79letý bohém: Chodím s dvacítkami a miluji se třikrát denně

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 8. 2014 10:00
Rozhovor s bohémem, fotografem aktů a sprinterem Antonínem Kábelem.
Antonín Kábele, 79letý milovník děvčat, fotograf aktů a sprinter.
Antonín Kábele, 79letý milovník děvčat, fotograf aktů a sprinter. | Foto: Zuzana Hronová

Praha – V polovině srpna oslavil Antonín Kábele 79. narozeniny. Jeho věk byste mu nehádali. Leda podle tenkého "vyšeptalého" hlasu, rozhodně ne podle dlouhých vlasů, svalů a nebývalé rychlosti.

Jeho pozdně důchodový věk byste nepoznali ani podle stylu života či zálib. Randí s mladými děvčaty, zakládá si na tom, že se ještě stále může milovat, a to i několikrát denně. Navíc fotí akty žen a závodně dělá atletiku.

Aktuálně.cz: Vy máte na svůj věk neobvyklé koníčky. Stále ještě fotíte akty?

Antonín Kábele: Ano, pořád. A i profesionální umělci mi říkají, že jsou dobré.

Seriál "Život začíná v sedmdesáti"

Atleti - veteráni - senioři

Článek je součástí velkého seriálu Aktuálně.cz "Život začíná v sedmdesáti". V něm vám představujeme pětasedmdesátileté dřevorubce či baletky, osmdesátileté spisovatelky a atletky, pětaosmdesátileté vědce nebo operní pěvce, zkrátka aktivní seniory, kteří zapomněli stárnout. Seriál se snaží rozbít zažitý stereotyp pasivního a rezignovaného důchodce.

A.cz: Jak lákáte objekty?

Asi na svůj originální zjev. Díky němu jsem si ostatně zahrál i v jednom krátkém filmu. Dokonce jsem tam hrál nahatý.

A.cz: Prý vás také přitahují mladé slečny

No, většinou chodím s dvacítkami, nebo jim je něco přes dvacet. Já se prostě cítím být mladý. Každému je tolik, na kolik se cítí. Já se cítím na hodně málo. I v pokročilém věku mi nedělá problém se třeba třikrát denně milovat.

A.cz: Platí to tedy i naopak, že vy přitahujete mladé slečny?

No, ano. Když jsem byl teď na atletickém veteránském mistrovství světa v Brazílii, mladé Brazilky mě tam zastavovaly a chtěly se se mnou fotit. To bylo hodně příjemné.

A.cz: Čím to?

Lidi říkají, že lovím slečny na své modré oči. Oko, do duše okno, moje tedy určitě. A taky jsem upřímný, říkám vše na rovinu. Když doběhnu závody, jdu se bavit s mladými, řeknu: "Ahoj, já jsem Tonda" a už kecáme.

A.cz: Jak si udržujete svou mladost?

Pohybuji se mezi mladými lidmi. Oni mě berou, protože vědí, co dokážu. A taky musí člověk o to své tělo neustále pečovat a trénovat ho. Jak s tím člověk přestane, tak je konec. Nesmí se rezignovat a zůstat sedět u televize.

A.cz: Jak trénujete?

Nejdřív jsem trénoval jiné atlety, pak jsem s tím přestal a trénoval jsem se sám. Pak jsem ale začal zjišťovat, že už sám na sebe nestačím. Tak teď trénuju u trenéra s mladými reprezentanty. Když si říkám, že nepůjdu nějaké závody, že mě bolí celé tělo, říká: "Žádné odmlouvání, prostě půjdeš!" A tak jdu a pak zaběhnu světové časy, tedy české rekordy každopádně.

A.cz: Jak jste se k atletice dostal?

Objevili mě v 15 letech. Ale přitom jsem ještě hrál hokej a fotbal za Spartu. Než jsem zjistil, že všechno nemůžu zvládnout, tak mně popraskaly svaly a musel jsem skončit. S atletikou jsem znovu začal až v 57 letech. Ve veteránech jsem pak začal závodit za Slavii.

A.cz: Teda, ze sparťana slávistou…

Od Sparty mám ocenění za zásluhy a od Slavie taky, to jsou paradoxy.

A.cz: Jakou dodržujete životosprávu?

Nejím maso. Když jsem byl mladý, tak mně nechutnalo, a teď bych si ho i dal, ale nemám na něj. Jsem rád, že z důchodu zaplatím všechny ty mezinárodní veteránské starty. Abych vystačil, jím málo a maso vůbec.

A.cz: A co nějaké neřesti jako alkohol, cigarety…?

Naposled jsem se opil, než jsem odjel na vojnu.

A.cz: Zdraví máte pevné?

79letý sprinter běhá bez ohledu na zdraví - v horečkách i po kapačkách.
79letý sprinter běhá bez ohledu na zdraví - v horečkách i po kapačkách. | Foto: Zuzana Hronová

No, já vždycky když jdu k doktorům, tak oni mě znají, že tam jdu ne proto, abych byl nemocný, ale proto, abych byl zdravý. Oni už vědí, co chci slyšet.

Třeba jsem měl arytmii srdce, oni říkali, že to má každý druhý a že mám přijít, až mi to bude vynechávat ob jedno klepnutí. Tak jsem jim říkal, že to se mi už stalo taky. Odpověděli mi, že teď to mám dobrý, tak prý klidně můžu běžet. Tak jsem běžel a dobrý.

A.cz: Čili zdraví nemáte až tak pevné, zato hodně vydržíte…

Ano, přesně tak. Na mistrovství světa v Německu jsem běžel závody a měl jsem čtyřicítky horečky. Na světovém šampionátu v Brazílii jsem měl hrozné průjmy, byl jsem na kapačkách, slezl jsem z kapaček a šel rovnou na start. Před MS v Austrálii jsem celý den nespal, v letadle taky ne, a když jsme dojeli, říkali, že nemůžu jít spát, abych dorovnal ten čas, takže jsem už třetí den nespal, šel závodit a zase jsem měl dobrý čas.

Já přežil i Černobyl. Lezl jsem zrovna po Kavkaze, bylo mi hrozně blbě, zvracel jsem, průjem jsem měl, musel jsem to záření chytit, ale vydržel jsem.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy