První úplněk na Boží hod po 38 letech. A zase u toho budou Star Wars

hrz
24. 12. 2015 8:02
Anglosaský svět, jenž slaví Vánoce 25. prosince, se zaobírá zajímavým nebeským úkazem. Poprvé po 38 letech totiž bude v tuto dobu Měsíc v úplňku. Navíc během Štědrého večera 24. prosince, tedy v době, kdy se oblohou má řítit Santa Claus na svých saních, půjde na nebi sledovat putující pozemšťany směřující na ISS. Poslední úplněk na Boží hod jsme mohli spatřit v roce 1977, tedy v době, kdy šly do kin Hvězdné války. Také letos mají Star Wars premiéru.
Foto: Thinkstock

Praha - Na Boží hod, který je v anglosaském světě hlavním vánočním dnem, se poprvé po 38 letech rozzáří na obloze Měsíc v úplňku, upozorňuje server iflscience.com a přidává další pozoruhodné souvislosti.

Měsíc bude plně osvětlen Sluncem v pátek 25. prosince ve 12:11 SEČ. Stane se tak pouhé tři dny po zimním slunovratu.

Server přidává další zajímavý detail. Filmová obec letos žije premiérou dalšího dílu Star Wars - Síla se probouzí. V rok posledního vánočního úplňku šel do kin vůbec první film Star Wars: Epizoda IV: Nová naděje.

"Příští úplněk na Vánoce se objeví v roce 2034, takže v ten rok můžete pravděpodobně očekávat novou epizodu Star Wars," konstatují stránky IFL Science.

Ty zmiňují ještě jednu kuriozitu. Na Štědrý večer (v anglosaském světě Christmas Eve), 24. prosince mezi 18:19 a 18:26 SEČ, budou moci Britové na obloze sledovat putování kosmonautů k ISS. "Ale všichni samozřejmě víme, že ve skutečnosti to budou Santovy sáně, podnikající svou cestu kolem světa," dodává server s poukazem na to, že právě 24. prosince pozdě večer začíná v anglosaském světě nadělovat Santa Claus.

Osadu Jizerka už několik let kromě turistů navštěvují i astronomové. Území kolem ní je totiž jedno z mála míst v České republice, kde je možné pozorovat hvězdy bez znatelného umělého osvětlení. | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

před 24 minutami

Vojtěch Filip může po infarktu opustit nemocnici, lékaři mu povolili domácí péči

Předseda komunistů Vojtěch Filip po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu může opustit nemocnici. Lékaři Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) na pražském Karlově náměstí povolili jeho propuštění.

Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče.

Do nemocnice, kam poslala pětašedesátiletého politika praktická lékařka, byl Filip přijat ve středu před polednem s bolestí na hrudi. Na jeho případu je podle přednosty 2. interní kliniky VFN Aleše Linharta patrné, že v Česku funguje dobře propracovaný systém péče o nemocné s akutním infarktem. "Důležité bylo, že příjezd do kardiocentra neoddaloval a díky tomu je možné očekávat příznivý průběh," uvedl ve středu lékař.

Další zprávy