První úplněk na Boží hod po 38 letech. A zase u toho budou Star Wars

hrz
24. 12. 2015 8:02
Anglosaský svět, jenž slaví Vánoce 25. prosince, se zaobírá zajímavým nebeským úkazem. Poprvé po 38 letech totiž bude v tuto dobu Měsíc v úplňku. Navíc během Štědrého večera 24. prosince, tedy v době, kdy se oblohou má řítit Santa Claus na svých saních, půjde na nebi sledovat putující pozemšťany směřující na ISS. Poslední úplněk na Boží hod jsme mohli spatřit v roce 1977, tedy v době, kdy šly do kin Hvězdné války. Také letos mají Star Wars premiéru.
Foto: Thinkstock

Praha - Na Boží hod, který je v anglosaském světě hlavním vánočním dnem, se poprvé po 38 letech rozzáří na obloze Měsíc v úplňku, upozorňuje server iflscience.com a přidává další pozoruhodné souvislosti.

Měsíc bude plně osvětlen Sluncem v pátek 25. prosince ve 12:11 SEČ. Stane se tak pouhé tři dny po zimním slunovratu.

Server přidává další zajímavý detail. Filmová obec letos žije premiérou dalšího dílu Star Wars - Síla se probouzí. V rok posledního vánočního úplňku šel do kin vůbec první film Star Wars: Epizoda IV: Nová naděje.

"Příští úplněk na Vánoce se objeví v roce 2034, takže v ten rok můžete pravděpodobně očekávat novou epizodu Star Wars," konstatují stránky IFL Science.

Ty zmiňují ještě jednu kuriozitu. Na Štědrý večer (v anglosaském světě Christmas Eve), 24. prosince mezi 18:19 a 18:26 SEČ, budou moci Britové na obloze sledovat putování kosmonautů k ISS. "Ale všichni samozřejmě víme, že ve skutečnosti to budou Santovy sáně, podnikající svou cestu kolem světa," dodává server s poukazem na to, že právě 24. prosince pozdě večer začíná v anglosaském světě nadělovat Santa Claus.

Osadu Jizerka už několik let kromě turistů navštěvují i astronomové. Území kolem ní je totiž jedno z mála míst v České republice, kde je možné pozorovat hvězdy bez znatelného umělého osvětlení. | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy