První úplněk na Boží hod po 38 letech. A zase u toho budou Star Wars

hrz
24. 12. 2015 8:02
Anglosaský svět, jenž slaví Vánoce 25. prosince, se zaobírá zajímavým nebeským úkazem. Poprvé po 38 letech totiž bude v tuto dobu Měsíc v úplňku. Navíc během Štědrého večera 24. prosince, tedy v době, kdy se oblohou má řítit Santa Claus na svých saních, půjde na nebi sledovat putující pozemšťany směřující na ISS. Poslední úplněk na Boží hod jsme mohli spatřit v roce 1977, tedy v době, kdy šly do kin Hvězdné války. Také letos mají Star Wars premiéru.
Foto: Thinkstock

Praha - Na Boží hod, který je v anglosaském světě hlavním vánočním dnem, se poprvé po 38 letech rozzáří na obloze Měsíc v úplňku, upozorňuje server iflscience.com a přidává další pozoruhodné souvislosti.

Měsíc bude plně osvětlen Sluncem v pátek 25. prosince ve 12:11 SEČ. Stane se tak pouhé tři dny po zimním slunovratu.

Server přidává další zajímavý detail. Filmová obec letos žije premiérou dalšího dílu Star Wars - Síla se probouzí. V rok posledního vánočního úplňku šel do kin vůbec první film Star Wars: Epizoda IV: Nová naděje.

"Příští úplněk na Vánoce se objeví v roce 2034, takže v ten rok můžete pravděpodobně očekávat novou epizodu Star Wars," konstatují stránky IFL Science.

Ty zmiňují ještě jednu kuriozitu. Na Štědrý večer (v anglosaském světě Christmas Eve), 24. prosince mezi 18:19 a 18:26 SEČ, budou moci Britové na obloze sledovat putování kosmonautů k ISS. "Ale všichni samozřejmě víme, že ve skutečnosti to budou Santovy sáně, podnikající svou cestu kolem světa," dodává server s poukazem na to, že právě 24. prosince pozdě večer začíná v anglosaském světě nadělovat Santa Claus.

Osadu Jizerka už několik let kromě turistů navštěvují i astronomové. Území kolem ní je totiž jedno z mála míst v České republice, kde je možné pozorovat hvězdy bez znatelného umělého osvětlení. | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

Další zprávy