Border kolie dovedla rozpoznat přes tisíc slov. Teď geniální fenka v 15 letech umřela

Magazín Magazín
30. 7. 2019 11:29
Border kolie Chaser měla štěstí na trpělivého páníčka. Profesor psychologie John W. Pilley ji totiž naučil chápat význam více než tisícovky slov. Klíčem k úspěchu bylo, když si fenka uvědomila, že pro jeden objekt lidé používají větší množství výrazů. Letos Chaser ve svých 15 letech odešla do psího nebe, ale v americkém Spartanburgu, kde strávila většinu života, ji bude připomínat bronzová socha.
Border kolie Chaser a její páníček profesor John W. Pilley
Border kolie Chaser a její páníček profesor John W. Pilley | Foto: facebook.com/chaserthebc

Spousta lidí se raduje, když svého psa naučí alespoň povely jako "sedni" nebo "dones". John W. Pilley, emeritní profesor psychologie na Wofford College v americkém státě Severní Karolína, si ovšem kladl vyšší cíle. Svou border kolii totiž vycvičil k tomu, aby rozpoznala celkem 1022 podstatných jmen.

Fenku jménem Chaser dostal jako dárek od své ženy Sally a po dobu tří let ji čtyři až pět hodin denně trénoval. Nejprve jí ukázal nějaký předmět a čtyřicetkrát zopakoval jeho název. Poté věc někam schoval a poručil psovi, aby ji našel. Při tomto dlouhodobém experimentu použil podle New York Times 800 textilních hraček, 116 míčků a 26 frisbee.

Přesný postup profesor Pilley v roce 2013 publikoval ve své studii a jeho učenlivá zvířecí společnice si díky tomu získala mnoho fanoušků. Ty však ve druhé polovině letošního července zasáhla smutná zpráva. Chaser totiž ve svých 15 letech umřela. Poslední rok života přitom strávila už jen s Pilleyho ženou a dcerou Robin, protože její páníček ve svých 89 letech zesnul o rok dřív.

Psychologova druhá dcera Bianchi listu New York Times řekla, že se zdravotní stav fenky v uplynulých týdnech strmě zhoršoval. "I veterinář jí předpovídal rychlou přirozenou smrt. Léčila se s artritidou, ale jiná onemocnění ji netrápila. Pohřbili jsme ji na zahradě za domem k našim dalším milovaným psům a k části popelu mého otce," svěřila se Pilleyová.

Zdůraznila také, že jedinečný nebyl ani tak Chaseřin talent, jako spíš metoda učení, kterou její páníček zvolil. "Kdybyste Chaser dali 30 různých míčků, chápala by, že všechny patří do stejné skupiny objektů a zároveň se každý z nich nějak liší. Naučila se totiž, že jeden předmět můžeme označovat více slovy a větší počet slov může současně odkazovat ke stejné věci," přiblížila Pilleyová.

Newyorský veterinář Greg Nelson je přesvědčený, že zvířata jsou schopná hlubšího porozumění okolnímu světu, než se lidé obvykle domnívají. "Lidé dlouhodobě věří, že zvířata na povely reagují jen proto, že očekávají odměnu. Ve skutečnosti ale mají vlastní systém řeči a je pravděpodobné, že lidskou řeč se učí stejně, jako si my osvojujeme cizí jazyk," uvedl Nelson.

Pilleyová prozradila, že by poblíž muzea v americkém Spartanburgu měla příští rok vyrůst Chaseřina bronzová socha, kterou budou na chodníku doplňovat bronzové otisky šlépějí profesora Pilleyho. Přilehlá ulice by pak podle ní měla nést jméno Bulvár border kolie Chaser.

Video: Mlácení psů neuznávám, zlomí je to, i vlčáka někdy musíte upiškotkovat, říká Kouřil

Lidé reagují na agresivitu zase agresivitou, často vidím snahu utlumit psa nějakou šílenou metodou, jako je mlácení o zem, upozorňuje Vojtěch Kouřil. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy