Stařečky nechali žít v retro kulisách. Zázračně omládli

jaz
24. 2. 2015 7:00
Senioři žili v domě připomínajícím 50. léta. Četli dobový tisk, sledovali černobílou televizi a bavili se jako za mlada. Na tělo to mělo neskutečné účinky.
Foto: Zachary Scott

Kalifornie – Zachary Scott vytvořil v rámci svého projektu nazvaného Old Babies sérii fotografií, na kterých pózují malé děti převlečené za starší osoby. Roztomilé snímky seriózních byznysmenů i stařenek o holi ale mají hlubší podtext.

New York Times totiž Scotta požádal, aby vytvořil snímky, které doplní článek o americké psycholožce Ellen Langer, která se ve své kariéře zabývala účinky mladistvého myšlení na proces stárnutí.

Coby první profesorka na katedře psychologie se snažila své tvrzení podložit i experimentem, který provedla ve spolupráci s kolegy z univerzity Yale v roce 1981. Tehdy vzala skupinu asi osmi mužů ve věku 70 až 80 let, odvezla je do domu v New Hampshire, kde pobývali pár dní ve speciálně upravených prostorách připomínajících období konce 50. let a bylo jim řečeno, aby se chovali zase jako zamlada.

Muži, kteří byli ještě před začátkem experimentu otestováni, neměli žádné spojení s reálným světem. Četli noviny z té doby, poslouchali tehdejší rádiové vysílání, dívali se na černobílou televizi, hráli hry a povídali si o událostech z té doby. Po týdnu dorazila do domu druhá skupinka mužů, těm ale bylo řečeno, aby jen vzpomínali na dobu, kdy byli mladí.

Experiment měl velké výsledky a překvapil i samotnou Ellen Langer, která byla v té době na začátku své slibné kariéry. Potvrdila se tak teorie, že představy, s nimiž se v dětství vnitřně ztotožníme, mohou ovlivnit i způsob, jakým stárneme.

Mužům byla po experimentu znovu změřena výška, váha, chůze, držení těla, zrak, sluch, paměť, zručnost, síla úchopu, ale byly provedené také inteligenční testy. Výsledky prokázaly, že u všech testovaných došlo k výrazné změně jak po fyzické, tak i po kognitivní stránce. U první skupiny mužů, kteří pouze nevzpomínali, ale opravdu se chovali jako mladí, vyšly testy ještě o mnoho lépe.

Byli silnější, pružnější a celkově jako by omládli o mnoho let, a to jen díky navození iluze, že jsou o cca 22 let mladší. Fotograf Zachary Scott tak vtipným způsobem dokreslil fakt, že mladý duch může ovlivnit i staré tělo.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 10 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy