pilleyová.

Newyorský veterinář Greg Nelson je přesvědčený, že zvířata jsou schopná hlubšího porozumění okolnímu světu, než se lidé obvykle domnívají. "Lidé dlouhodobě věří, že zvířata na povely reagují jen proto, že očekávají odměnu. Ve skutečnosti ale mají vlastní systém řeči a je pravděpodobné, že lidskou řeč se učí stejně, jako si my osvojujeme cizí jazyk," uvedl Nelson.

Pilleyová prozradila, že by poblíž muzea v americkém Spartanburgu měla příští rok vyrůst Chaseřina bronzová socha, kterou budou na chodníku doplňovat bronzové otisky šlépějí profesora Pilleyho. Přilehlá ulice by pak podle ní měla nést jméno Bulvár border kolie Chaser.

Video: Mlácení psů neuznávám, zlomí je to, i vlčáka někdy musíte upiškotkovat, říká Kouřil

Lidé reagují na agresivitu zase agresivitou, často vidím snahu utlumit psa nějakou šílenou metodou, jako je mlácení o zem, upozorňuje Vojtěch Kouřil. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 10 minutami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

před 1 hodinou

Hlavní vyjednavač pro brexit Barnier: Lhůta na dohodu o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií je příliš krátká

Lhůta pro vyjednání dohody o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu je extrémně krátká. V projevu na univerzitě v severoirské metropoli Belfastu to řekl hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier. Británie opustí EU v pátek. Dohodu o budoucích vztazích by měli Londýn a Brusel vyjednat v následujícím přechodném období, které ovšem bude trvat jen do konce letošního roku.

Další zprávy