Konec světa a příchod Mesiáše? Krvavý měsíc je opředen mýty, říká astronom

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 9. 2015 9:18
Konec světa, apokalypsa! Krvavý měsíc, jenž bude 28. září k vidění na obloze, bude podle astronoma Lukáše Shrbeného skutečně výjimečný. Završí totiž tzv. tetrádu, ke které dochází jednou za patnáct let. Příchod Mesiáše nebo armagedon, čehož se obávají některé náboženské skupiny, ale považuje za krajně nereálný.
Foto: Kurayba / Foter / CC BY-SA

Aktuálně.cz: Co všechno budeme moci 28. září pozorovat? 

Lukáš Shrbený: V noci z 27. na 28. září bude ze západní části Evropy a Afriky, z Jižní a Střední Ameriky, z východní části Severní Ameriky a z Atlantického oceánu pozorovatelné úplné zatmění Měsíce, a to v celém svém průběhu. V Česku měsíc během konce zatmění zapadá.

A.cz: Proč vlastně bude Měsíc vypadat jako krvavý?

Při každém zatmění Měsíce dochází k lomu a rozptylu slunečního světla v zemské atmosféře a tím ozáření Měsíce světlem z červeného okraje slunečního spektra. Pokud by Země neměla atmosféru, Měsíc by při zatmění nebyl vidět.

Tak bude 28. září probíhat zatmění Měsíce:

Krvavý měsíc.

Maximální fáze bude u nás pozorovatelná ve 4:47 SELČ. Vstup Měsíce do plného stínu, tedy začátek částečného zatmění, nastává ve 3:07, úplné zatmění je od 4:11 do 5:23 a konec částečného zatmění bude v 6:27. Měsíc zapadá v 7:05 a Slunce vychází v 6:55. Měsíc bude v úplňku ve 4:50, a jelikož ve 3:45 bude v perigeu, tedy v nejbližším místě své dráhy kolem Země, bude i o něco málo na obloze větší a jasnější. Mluvíme proto o tzv. superúplňku.

A.cz: Jak často je na obloze k vidění "krvavý měsíc"?

Ke krvavému měsíci, tedy zatmění Měsíce, dochází na celé Zemi přibližně dvakrát za rok, k úplnému zatmění Měsíce pak asi jednou ročně.

A.cz: Proč při částečném zatmění nevypadá Měsíc tak krvavě?

Načervenalou barvu má stín vržený Zemí, proto ta část Měsíce, která je již ve stínu, je načervenalá. Měsíc je tedy narudlý i při částečném zatmění, ale jen jeho část. Jelikož ale zbytek Měsíce svítí jasněji, není ta červená tak výrazná jako při úplném zatmění.

A.cz: Kde bude nadcházející zatmění nejlépe viditelné?

Lepší podmínky pro pozorování budou na západ od nás, například na západním pobřeží Evropy. Nejlepší podmínky budou v Jižní Americe v Brazílii.

A.cz: Kdy zase úplné zatmění uvidíme?

Příští úplné zatmění Měsíce bude u nás pozorovatelné v červenci 2018.

A.cz: Proč je podle vás krvavý měsíc opředen tolika mýty a pověstmi a proč naháněl lidem takový strach?

Mgr. Lukáš Shrbený, Ph.D.

  • V roce 2005 absolvoval astronomii a astrofyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze.  
  • V letech 2005 - 2008  působil na Astronomickém ústavu při hvězdárně v Ondřejově.
  • V letech 2009 - 2010 absolvoval dvouletý postgraduál na Imperial College v Londýně.
  • Od roku 2011 pracuje v Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV ČR.

Myslím, že tyto mýty pochází z dob, kdy lidé nevěděli, co za zčervenáním Měsíce stojí. Lidská fantazie pak pracuje o to více a výsledkem může být spousta překvapivých pověstí.

A.cz: Proč právě narudlý Měsíc očekávaný 28. září vzbuzuje takové emoce a slova o příchodu Mesiáše či konci světa? Bude něčím výjimečný?

Bude výjimečný jen ze statistického hlediska. Ne všechna zatmění Měsíce jsou úplná, podobně jako u zatmění Slunce může být zatmění jen částečné, je tomu tak i u zatmění Měsíce. Většinou se střídají zatmění úplná, částečná a polostínová, ale čas od času nastávají čtyři úplná zatmění Měsíce po sobě, kterým se říká tetráda. Takovým zatměním se často připisovaly tragické události z lidské historie. A právě 28. září dojde ke čtvrtému úplnému zatmění Měsíce v řadě, a tedy k ukončení tetrády. K tetrádám ale dochází přibližně jednou za patnáct let, kdežto k tragickým událostem bohužel častěji, proto ke každé tetrádě jde nějakou tragickou událost najít.

A.cz: Proč občas následují čtyři úplná zatmění po sobě? Čím je to způsobeno?

Střídání úplných a částečných zatmění Měsíce je dáno vzájemnou geometrií oběžné dráhy Měsíce kolem Země a oběžné dráhy Země kolem Slunce. Obě roviny jsou vůči sobě skloněné o asi pět stupňů, navíc oběžná elipsa Měsíce se v prostoru otáčí jednou za asi 18 let. Proto jsou někdy podmínky pro zatmění vhodnější. Čistě teoreticky, pokud by Měsíc obíhal Zemi v ekliptice, tedy v rovině oběhu Země kolem Slunce, pak by zatmění byla každý měsíc - každý nov zatmění Slunce, každý úplněk zatmění Měsíce.

Řekněme, že jsme v trochu jiné situaci než dinosauři, kteří na tu ránu z vesmíru museli čekat. My bychom s tím mohli něco udělat, říká k možnému ohrožení Země asteroidy astronom Pavel Spurný. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy